Sadece Kış Mevsimini Sevenlerin Anlayabileceği 9 Şey, Türkiye

Sadece Kış Mevsimini Sevenlerin Anlayabileceği 9 Şey

2 Yorum

Faydalı Bilgiler Bengi Alkaya

Sadece Kış Mevsimini Sevenlerin Anlayabileceği 9 Şey
Kimilerinin hakkındaki her detaya bayıldığı, kimilerinin ise çok haz etmediği bir mevsim olan kış mevsimi tam anlamıyla geldi çattı. Havaların her geçen gün daha da soğuduğu bu aylarda yapılabilecek aktiviteler kapalı alanlara doğru kaydı. Fakat bize sorarsanız sanılanın aksine soğuk havalarda da bizi mutlu edebilecek pek çok detay mevcut. Kışı sevmiyorsanız ne demek istediğimize çok anlam veremiyor olabilirsiniz. Çünkü yalnızca kış mevsimini sevenler ne demek istediğimizi anlayabilir.

1 – Buz Pateni Sezonu Açılır

buz pateniKış aylarının popüler sporlarından biri olan buz pateninin müdavimleri oldukça fazla. Özellikle hafta sonlarını değerlendirmek isteyenler mevsim boyunca soluğu buz pateni pistlerinde alıyor. Günümüzde AVM'lerin içerisinde yaz-kış fark etmeden her daim olsa da biz kış mevsiminde bu deneyimi yaşamanın keyfinin bir başka olduğunu düşünenlerdeniz. Hatta yalnızca buz patenini beraberinde getirdiği için bile kış aylarını sevebiliriz. :)

2 – Artık Sıcak İçecekler Daha Bir Keyif Verir

yalnızca kış aylarını sevenlerin anlayabileceği şeylerHavalar soğuyunca sevdiklerinizle buluşma yerleriniz daha çok kafeler, restoranlar ya da sıcacık ev ortamı oluyor. Tabi bu sıcak ortamın getirisi de içinizi ısıtacak içecekler… Soğuk havalarda içtiğiniz çay ve kahvenin tadı artık daha bir güzel. Bunlara bir de havaların soğuması ile menüye dahil olan sıcak çikolata, sıcak şarap ve salep gibi kışa özel tatları da eklerseniz içinizi mutluluk kaplamaması mümkün mü?

3 – Kayak Pistleri Dolup Taşar

kayak pistleriKar yağışlarının başlaması ve kayak merkezlerinin kaymaya uygun hale gelmesi belki de sezonun en keyifli haberlerinden biri. Çünkü pek çokları için kış mevsimi demek kayak demek. Yavaş yavaş dolmaya başlayan Uludağ, Kartepe, Palandöken gibi kayak merkezleri hem eğlenmek hem bol bol kaymak hem de sezon ortasında minik bir mola vermek için oldukça ideal. Zaten siz de bir kış tutkunuysanız çoktan seyahatinizi planlamışsınızdır diye tahmin ediyoruz.

4 – Battaniye Altında Film İzlemenin Verdiği Mutluluk Paha Biçilemez

kış sevenlerin anlayacağı şeylerBaşlığı okuduğunuz an içinize bir sıcaklık yayıldı mı? Cevabınız evet ise, o halde siz iflah olmaz bir kış tutkunusunuz. Kış aylarının en vazgeçilmez aktivitesi olan battaniye altında film izlemek hem yorulan bedeninize hem de ruhunuza oldukça iyi gelir. Dinlemenin en sıcak hallerinden biri olmasının da etkisiyle kısa sürede herkesin favorisi olmayı başarmıştır. Biz her ne kadar "kış mevsimi harikadır, kendinizi eve kapatmayın, dışarı çıkın ve doğayı kucaklayın" gibi şeyler desek de arada sırada battaniye altında film izlemenin mutluluk verdiğini elbette ki kabul ediyoruz. :)

5 – Yağan Karı Saatlerce İzleyebilme İhtimali Vardır

kışın yapılabilecek aktivitelerYalnızca şu ihtimal dahi kış mevsimi sevenleri oldukça mutlu ediyor. Yaşadığınız şehre her kış mutlaka kar düşüyor mu bilmiyoruz ama eğer düşüyorsa bunun siz kışseverleri ne kadar mutlu ettiğini tahmin edebiliyoruz. Fakat eğer her yıl kar görmüyorsanız o zaman ihtimallere tutunuyorsunuz demektir. Olsun o da bir şeydir. :) Ne olursa olsun pencere kenarında oturup hiçbir şey düşünmeden yalnızca yağan karı izlemek öylesine huzur verir ki pek çokları için adeta terapi niteliğindedir.

