Pandemi Sonrası Gelecek Seyahatlerinizi Planlama Rehberi, Türkiye

Pandemi Sonrası Gelecek Seyahatlerinizi Planlama Rehberi

3 Yorum

Faydalı Bilgiler Arzu Aksaya

Pandemi Sonrası Gelecek Seyahatlerinizi Planlama Rehberi
Bu yüzyılı anarken sanırsak ikiye böleceğiz, korona öncesi ve korana sonrası! Öncesi dönem değerinin farkında olmadığımız sağlık ve özgürlükle, sonrası ise umut ve farkındalıkla özdeşleşecek. Korona ne zaman gidecek, korkusu ne zaman bitecek tam bilemesek de önümüzdeki süreçlerde kendini hep hatırlatacak sanki. Tıpkı 2021 yazı için kurduğumuz seyahat hayallerinde olduğu gibi…

Pandemiyle birlikte spontane seyahatler yerini çok iyi planlanmış seyahatlere bıraktı. Artık sadece gidilecek rotanın denizi, güneşi, havası değil pandemiye uygun koşullar sunması da önemli. Seyahat planlamasının olmazsa olmazı bu yaz da güvenlik ve mahremiyet! Birçok seyahatsever seçimlerini yaparken ne kadar az insan o kadar çok konfor arayışında ve tercihlerinde de tenha yerler başı çekiyor. 2021'de nerelere gideceğimizi planlamanın tam da arifesinde olduğumuz şu günlerde biz de bu deneyimleri göz önünde bulundurarak size rehber olmayı istedik. İyi bir planlamayla ‘iyi ki gittim' diyeceğiniz keyifli ve güvenli seyahatler yaşamanız dileğiyle…

Gideceğiniz destinasyonları alternatifli olarak belirleyin.

tatil destinasyonu seçimiÖzellikle de sosyal izolasyonun daha uzun süreceği tahmin edilen kalabalık şehirleri kapsayan bir seyahat planlıyorsanız! Dünyada ve ülkemizde aşılama için verilen tarihler 2021 yazının daha güvenli geçeceği yönünde olsa da tek bir destinasyon üzerine kesin plan yapmamakta fayda var. Baktınız A planındaki destinasyonun salgından etkilenme riski fazla, rotanızı B planına ya da başka yönlere çevirebilirsiniz. Mesela outdoor etkinlikleri, wellness ve doğa turizmi rotaları gibi…

Planlarınızda yerel seyahatlere, kültürel keşiflere yer açın.

kültürel seyahatlerKorona öncesindeki kitle turizminin yerini şimdilerde butik turizm aldı. Gezginlerin yeni mottosu ise tüketmeden keşfetmek. Son yıllarda gözlerden uzak sakin yerlerde tatil yapmanın oldukça trend olduğunu ve sosyal medyanın bu yerlerin keşfinde çok önemli rolü olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Turizmcilerin öngörülerine göre uluslararası seyahat kısıtlamalarındaki süreç ne kadar uzayacak bilinmediğinden bu yılın rotası iç turizm üzerine yoğunlaşacak ve henüz keşfedilmemiş daha az kalabalık yerler büyük rağbet görecek. Bu yerleri titizlikle araştırıp, salgından daha az etkilenen destinasyonları da alternatif planlar arasına alabilirsiniz. Kültürel miraslar, bilinmeyen köyler ve antik kentler gibi…

Bütçenizi zorlamayacak bir seyahat rotası çizin.

tatil bütçesi nasıl yapılırPandemi düne kadar dev ekonomi dediğimiz ülkeler gibi bizim ülkemizde de satın alma gücünü oldukça azalttı. Gideceğiniz destinasyonda ulaşım, konaklama ve diğer gider kalemlerini önceden araştırmanız seyahatinizin tam da istediğiniz gibi geçmesi açısından önemli. Uçak biletini uygun fiyata almanız gideceğiniz yerdeki harcamaların da cebinize göre olacağı anlamına gelmiyor. Konaklama alternatifleri bol mu, yeme içme açısından her bütçeye hitap ediyor mu, deniz kenarıysa plajlar ücretli mi önceden araştırma yapmanız halinde bütçesini de az çok tahmin edebilirsiniz.

