Santorini Adası Ziyaretçi Akınına Uğruyor, Gezi Rehberi

Santorini Adası Ziyaretçi Akınına Uğruyor

Yorum Yok

Gezi Rehberi Editor

Santorini Adası Ziyaretçi Akınına Uğruyor

Santorini'nin tamamı turizm üzerine kurulu ve her yıl bir milyon turist bu adayı ziyarete geliyor.

Sahip olduğu siyah kum sahillerinin yukarısında bulunan volkanik kayalara asılmış gibi duran beyaz köyleriyle ünlü Santorini Adası, ismini 13'üncü yüzyılda yaşamış olan Azize Irene'ye atfen almış. Adada en çok görülmesi gereken ve öne çıkan yerler; Akrotiri, Antik Thira, Fira ve Oia bölgeleri. Adanın merkezi konumundaki Fira, 1956 yılında meydana gelen depremden sonra bugünkü halini almış.

Son derece büyüleyici bir manzaraya sahip adada gün batımı o kadar güzel yaşanıyor ki, bu manzara karşısında nikah kıyan çiftleri görmeniz bile mümkün. Adanın üçüncü büyük limanı olan Oia, depremden sonra geleneksel bir yerleşim birimi halini almış. Neo-klasik malikanelerle çevrili Oia, gizemli olarak kabul ediliyor. Öyle ki burada vampirlerin yaşadığı bile söyleniyor.

Antik Thira bölgesi ise M.Ö. 3. Ve 4. Yüzyıllardan kalma kalıntılarıyla ünlü antik bir şehir özelliğine sahip. Akrtiri, 3500 yıl boyunca tonlarca volkanik külün altında kaldıktan sonra 1967 yılında yeniden gün ışığına çıkarılmış. Binlerce yıl önce volkanik bir patlama sonucu oluşan krater, Santorini'nin turizmde en çok tercih edilen yer olmasına sebep olmuş.

Haberin tamamı için: Hafta Sonu / Ağustos

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)