Neredekal.com

Scoter'lı Hayat

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 24 Aralık 2010
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Scoter'lı Hayat

Her gün biraz daha düğüme dönen trafik, kaybettiğimiz zaman, park yeri ararken yaşadığınız sıkıntı, benzine verdiğimiz para, tükettiğimiz dünya kaynakları...

Otomobil endüstrisine dökülen paralar düşünülünce scoterlara duyduğumuz sempatinin her geçen gün artması gerekiyor.

Şehir insanları kendilerine ulaşımda bir çözüm üretmek zorundaydı ve o çözüm scoterlarla geldi. Hem ekonomik, hem de pratik scoterlar sayesinde şehrin olanaklarından faydalanmak mümkün olabilecek gibi görünüyor. Scoterlar tıpkı Vosvoslar gibi bir hayat tarzının da temsilcisi aynı zamanda. Scoter, konformist olmayan, samimi, rahat, özgür ve yaşama sevinciyle dolu insanların tercihi.

Scoter bir İtalyan'ın başının altından çıkıyor. Piaggio'nun Pontedera'daki uçak fabrikası 2. Dünya Savaşı'nda nedeniyle yerle bir olunca, Enrico Piaggio, babası Rinaldi'den görevi devraldığında uçak endüstrisi defterini kapatma ve kişisel ulaşıma yönelme kararını veriyor. Bu dönemde İtalya'nın perişan ekonomisi ve bozulmuş yolları, otomotiv endüstrisi için pek de ümit vaadetmezken, 1946 baharında, Enrico Piaggio'nun hayali scoter gerçek olur. Uçak mühendisi olan D'Ascanio, scoterı tasarlıyor. D'Ascanio, gürültücü motosikletlere tahammül edemediğinden, uçak mühendisliği bilgilerinden yola çıkarak, gövdesi olan ve vitesi elden değiştirilebilen iki tekerlekli bir araç tasarlıyor, motoru da arka tekerleğin üzerine monte ediyor. Bu araca da Vespa ismi konuyor. Vespa İtalyanca 'eşşek arısı' anlamına geliyor. scoter'ın sesi arıya benzediği için bu isim uygun görülüyor.

Scoter

Scoter mı, lüks otomobil mi?
İki tekerlekli bu ulaşım aracı, gürültülü ve rahatsız motorsikletlere hiç benzemiyor, ilk bakışta zarif ve orijinal tasarımıyla göz dolduruyor. Bu yeni icat ile her yere kolayca ulaşılabilmesi elbette pek çok kişinin de ilgisini çekiyor. Ve Vespa kısa zamanda tüm Avrupa'ya yayılıyor. Üstelik sadece ticari bir başarı değil bu, Vespa bir fenomen oluyor. Şimdi scoter denince de akla hemen Vespa geliyor. Tıpkı, Sana yağ, Selpak gibi...

Ve scoterlar her daim imajını tazeleyerek, Vespa'dan başka markalar eklenerek günümüze kadar geliyor. İlk scoter herkese ulaşım vaad ediyordu. Daha sonra Vespa, ekonomik büyümenin iki tekerlekli aracı, 60'lı ve 70'li yıllardaysa gençliğin devrimci fikir ve görüşlerinin temsilcisi oldu. Şimdiyse scoterlar şehirli insanın tercihi olmak zorunda gibi geliyor bana.

Scoter

Her gün biraz daha düğüme dönen trafik, kaybettiğimiz zaman, park yeri ararken yaşadığınız sıkıntı, benzine verdiğimiz para, tükettiğimiz dünya kaynakları, otomobil endüstrisine dökülen paralar düşünülünce scoterlara duyduğumuz sempatinin her geçen gün artması gerekiyor. Çok lüks bir otomobil mi, yoksa sevdiklerinize yeterince zaman ayırabileceğiniz, temiz, dünya kaynaklarını tüketip, çevreye zarar vermeden sürdürdüğünüz bir yaşam mı desem, biliyorum ki hepiniz benim gibi ikincisini seçersiniz. Eeee o halde biz ne yapıyoruz? Unutmayın, bazen küçük seçimlerimiz büyük sonuçlar doğurabilir!

Kim bilir belki de bir kırmızı ışıkta, scoterlarımızın üzerinde karşılaşırız. Biliyorsunuz, motosiklet gibi tehlikeli oyuncaklarda daha çok erkeklerin egemenliği söz konusudur. Ama değişen dünya ve yaşam koşullarında her şey gibi bu da kadınların lehine gelişiyor. Kadınlar artık en süratli en tehlikeli motosikletleri bile kullanabilirken, bu sevimli, sakin scoterları elbette ki çok iyi kullanacaklar.