Pandemi Sonrası Misafir Beklentilerinde Neler Değişecek?, Türkiye

Pandemi Sonrası Misafir Beklentilerinde Neler Değişecek?

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Bengi Alkaya

Pandemi Sonrası Misafir Beklentilerinde Neler Değişecek?
Covid-19'un seyahat tercihlerini bir hayli etkilediğini hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla tatilciler bu sezon otellerden farklı beklentiler içerisindeler. Tesisler tarafından alınacak önlemler, doğru orantılı olarak tatilcilerin otelleri tercih etme oranlarına da etki edecek. Peki Covid-19 sonrası misafirlerin otellerden beklentileri nasıl olacak? Gelin birlikte bakalım.

1 - Covid-19 Önlemi Alan Oteller Daha Çok Tercih Edilecek

korona virüs sertifikası alan otellerHaziran ayında başlayan normalleşme süreciyle birlikte otellerin büyük bir kısmı bünyelerinde bazı önlemler almaya başladı. Hatta kimi oteller ziyaretçilerin sağlığını düşünülerek aldığı tüm bu önlemlere ek olarak uluslararası geçerliliğe sahip olan Korona virüs sertifikasını da almayı başardı. İşte şu an içinde bulunduğumuz süreçte ziyaretçilerin tercihlerini etkileyen etmenlerin başında da otellerin Korona virüs önlemlerini alması geliyor. Hatta öyle ki geçtiğimiz haftalarda tatilcilerin değişen seyahat alışkanlıklarıyla ilgili Instagram hesabımız üzerinden yaptığımız ve yaklaşık 10.000 kişinin katılım sağladığı anket sonuçlarına göre, katılımcıların %87'si konaklama yapacağı tesiste Korona sertifikası olmasının önemli olduğunu belirtti. Anket sonuçları hakkında detaylı bilgi almak için İlginç Sonuçlarıyla Tatilcilerin Değişen Yeni Seyahat Alışkanlıkları yazımıza göz atabilirsiniz.

2 – Hijyen Kuralları İlk Dikkat Edilecek Detay Olacak

otellerdeki hijyen kurallarıArtık konuklar otele adımını attıkları andan itibaren otelin hijyen kurallarına uyup uymadığını ve aldıkları önlemleri enine boyuna inceliyor olacak. Özellikle Covid-19 önlemi alan oteller, bu konuda tatilciler tarafından daha sıkı denetleniyor olacak. Buna göre odalardaki tek kullanımlık ürünler, konaklama birimleri dahil olmak üzere tesis genelinde düzenli yapılan temizlik hizmetleri, dezenfektan bulundurma ve maske kullanımına dikkat etme gibi önlemleri alan oteller, ziyaretçilerden tam puan almayı başaracak. Böylece bu önlemi alan tesislerin tercih edilme oranlarının da doğrudan artış göstereceği tahmin ediliyor.

3 – Sosyal Mesafenin Önemi Artacak

oteller ve sosyal mesafeGünlük yaşantımızda da sağlığımız açısından büyük önem arz eden sosyal mesafe, tatilcilerin de dikkat ettiği detayların başında geliyor. Özellikle otellerdeki ortak kullanım alanları konusunda çeşitli önlemler alınmasına tatilciler açısından büyük öneme sahip. Buna birkaç örnek verecek olursak; misafirler yemek salonlarındaki masaların ya da plajdaki şezlongların sosyal mesafe kurallarına uygun bir biçimde yerleştirilmesini ve ortak kullanım alanların belirli kapasitede kişi ağırlamasını tercih ediyor olacak. Kısacası tatilcilerin konaklayacakları otelden beklentilerinden biri de sosyal mesafeye dikkat etmeleri yönünde.

4 – Havuz Yerine Deniz Daha Sık Tercih Edilecek

covid-19 havuzNormalleşme sürecinde tatilcilerin eskiye oranla tercihlerini havuzdan ziyade denizden yana kullanmaları bekleniyor. Bunun elbette pek çok sebebi olmakla birlikte, nedenlerin en başında deniz suyunun havuz suyuna oranla daha güvenli olması geliyor. Tabi bu demek değildir ki konuklar yaz boyunca yalnızca denize girecekler. Elbette özellikle havuz suyunun temizliği ve kullanım kuralları bakımından tüm önlemleri alan otellerde tatilcilerin havuza girme oranlarının da artabileceği öngörülüyor.

5 - Düşük Kapasiteli Oteller Daha Çok Tercih Edilebilir

küçük otellerKalabalıktan uzak, mümkün olduğunca izole bir seyahat bu yılın yeni trendi. Dolayısıyla düşük kapasiteli otellerin yüksek kapasiteli büyük tesislere oranla daha sık tercih edilmesi bekleniyor. Böylece misafirler sosyal mesafe kurallarının uygulandığı bir ortamda daha rahat bir tatil geçirebileceklerine inanıyor. Büyük otellerin ise kapasitelerini düşürerek, tek seferde belirli bir sayıda kişinin tatil yapabileceği şekilde düzenlenmesi bekleniyor. Tüm bunlara ek olarak düşük ya da yüksek kapasiteli fark etmeden bu sezon hizmet veren tüm tesislerin Korona virüs konusunda gerekli tüm önlemleri almaları misafirler tarafından oldukça önemli.

6 – Tatilcilerin Yemek Tercihlerinin Değişmesi Bekleniyor

covid-19 önlemleriEvet, bu süreçte çoğunluk evde kendi yemeğini hazırlamaya ve mümkün olduğunca dışarıdan yemek yememeye özen gösterdi. Fakat normalleşme süreciyle birlikte tüm önlemlerini alan restoranlar yeniden hizmet vermeye başladı. Bu durum aynı şekilde otel restoranları için de geçerli. Konukların bir kısmı otel restoranlarında gerekli önlemlerin alınması durumunda yemek yiyebileceklerini bir kısmı ise kendi yemeklerini pişirmeye devam etmek istediklerini belirtiyor. Özellikle açık büfenin yerini, kişilere özel hazırlanan menülerin alması bekleniyor. Hatta bazı tesislerin oda servisi ile konuklara yemeklerini servis edebileceği düşünülüyor. Kendi yemeklerini hazırlamak isteyen ziyaretçiler ise buna olanak bulabilecekleri apart otelleri tercih edebiliyor.

7 - Eğitimli Personel Tatilciye Güven Veriyor

covid19 eğitimli personelSon olarak misafirlerin otellerden beklediği hizmetlerden biri de eğitimli personele sahip olmaları yönünde. Özellikle karşılaşılabilecek durumlarda önceden bilgi sahibi olan, misafirlerin ve kendi sağlığına özen gösteren personeller, konuklara güven veriyor. Bu sebeple bu konuda bilinçli olan eğitimli personele sahip tesislerin diğerlerine oranla daha fazla tercih edileceği düşünülüyor.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)