Paris Batığı Ve Sentido Batığı'nda Yok Olma Tehlikesi, Haber - Duyuru

Paris Batığı Ve Sentido Batığı'nda Yok Olma Tehlikesi

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Haber - Duyuru Editor

Paris Batığı Ve Sentido Batığı'nda Yok Olma Tehlikesi

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, "Tarihe tanıklık eden Kemer'deki Paris Batığı ile Kaleiçi Yat Limanı açıklarındaki Sentido Batık Gemisi tonozlama sisteminin olmaması nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya" dedi.

Gökoğlu, yaptığı açıklamada, Antalya'nın Kemer ilçesi açıklarında 1. Dünya Savaşı'ndan kalma Paris Batığı ile Kaleiçi Yat Limanı açıklarında 2. Dünya Savaşı'ndan kalma Fransız Sentido Batığı'nın bulunduğunu söyledi.

Her iki batığın metalinin paslanma ve oksitlenme nedeniyle zayıfladığına dikkati çeken Gökoğlu, Kemer'deki Paris Batığı'nın burnuna dalış teknelerinin bağlandığını, teknelerin neden olduğu dalgaların geminin pruvasını yıprattığını kaydetti.

Gökoğlu, Sentido Gemisi'nin ön güvertesinde bulunan orijinal zincirin deniz yüzeyindeki şamandıraya bağlandığını belirtti. Şamandıranın 4 ton ağırlığında olduğuna işaret eden Gökoğlu, "Bağlanan zincirin de kalınlığı nedeniyle özellikle fırtınalı havalarda şamandıra, sürekli gemi güvertesinde basınç oluşturuyor. Basınç nedeniyle şamandıradan aşağıya doğru sarkan zincir geminin güvertesini dövüyor. Zincirin bir kısmı da geminin içine aktı. Şamandıra inip kalktıkça zincir, geminin kenarındaki metal aksam için adeta zımpara görevi görüyor. Geminin ön tarafı, yanlarında ve güvertesinde büyük tahribat var" diye konuştu.

"Tarihe tanıklık eden Kemer'deki Paris Batığı ile Kaleiçi Yat Limanı açıklarındaki Sentido Batık Gemisi tonozlama sisteminin olmaması nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya" diyen Gökoğlu, şöyle devam etti:

"Batıklar bize 1. ve 2. dünya savaşlarından miras kaldı. Orada bir tarih var. Türkiye Cumhuriyeti, 2. Dünya Savaşı'na girmedi ama savaşın mermileri bizim falezlerimizde patladı. Bu objeleri korumamız ve dalış turizmine kazandırmamız gerekiyor. Sentido Gemisi'ni şamandıradan ayırmak ve tonoza bağlamak lazım. Bu durum Paris Batığı için de geçerli. Akdeniz Üniversitesi olarak her türlü yardımı yapmaya hazırız. Bunu bir misyon olarak görüyoruz."

Batık gemi nedeniyle plaj kapatıldı

Gökoğlu, Konyaaltı Plajı'na yakın bir bölgede yıllar önce batan bir geminin kalıntılarının bulunduğunu anlattı. Bu nedenle plajın bu bölümünde insanların denize girmesinin yasaklandığını vurgulayan Gökoğlu, "Denizle plajın buluştuğu yerde geminin saçları kalmış. İnsanların orada bulunması tehlikeli olduğu için denize girilmesi yasaklanmış. Burayı temizlemeye gönüllüyüz ancak büyük bir vinç gerekiyor. Valilik ya da belediyenin destek vermesi halinde bu bölümü insanların kullanımına açabiliriz" dedi.

Kaynak: AA

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)