Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Safranbolu Tokatlı Kanyonu Turizme Kazandırılıyor

Safranbolu Tokatlı Kanyonu Turizme Kazandırılıyor

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 15 Mayıs 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Safranbolu Tokatlı Kanyonu Turizme Kazandırılıyor

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Karabük'ün Safranbolu ilçesindeki Tokatlı Kanyonu'nda bulunan bir mağara, kafe olarak düzenlenerek turizme kazandırılacak.

Karabük Valisi İzzettin Küçük, yaptığı açıklamada, üzerinde 11 metre uzunluğunda, 80 metre yüksekliğinde cam teras da bulunan Tokatlı Kanyonu'na, mağara kafe yapacaklarını söyledi.

Kanyon üzerinde yürütülecek çalışmalar için proje hazırladıklarını ve projeye Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın mali destek vereceğini vurgulayan Küçük, "Yürüyüş parkurları, mağara kafeler, cam teras ve yapay şelalenin bulunacağı kanyon, Türkiye'de bir ilk olacak. Yaklaşık 7 kilometre uzunluğunda ve zaman zaman derinliği 100 metreyi bulan kanyon içinde dere ve mağaralar bulunuyor. Bu dere üzerinde çalışma yapıyoruz. Çok büyük yapay şelale oluşturacağız. Ayrıca kanyonun tam ortasında bulunan bir mağarayı da mağara kafe olarak dizayn edeceğiz. Çalışmalar 1 ay içinde ihale edilerek başlayacak. Çalışmalar tamamlandığında kanyon turizme açılacak ve herkes kanyonu rahatça geçebilecek" diye konuştu.

Küçük, yılda yaklaşık 600 bin turistin geldiği Safranbolu'daki Tokatlı Kanyonu'nun Türkiye'nin göz bebeği olacağını kaydetti.

Kaynak: AA