Sanılanın Aksine Yazdan Çok Baharda Daha Güzel Olan 8 Yer, Türkiye

Sanılanın Aksine Yazdan Çok Baharda Daha Güzel Olan 8 Yer

13 Yorum

Rota Önerileri Sevgi Özdil

Sanılanın Aksine Yazdan Çok Baharda Daha Güzel Olan 8 Yer
Cennet ülkemizin cennet köşesi yerleri…
Bu güzel yurdumuzun ikliminden, doğasına ve tarihine her şehrin kendine özgü bir güzelliği var. Bu güzellikler kendini kimi zaman sonbaharda kimi zaman kış aylarında kimi zamansa yaz mevsiminde ortaya çıkarır.
Ancak öyle yerler var ki bu güzel ülkede sanki yaz aylarında daha güzel ve ilgi çekiciymiş gibi görünür. Ama oraların ilkbaharda yemyeşil ve rengarenk süslerini bilenler bilir ki buralar sanılanın aksine bahar aylarında çok daha güzel, huzur dolu ve tablo gibidir.

1 - Silifke / Mersin

UzancaburçAkdeniz'in sonsuz maviliğine uzanan ve sabahı güzel Silifke olarak tabir edilen bu cennet topraklar yüzlerce doğal güzelliği kendine saklamaya devam ediyor. Yukarıdaki fotoğraf da Göksu Nehri Deltası kuş cennetinde yer alan ve Dalyan adı verilen bölgeden.
Göksu deltası kuş cennetiİlçe genelinde Dalyan olarak bilinen bu yer Rose cinsi flamingoların uğrak yeri ve mavi yengeç ile caretta carettaların da üreme alanı.

2 - Bodrum / Muğla

Baharda BodrumBodrum, Türkiye'nin göz bebeği olan şehirlerinden sadece bir tanesi ve sanılanın aksine Bodrum'un, yaz aylarında değil baharda tadına doyum olmuyor. Ilık ılık esen bir meltem ve huzur dolu denizin sesi ile Bodrum baharda bambaşka bir yüzünü gösteriyor ziyaretine gelenlere.

3 - Alaçatı / İzmir

AlaçatıÇeşme'nin her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip beldesi Alaçatı, ilkbaharda güneşin yüzünü göstermesiyle bambaşka bir havaya bürünüyor. Sahilinde uzun uzun gezintilerin yapılabildiği, Arnavut kaldırımlı dar sokaklar boyunca sıralanmış balık lokantalarında Ege otlarıyla hazırlanmış taze ve organik mezelerin tadına bakılabildiği bir yer halini alıyor.

4 - Assos / Çanakkale

AssosAssos; antik çağdan günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Bu uygarlıklardan günümüze kadar gelmeyi başaran bu antik yerler yazdan çok bahar aylarında ayrı bir keyfe sahip. Antik kenti, antik limanı, Zeus Altarı, küçücük köyleri ile misafirlerine tadına doyulmaz bir tatil ve dinlence vadetmeye devam ediyor Assos.

5 - Datça / Muğla

DatçaBahar aylarında Datça Yarımadası'nın ucunda yer alan Knidos Antik Kenti'ndeki tiyatronun içi sarı çiçeklerle dolduğunda, bilin ki deniz fenerinin çevresinde de çiğdemler açmıştır. Datça'nın üzerinde bulunduğu Reşadiye Yarımadası'na bahar, sert rüzgârların ve yağmurların ardından gelir ve baharın geldiğinin ilk müjdesini bu topraklara badem ağaçları verir.

6 - Cunda / Balıkesir

Cunda AdasıYaz aylarında iğne atsan yere düşülmez Cunda Adası'nın sokaklarında. Ama bahar öyle mi? Ilık ılık rüzgar eser yel değirmeninin bahçesinde ve çayınızı yudumlarsınız güneşin içinizi ısıttığı manzarada. Siz siz olun Cunda'nın keyfine bir de baharda bakın.

7 - Şirince / İzmir

ŞirinceDünya yok olsa da Şirince yok olmaz demeyin, siz yine de 'ne olur ne olmaz' deyin ve Şirince'nin yemyeşil doğasını ilkbaharda bir keşfedin. Tarihi dokuya sahip sokaklarında, eski Türk konakları arasında gezinin ve Şirince'nin eşsiz lezzetlerinden biri olan Şirince şaraplarının tadına bakın. Özellikle de karadutlu şarabını denemenizi şiddetle öneririz.

