Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Gezi Rehberi
Saga Dawa Festivali ve Kutsal Kailash Dağı

Saga Dawa Festivali ve Kutsal Kailash Dağı

Paylaş
Nasuh Mahruki  
Eklenme: 28 Eylül 2017
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Saga Dawa Festivali ve Kutsal Kailash Dağı
Himalayalar, gerek dünyanın en yüksek dağ sırası olması gerek zengin, bölgesel, kutsal ve etnik yapısı sayesinde, özellikle Batı dünyasının imrenerek izlediği bir bölge olma özelliğini her zaman koruyor. Himalayalar’ın bir uzantısı olan Kailash Dağı ve çevresi, çok önemli bir dini merkez konumunda. Kailash Dağı ve çevresini kutsal yapan özelliklerin ilki; Asya’nın en önemli nehirlerinden dördünün kaynağının Kailash’ın yakınlarında bulunması. İndus, Brahmaputra, Sutlej ve Karnali Nehirleri aynı bölgeden doğuyor. Kailash Dağı bir bereket kaynağı. İkincisi; Hinduizm inancına göre Kailash’ın, Tanrı Shiva ve eşinin evi sayılmasından ötürü kutsal bir bölge olması. 6714 metre yüksekliğindeki etkileyici bir görüntüsü olan Kailash Dağı her zaman karla kaplı. Bu yüzden Tibet dilinde ona "Kar Mücevheri" deniyor. Budist inancına göre ise Kailash, dünyanın eksenini oluşturan dağ. Yılda bir kez ruhlarını arındırmak için Tibetliler, Hindular, Jainler ve Bön dini izleyicileri Kailash’a geliyor ve dağı tavaf ederek ibadetlerini yerine getiriyorlar.
Motosikletle Kutsal Dağa Yolculuk nasuh mahruki

20 yılı aşkındır Himalayalar’ı, Nepal ve Tibet kültürünü, bu coğrafyanın hakim dini Budizm’i yakından tanıyorum. Dünyanın bu coğrafyasına çeşitli vesilelerle defalarca gittim, bütün zorluklarına ve tehlikelerine rağmen her seferinde de büyük bir coşku, heyecan, tatmin ve mutluluk duydum. Bu bölgede görmeyi çok istediğim yerlerden biri de Batı Tibet’teki, dünyanın en kutsal dağı kabul edilen Kailash Dağı’ydı. Bundan yıllar önce Tibet takviminin At yılında, 3 Alman ve 2 Türk motorcu, toplam 6 kişi, mayıs ayının dolunay zamanında, Kailash Dağı’nı motosikletlerimizle ziyaret ettik.
nasuh mahruki

Tibet’te motosikletle seyahat etmek, öncelikle izinler ve resmi prosedürler açısından son derece zorlu ve uzun bir ön hazırlığı gerektiriyor. Nitekim biz de yaklaşık 1 yıl önceden planlama ve 6 ay önceden de izinler için başvuru çalışmalarını başlatmıştık. İkinci zorluk ise yükseklik ve yol koşullarından kaynaklanıyordu. Son derece değişken, her boydan çukurlu, mıcırlı, iri taşlı, kumlu, kaygan zeminde, dar ve yüksek dağ geçitleriyle ve bir de köprü olmayan dere geçişleriyle dolu bozuk yollar, hele Batı Tibet’e doğru artık yol denebilecek bir şeyin bile kalmadığı, sadece arazi üzerinde batıya doğru ilerlediğiniz, sürücü ve motosiklet için gerçekten zor, yorucu, hatta tehlikeli etaplar içeriyor. Hayatımın en zorlu sürüş etaplarının bir kısmını Tibet’te aştığımı söyleyebilirim. nasuh mahruki

AKUT’un o dönemdeki 2. Başkanı Demir abiyle (Kardaş) birlikte, Delhi’ye kadar uçakla giderek başladığımız seyahatin ilk zorluğu Hindistan’ın dayanılmaz sıcağı oldu. Bu sıcakta 1,5 gün gümrükte perişan olma pahasına sonunda motosikletlerimizi alıp Katmandu’ya doğru yola çıkabildik ve ekibin Alman üyeleriyle burada buluştuk. Katmandu’da birkaç günlük dinlenme ve son hazırlıkların ardından Nepal ve Tibet’i birbirine bağlayan Dostluk Köprüsü’nden geçerek Tibet’e girdik. Sınırda bizi Tibet’teki yolculuğumuz boyunca birlikte olacağımız rehberimiz ve iki cip karşıladı, ertesi gün de Batı Tibet’te kullanacağımız yakıt, yiyecek ve kamp malzemelerini taşıyan kamyonla buluştuk.
Zorlu Arazi ve Yükseklik nasuh mahruki

Buradan sonra artık hep 4200-4300 metrenin üzerindeyiz ve bu durum, bünyeler adapte oluncaya kadar ekip üyelerini birkaç gün hırpalıyor. Yol koşullarının zorluğundan dolayı, günde 8 ile 12 saat arası motosiklet kullanmamıza rağmen, ancak 200 ile 250 kilometre arasında yol kat edebildik. Tibet’in uçsuz bucaksız platosunda, dağ geçitlerinin arasında, kum fırtınaları ve kar dahil her türlü hava ve yol koşulları zorluğuyla 6 gün boyunca boğuştuktan sonra, kutsal Kailash Dağı’na ulaştık. Bu yılki dinsel seremoniyi diğer yıllardan ayıran en önemli özellik, Tibet takvimine göre bu yılın At Yılı olması. Bu zorlu hac yolculuğunu bu yıl gerçekleştirmek, inanışa göre diğer yıllardan 13 kat daha değerli. Biz de motosikletlerimizi dağın eteklerine park edip, binlerce Budist ve Hindu hacının olağanüstü etkileyici görüntüleriyle birlikte 3 gün süren dağın etrafındaki yürüyüşümüzü tamamladık ve inanışa göre bütün günahlarımızdan arındık.
Manasarovar Gölü nasuh mahruki

Kailash’ın hemen yanındaki bir diğer önemli yer ise Manasarovar Gölü. Kailash’ın güneyindeki Manasarovar Gölü, dünyanın en temiz tatlı su kaynaklarından biri. Hindularca, Tanrı Brahman’ın zihinsel olarak yaratılışının gerçekleştiği yer olduğuna inanılıyor. Bu yüzden kıyılarında pek çok manastır yer alıyor. Kailash Dağı’nın etrafında, binlerce hacıyla birlikte bu eşsiz yürüyüşü tamamladıktan ve kutsal gölü ve çevresini yaşadıktan sonra, yolculuğumuzun ikinci hedefi olan Everest Dağı’nın ana kampına doğru uzun ve zorlu yolculuğumuza başladık ama bu başka bir hikaye…