Salgın Sonrası Misafir Talebini Arttırmanın En Etkili 8 Yolu, Türkiye

Salgın Sonrası Misafir Talebini Arttırmanın En Etkili 8 Yolu

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Diley Kuru

Salgın Sonrası Misafir Talebini Arttırmanın En Etkili 8 Yolu
Yaklaşık 3 aydır yoğun bir şekilde pandemi sürecinin olumsuz etkilerini hep birlikte gözlemliyoruz. Neyse ki haziran ayı itibariyle normalleşme sürecine girdik. Gelişmeler ise umut verici. Tabi bu hem misafirlerin hem de turizm sektörüne hizmet verenlerin alması gereken pek çok sorumluluğu da beraberinde getirdi diyebiliriz. Şimdi ise sıra geldi bu normalleşme sürecini kendi lehiniz için nasıl kullanabileceğinize. Eğer şu anki süreci doğru bir şekilde planlarsanız, oldukça etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Özellikle misafir taleplerinizi nasıl arttıracağınıza yönelik tavsiyelerimizi gelin, birlikte inceleyelim.

1 – Daha Görünür Olun

rezervasyon talebi arttırmaSadece bu süreçte değil, her zaman görünür olmanın avantajlarını yaşarsınız. Ancak bu süreçte kendinizi ne kadar görünür hale getirirseniz, misafir taleplerinizde o kadar artış gözlemleyebilirsiniz. Peki, nasıl daha fazla görünürlük elde edebilirsiniz? Mesela Neredekal.com gibi fiyat karşılaştırma seçenekleri sunan siteler bu dönemde taleplerinizi arttırmada en etkili kanallardan biri olacaktır sizler için.

2 – Misafir Kitlenizi Doğru Tanımlayın

hedef kitle nasıl belirlenirElbette ki bir otelci olarak bu konuda net bir fikre sahip olmayabilirsiniz. Ancak pandemi sonrası değişen tatilci eğilimleri size bu konuda fikir verebilir. Bununla birlikte şehir otelleri ile tatil otellerinin dinamiklerinin farklı olduğunun da altını çizmek gerekiyor. Bir şehir oteliyseniz ve doluluk sağlamakta zorlanıyorsanız, bunun sebebi belki de eskisi gibi toplantı ve organizasyon gerçekleştiremediğinizden olabilir. Bunu tespit ettiğinizde, bu alanlarda pandemiye yönelik çalışmalar yapmanız ve bunu potansiyel misafirlerinize duyurmanız gerekiyordur belki de.

İlginizi Çekebilir: Pandemi Sonrası Turizm Sektöründe Neler Değişecek?

3 – Gerekirse Yaklaşımınızı Değiştirin

otelciler misafirlere nasıl yaklaşmalıKriz ve kriz sonrası dönemler her sektör özelinde hassas dönemlerdir. Dolayısıyla ne olursa olsun yaklaşımınızı gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Böyle hassas dönemlerde ise tavsiye edilen yaklaşım şekli aslında biraz empatiden geçiyor. Empatiden sonra ise dijitalleşme, yani dijital yaklaşım geliyor. Akıllı odaları, çevre dostu yaklaşımları buna örnek gösterebiliriz. Empati ve teknolojiyi bir arada kullanmanız, maksimum rezervasyon kazanmanız için büyük bir önem taşıyor.

İlginizi Çekebilir: Akıllı Otel Odalarının Otel Yönetimine Sağladığı 5 Fayda

4 – Hizmetlerinizi Genişletin

otel hizmetleriŞu an otelinizin bazı alanlarını kullanıma kapatmak ya da kısıtlamak zorunda kaldığınızı biliyoruz. Ancak gelin, farklı bir pencereden bakalım. Bir otelci olarak böyle bir durumda hizmetlerinizi genişletmek, bu kısıtlayıcı günlerde kulağa zor geliyor olabilir. Ancak daha önce hiç vermediğiniz ama verebileceğiniz hizmetler olabilir. Mesela eğer iyi yemekler sunan bir restoranınız varsa, paket servis hizmetini hayata geçirebilirsiniz. Bu, gelir akışınızda da farklılıklar yarabilir ve kendinizi daha güvende hissetmenize yardımcı olabilir.

5 – Esnek Rezervasyon Olanağı Tanıyın

esnek rezervasyonDünyanın dört bir yanında tüm oteller seyahat politikalarını yeniden gözden geçiriyorlar. Eğer siz de otelinize olan talepleri arttırmayı amaçlıyorsanız, iptal ve değişiklik politikalarınızdan feragat etmeniz gerekiyor. Elbette ki bu tarz değişikliklerin hacmi sizi yoracak düzeye gelirse yeniden gözden geçirmenizde bir sakınca yok. Fakat esnek rezervasyon politikası sunan otellerin daha çok tercih edileceği aşikar.

6 – Doğru Bir Fiyat Politikası Uygulayın

fiyat politikasıBu şu anlama gelmiyor: %100 kapasiteyle çalışamıyorum, fiyatlarımı arttırmalıyım ya da bu sezon daha çok misafir çekmeliyim, fiyatlarımı indirmeliyim. Talebi arttırmak ve maksimum doluluk sağlamak için bu taktiklerden birini uygulamak istemeniz son derece doğal. Ancak pandemi sonrası dönemde tatilcilerin artık daha farklı eğilimleri olacağından bahsetmiştik. Ayrıca oranlarınızı derinden etkileyecek bir hareket, talepleriniz normale döndüğünde uzun vadede size zarar verebilir zira iyileşme süreciniz tahmin ettiğinizden uzun sürebilir. Yatırımlarınızı daha farklı alanlara yapmanız gerekebilir. Okumaya devam edin.

7 – Hijyen ve Sosyal Mesafe Kurallarınızı Genişletin

otellerde hijyen kurallarıMesela yatırım yapmanız gereken alanların başında bu geliyor diyebiliriz. Şu an tüm dünyanın gündemi Covid-19, haliyle bizim de. Değişen tatilci eğilimleri ise bu alanda kendini gösteriyor. Hatta yapmış olduğumuz bir ankette hijyen kurallarına dikkat eden otellerin tercih edilme oranının %87 olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla taleplerinizi arttırmada hijyen ve sosyal mesafe politikalarınız büyük bir önem taşıyor.

İlginç Sonuçlarıyla Tatilcilerin Değişen Yeni Seyahat Alışkanlıkları

8 – Aldığınız Önlemleri Ön Plana Çıkarın

korona önlemleriBu önlemleri almış olmanın yanı sıra, aldığınız önlemleri ön plana çıkarmanız da oldukça önemli. Misafirleriniz bunları görmek isteyecektir. Hem siz hem de hayata geçirdikleriniz ne kadar ön planda olursa, taleplerinizde de bir o kadar artış gözlemleyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Otelinizin Neredekal.com'da yer alması için tıklayın.

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)