Bireysel mi, yoksa turla gideceğiniz bir seyahat mi olacak kararınızı verin. Seyahate turla gidecekseniz turizm şirketinin güvenilir olmasına dikkat edin.

turla mı gezmeli bireysel miPandemi seyahat şirketlerinin güvenilirliği için çoktan bir ölçüt haline geldi bile. Ayrıca avantajlı erken rezervasyon kampanyaları da başladı. Seçeceğiniz turun rezervasyon iptallerinde müşterisini mağdur etmeyen, geri ödemeler konusunda zorluk yaşatmayan ve tatil ertelemelerini sorunsuz halleden şirketlerin düzenlediği turlardan olmasına özen gösterin. Örneğin 2020'deki memnuniyet sınavını geçmiş, bol referanslı firmaların turlarını incelemekle başlayın işe!

İlginizi Çekebilir: Akıllardaki O Soru: Turla Gezmek Mi Bireysel Gezmek Mi?

İhtiyaç olur mu demeyin, mutlaka seyahat sigortası yaptırın.

seyahat sigortasıHiç aklımıza gelmeyenin başımıza geldiği ve "film olsa bu kadar da olmaz canım" diyeceğimiz bir sene geçirdik. Seyahatlerimiz esnasında şimdiye kadar ekstra bir masraf kalemi gibi görünen sigorta da işte tam bunun için. Riskleri düşünmek, öngörmek ve tedbir almak için seyahat sigortası ve diğer garantilerin teminini göz ardı etmeyin. Seyahat sigortasıyla bavulunuzu kaybetmeniz halinde zararınız, bilet iptaliniz, kazalardan tutun; hastalık halinde hastane ve tedavi, 7/24 tıbbi danışma hattı gibi ani gelişen durumları da güvence altına almış oluyorsunuz.

Ulaşım ve konaklama tercihlerinizi belirlerken pandemi kurallarına uygun seçimler yapmaya özen gösterin.

pandemide seyahatSeyahate kendi aracınızla çıkmayacaksanız, seçeceğiniz ulaşım araçları veya transferlerde önceliğiniz sağlığınızı düşünen firmalardan yana olsun. Sosyal mesafe kurallarına göre yolcu alan, maske konusunda titiz davranan ve hijyene dikkat eden firmalardan bilet alın.

Konaklama seçeneklerini şimdiden araştırmaya başlayın.

konaklamaKonaklamada sadece sizin kalacağınız bir ev kiralamayı tercih edecekseniz lokasyon belirleyip aylar öncesinden araştırmaya başlamanız gerekiyor. Çünkü birçok seyahatsever tıpkı sizin gibi sosyal mesafe kontrolünü sağlayabildikleri evlerde kalmayı tercih ediyor. Ama otel ve tatil köyleri de elbette önlem alıyor. Açık büfe uygulamaları, sosyal alan kullanımları ve dezenfekte kurallarıyla güvenli bir tatil vadeden oteller bünyelerinde villa tipi oda seçenekleri ve kat özelleştirme hizmeti sunmaya başladılar bile. Pandemi koşullarına uygun hareket eden otellere verilen "Güvenli Turizm Sertifikası" konaklama yerine karar verirken değerlendirebileceğiniz kriterlerden biri. Ama dilerseniz tekne turları, butik oteller ve glamping seçeneklerini de alternatif olarak düşünebilirsiniz.

Şimdiden keyifli seyahatler diliyoruz.

3 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
3
/

-

Cok faydali bir yazı olmuş. Tesekkurler... Umarım tatil planları yapabileceğimiz günler gelir..

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

En ince detaylara kadar düşünülmüş bir yazı olmuş. Kaleminize elinize saglik

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

çok iyi

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)