8 - Adrasan / Antalya

AdrasanMart, nisan ve mayıs Adrasan için harika bahar zamanları… Doğanın capcanlı renklere kavuştuğu en güzel haftalar, hele ki Likya Yolu yürüyüşleri ve yoga etkinlikleri bu zamanlarda inanılmaz keyifli. Adrasan günümüzde yürüyüş gruplarının ve yoga yapan grupların tercih ettiği alternatif noktalardan biri. Adrasan'da mart 15 itibariyle açılan sezonda yerli ve yabancı gruplar yoga-meditasyon-yürüyüş etkinlikleri düzenliyor. Adrasan; deniz, güneş, kum haricinde doğada meditatif – sprituel ve aktif bir tatil isteyenler için muazzam bir yer.
13 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
13
/

-

Bodrum'da baharda birçok kez bulundum. :) Ve her yıl baharda en az 2-3 kez gitmeye çalışırım. Rengarenk laleler açar, her yer mis gibi nergis kokar, hava ne yakıcı sıcaktır, ne de soğuktur, üstelik yazın o çılgın kalabalığı da yoktur. Bodrum'da bahar, yaz mevsimini döver, benden söylemesi. :)

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Eski Foça'yı niye hep atlıyorsunuz? :))

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Azem Bey görüşünüz için teşekkürler. Eski Foça tabi ki de bahar aylarında gayet güzeldir ve ilerleyen yazılarımızda da Eski Foça'ya da yer vereceğiz. :)

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

En güzel baharda Bafa Gölü oluyor. Çiçekler rengarenk.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Yaz aylarının aşırı sıcağını,nemini ve yoğun kalabalığını düşününce yazara hak vermemek elde değil. Datça'nın Knidos Antik Kenti'nden Akdeniz ve Ege ayrımındaki su derinliği mavisi ve turkuaz renkli deniz ayrışmasını rüzgar eşliğinde izlemek bir ömre bedel, ya diğerleri..

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Kafa dinleme tatili istiyor ya insan bazen, kaçıp gitmek istiyor. Adrasan çok iyi geliyor insana.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Unuttuğumuz yerleri hatırlatıyorsunuz:) Çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Şair ne demiş : " Avazeni Davut gibi bu aleme sal / Baki kalan kubbede hoş bir sada imiş." Yazınızda yer alan yörelerde geçirilecek olan bir gün bile, onu yaşayan kişiye kubbedeki hoş bir sada olacaktır. Nereden mi biliyorum, Silifke dışında yazıdaki yerlerin hepsinin de ben hoş bir "sada"sı var. Hele Datça'nın onlarca hoş sadası var. Okuyan dostların hepsinde, bu yerlerin hepsinin "tadına bakmalarını" öneririm. Not: Yazı ve fotoğraflarda emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum. Sevgiler.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Aslında sırf bu 8 mevki değil, tüm tatil bölgeleri baharda daha güzel. Haziran-Eylül ayları dışında kalan periyod, yoran insan kalabalığı olmadığı için bütün bölgeleri güzelleştiriyor.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Bu muhteşem vatanı karış karış gezdim, ama o fotoğraflar insanı provoke ediyor, tekrar tekrar oralara gitmek istiyorsunuz, yeniden hayata gelmiş gibi oluyorsunuz, editörümüzün de dediği gibi, baharda doğa daha bir enerjisi farklı, seçici ve çevreci insanların seyahat zamanıdır, bir de sonbahar tabii. Çığlık çığlığa kuru kalabalıklar o güzelim yerleri çeşitli nedenlerle de olsun terk etmişler, her şey aslına dönmüştür. Gerçi benim için ülkemin kış hali de görülmeye değerdir. Tabi bunların farkında olmak için eğitimli ve sevgi dolu olmak gerekir. Bu haziranın sonunda Cunda'ya oğlumla gidiyorum, defalarca kalmama rağmen çok heyecanlıyım. Bozcaada, Gökçeada, en az bir ay kalıp tadını çıkarıyorum, planlarımın arasında Adrasan var, üç kere görmeme rağmen Kaş'ı, yüzlerce gittiğim ve karış karış bildiğim Bodrum'a ayın on beşinde gidiyorum, bakalım martta nasıl, sanırım yine muhteşemdir, Sarıkeçililer için çok özel hazırlanmam lazım, bu işlere gönül veren siz çok özel insanlara selam ve saygılarımla, Şükran Koçak.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Bence bu güzel yörelere bir 9.'sunu da eklemeliydiniz. Kartepe-Sapanca çevresi!

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (1)
13
/

-

Evet, buralar baharda da çok güzel ama sitenizdeki birkaç yazıyı okudum, hep aynı yerler tavsiye ediliyor. Beklerdim ki Burhaniye–Ören, Eğirdir, Akçakoca, Kerpe civarı, Bolu Göynük gibi, gördüğümde burada bahsedilen çoğu yerden daha güzel oldukları izlenimi bırakan, daha doğal, daha etkileyici yerlerden de bahsedilsin.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Köyceğiz bu listenin başında olmalı bence, yılın 10 ayı yeşil, sığla ve portakal ağaçları, gölü, Yuvarlakçay'ı, her şeyi ile.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)