Şehir Efsaneleri: Adıyaman'ın Yediyamanı, Türkiye

Şehir Efsaneleri: Adıyaman'ın Yediyamanı

Yorum Yok

İlginç Bilgiler Alper Kaya

Şehir Efsaneleri: Adıyaman'ın Yediyamanı
Yaşam izlerine oldukça eski dönemlerde rastlanan, köklü ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapan şehirlerin sadece doğal ve tarihi mekânları değil; şehir ismine kadar uzandığı rivayet edilen efsaneleri de oldukça zengindir. Tıpkı Adıyaman gibi! Adıyaman Gezilecek Yerler bakımından oldukça zengin bir ilimiz. Komagene Krallığı'ndan kalan tarihi izler günümüzde oldukça ziyaret toplamaktadır. Şehre adını verdiği söylenen ‘Yediyaman' efsanesini hiç duydunuz mu? Duymadıysanız, sizi Komagene dönemine bir yolculuğa davet ediyoruz…

Yediyaman Efsanesi

Komagene Kralı 1. Antiochus; Nemrut Dağı'nın en yüksek tepesine bir tapınak yaptırmaya karar verir. Dönemin en önemli heykeltraşlarından birisi olan ve putperestliğin de en güçlü temsilcileri arasında gösterilen Sorgun'u bu konuda görevlendirir.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

613 TL

En Uygun Fiyata Git

Sorgun çok acımasız, sabit fikirli, putperest, sevgiden ve şefkatten uzak, diktatör ruhlu bir baba olarak bilinmektedir. Yedi oğlundan oluşan ailesinin içinde kurduğu küçücük krallıkta, kendisini tanrılaştırmıştır. Evinin her köşesinde taptığı tanrıların heykelleri yokmuş gibi, evin en gösterişli yerine de kendi heykelini yaptırmıştır. Çocuklarına bu heykellere tapmayı ve onlara itaat etmeyi, kendisini de ailenin baş tanrısı olarak görmeyi emretmektedir.

Yedi oğul, yıllar boyunca bu zulüm ve acımasızlığa boyun eğerek babalarına itaat eder. Ancak günlerden bir gün yedi kardeşin en küçüğü bu zulme karşı koymayı kafasına koyar ve kardeşleri arasında yürüttüğü bir planın öncüsü olur. Sorgun'un, tapınak inşasına gittiği günlerden bir gün, yedi kardeş evdeki bütün putları kırarlar. Kaçarken yedi mum yakıp, tanrıya dua ederler ve saklanmaya başlarlar. Akşam eve dönen Sorgun, putları kıranların kendi oğulları olduğunu kolayca anlar ve bir plan yapar.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

240 TL

En Uygun Fiyata Git

Etrafa, çocuklarını affettiği ve onların haklı olduklarını; eve dönmeleri hâlinde onların şerefine bir ziyafet vereceğini duyurur. Bunu duyan çocuklar, babalarına inanarak eve dönerler ancak babaları onları tek tek öldürecektir… Sorgun'un bu zulmü, bölgede kısa sürede duyulur. Yedi kardeş, halk arasında “'Yedi Yaman”' adıyla anılmaya, anılarına her yıl yedi mum yakılarak hatıraları kutsanmaya başlanır. Adıyaman'ın güneyinde, Yedi Kardeş diye bilinen ve yedi mezarın bulunduğu yer halk arasında hâlâ kutsal kabul edilmektedir…

Adıyaman'da Nerede Kalınır?

Şehir Efsaneleri: Adıyaman'ın YediyamanıGüneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde yer alan Adıyaman; batıda da Gölbaşı ve Besni ilçesi itibarıyla Akdeniz Bölgesi sınırlarına da dahil. 7.644 kilometrekarelik bir alanda kurulu olan şehri keşfetmek için yola çıkarken önce Adıyaman Otel Rehberi'mizi incelemenizi sonrasında ise Adıyaman Otelleri listemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)