6 – Termal ve SPA Tatili İçin Daha Güzel Bir Dönem Düşünülemez

termal tatilYılın yorgunluğundan uzaklaşmak, biraz gevşemek, huzur ve şifa bulmak için harika seyahat alternatiflerindendir termal ve SPA tatili. Hele ki soğuk havalarda böylesine keyifli bir tatile çıkmanın verdiği haz tartışılmaz. Özellikle sömestr tatillerinde çocuklu ailelerin ya da yıllık izin kullanarak birkaç gün şehirden uzaklaşmak isteyen çiftlerin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bu tatiller için kış aylarından daha uygun bir dönem düşünemiyoruz.

7 – Boza ile Çocukluğunuza Doğru Bir Yolculuk Yaparsınız

kış mevsimi sevenlerin anlayacağı şeylerÇocukluğumuzda kış ayının geldiğini akşamları bozacıdan gelen "Bozaa!" sesinden anlardık. Mahalle aralarında dolaşan bozacıdan aldığımız işte bu bozanın tadı da bugün eminiz ki birçoğumuzun damağındadır. Bu yüzden de kış mevsimi pek çoklarımız için sarı leblebi, boza ve tarçın üçlüsünü ifade ediyor. Biz de kış aylarının gelişi ile çocukluğumuzun anılarına doğru yolculuk yapabiliyoruz.

8 – Popüler Tatil Beldelerini Hiç Bu Kadar Sakin ve Huzur Dolu Göremezsiniz

kışın popüler tatil beldeleriYaz aylarında görmeye alıştığımız popüler tatil beldeleri genellikle kışın büyük bir sessizliğe bürünüyor. Yazın dolup taşan mekanlar bu mevsimde ya hizmetlerine bir süreliğine ara veriyor ya da masalarını, sandalyelerini içeri alıp farklı bir konsepte bürünüyor. Fakat bildiğimiz bir şey var ki o da bir tatil beldesini eğer çok seviyorsanız onu bir de kışın en huzurlu ve sakin zamanında görmeniz gerektiği. Çünkü böylece ona çok farklı bir gözle bakabiliyorsunuz. Kışın belki denize giremiyorsunuz ama bu yine de bir yeri sevmenize engel değil. Öyle değil mi?

9 – Portakal ve Mandalina Sonunda Yüzünü Gösterir

kış aylarını sevenlerin anlayabileceği şeylerYaz aylarında bulamayacağınız lezzetlerdir portakal ve mandalina. Kış mevsiminin gelmesiyle yüzlerini gösteren bu meyvelerin en sulusunu ve güzelini yemek için hepimiz heyecanla havaların soğumasını bekleriz. Bu yüzden de biz eminiz ki kış mevsimini sevenlerin onu bu kadar sevmelerinin baş sebepleri arasında portakal ve mandalina da vardır.

Bonus: Sokaktaki Dostlarımızı Unutmayalım

kış aylarında kedi evleriEvet, soğuklar geldi. Belki biz keyifle kar yağışını sıcacık evimizden izliyoruz ancak sokaktaki minik dostlarımız bizim kadar şanslı olamayabiliyor. Onları soğuk kış günlerinden korumak için kapınızın önüne mama ve bir de çok basit yöntemlerle evde bile yapabileceğiniz kedi-köpek evlerinden koymayı ihmal etmeyin.
2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
/

-

Acı ve gözyaşı...

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
/

-

Kış mevsimini sevmesem de sayenizde artık seviyorum. :)

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)