Sagalassos Antik Kenti'nde 1600 Yıllık Çömlekçi İşliği Bulundu, Haber - Duyuru

Sagalassos Antik Kenti'nde 1600 Yıllık Çömlekçi İşliği Bulundu

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Haber - Duyuru Editor

Sagalassos Antik Kenti'nde 1600 Yıllık Çömlekçi İşliği Bulundu

Burdur Ağlasun'da yer alan Sagalassos Antik Kenti'nde, 5. yüzyıla ait bir çömlekçi işliği kalıntıları ortaya çıkarıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Belçika Katholieke Lueven Üniversitesi'nden Prof. Dr. Marc Waelkens başkanlığında yürütülen çalışmalarda ulaşılan çömlekçi işliğinin Roma İmparatorluğu genelinde bilinen en iyi korunmuş çömlek işliği olduğu düşünülüyor. Mekan, Sagalassos'ta bu yılın en önemli buluntuları arasında yer alıyor.

Geç Roma döneminde Sagalassos'ta kent ve kent yaşamı hakkında bilgilere yeni bir yön vermesi açısından önem taşıyan işlikte bulunan matara kalıplarının bazıları, ustasının içine bastığı yeşil kil hamuruyla astarlanıp pişirilmeye hazırlanmış durumda gün yüzüne çıkarıldı.

Tarih boyunca Hititler'den Frigler'e, Lidyalılar'dan Persler'e, Bizanslılar'dan Osmanlılar'a kadar tarihin akışını değiştiren uygarlıkların üzerinde hakimiyet kurduğu Sagalassos Antik Kenti, anıtsal yapılar, heykeller ve çeşmelerle süslenerek M.S. 2. asrın başına kadar ihtişamını sürdürdü. Sonraki yüzyıllarda yaşanan depremler, salgın hastalıklar ve Arap akınları nedeniyle terk edildi. Sagalassos Antik Kenti, yüzlerce yıl sonra Fransız Dr. Paul Lucas tarafından 18. yüzyılda keşfedildi. Lucas, kente "Periler Şehri" adını verdi.

Kaynak: AA

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)