Perre Antik Kenti'ne 3,5 Kilometrelik Yürüyüş Yolu, Haber - Duyuru

Perre Antik Kenti'ne 3,5 Kilometrelik Yürüyüş Yolu

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Haber - Duyuru Editor

Perre Antik Kenti'ne 3,5 Kilometrelik Yürüyüş Yolu

Perre Antik Kenti turizme kazandırılıyor. Komagene Krallığı'nın şehirlerinden olan Perre Antik Kenti, 3 bin 500 metrelik yürüyüş yoluyla artık daha rahat gezilebilecek.

Adıyaman'daki Komagene Krallığı'nın konaklama ve ticaret şehri Perre Antik Kenti'ne artık yürüyüş yoluyla daha rahat ulaşılabilecek.

Kent merkezinde Komagene Krallığının 5 büyük şehrinden biri olan Perre Antik Kenti; sur duvarları, halen kullanılan çeşme ve yaklaşık 200 kaya mezarının bulunduğu toplu mezarlarıyla turistlerden ilgi görüyor.

Komagene Krallığı'nın başkenti Samosata (Samsat) ile Melitene (Malatya) arasında yer alan ve Roma kaynaklarında suyunun güzelliğinden bahsedilen ve kervan, yolcularla ordular tarafından dinlenme yeri olarak kullanılan antik kent, Adıyaman Valiliği'nin hazırladığı çevre düzenleme ve alt yapı projesi kapsamında yapılan yürüyüş yoluyla daha rahat gezilecek.

Vali Mahmut Demirtaş, yaptığı açıklamada, Perre Antik Kenti'nin Komagene Krallığı'nın döneminde konaklama ve ticaret merkezi olarak kullanıldığını söyledi.

Tarihi kentin korunması ve çevre düzenlemesi kapsamında çalışmalar yürüttüklerini belirten Demirtaş, "Bu kapsamda tarihi kentimizde 3,5 kilometre uzunluğunda travers yapı yürüyüş yolu yapıyoruz. İnşallah kısmet olursa bu çalışmayı yıl içerisinde bitirmeyi planlıyoruz" dedi.

Vatandaşların engebeli bir yapıya sahip antik kente rahat ulaşabilmeleri için yürüyüş yolu yaptıklarını ifade eden Demirtaş, bu şekilde yerli ve yabancı turistleri daha rahat gezdireceklerini dile getirdi.

54 metrekarelik mozaiğe koruma evi

Antik kentin tel örgülerle çevrilerek koruma altına alınacağını kaydeden Demirtaş, projenin maliyetinin ise 3,5 milyon lira olduğunu vurguladı.

Bölgeye otopark ve hizmet binası da yapacaklarını anlatan Demirtaş, "Bunun yanında antik kente bulunan 54 metrekare genişliğindeki mozaik yapı için bir koruma evi yapacağız. Ayrıca aydınlatma sahaları ve festival alanı yapmayı düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)