Oteller Misafirlerini Elinden Tanır mı?

Yorum Yok

İlginç Bilgiler Kübra Ulutaş

Oteller Misafirlerini Elinden Tanır mı?

Amazon geçtiğimiz haftalarda temassız ödeme çözümlerini genişlettiğini duyurdu. Seattle'daki bazı Whole Foods Marketlerinde kullanılabilen yeni Amazon One ödeme cihazı avuç içi okuyarak ödeme alıyor! Yani bir kere sisteme giriş yaptıktan sonra mağaza kasasında ödeme yapmak için cihaza doğru el sallamak yeterli oluyor. Telefonların parmak izi okuyabildiği günümüzde avuç içi okumak yeni bir teknoloji değil ama biometrik avuç okumasının bir market kasasında ödeme yöntemi olarak kullanılması yeni. Bu gelişme aklımıza şunu getirdi; oteller, konaklama tesisleri misafirlerini ellerinden tanısa nasıl olurdu?

Bilekliklere veda eder miyiz?

Tam pansiyon sarı, yarım pansiyon turuncu veya başka başka renklerde bileklikler tatilcilere her zaman biraz yük olmuyor mu? Özellikle güneş yanığı izi olmasın diye takılmaz, cebe konur sonra cepte kaybolur veya odaya bırakır çıkarken yanına almayı unutursun… Lazım olduğu an, haydiii odaya geri dön… Bunun yerine resepsiyonda, barda, havuz başında bir el sallamasıyla misafiri tanımak nasıl olurdu?

Tesislere daha hızlı giriş yapar mıyız?

Diyelim tesisi aradık rezervasyon yaptırdık. Hangi odaya yerleşeceğimiz belli. Resepsiyonda beklemeden, form doldurmadan, kimlik alışverişi yapmadan hızlıca bir el sallayıp odamıza doğru yol alabilir miyiz?

Ödeme sistemleri ve otel yönetim sistemleri birbirine bağlanır mı?

Bu hayallerin gerçek olması için ödeme sistemleri ve otel yönetim sistemlerinin senkronize çalışmaları gerekiyor. Otel yönetim sistemlerini mobil (akıllı telefon) ödeme sistemlerine bağlayan girişimler mevcut. Bundan bir adım sonrası için teknoloji şirketlerinin bireysel yatırım ve yönelimlerinin yanı sıra, farklı şirketlerin ortak çalışma zeminleri oluşturması bu hayallere kavuşmamızı hızlandırabilir.

Hizmet kalitesi teknolojiyle zenginleştiğinde…

Tatilde olmak veya iş için bile olsa bir tesiste konaklamak insanı her zamankinden farklı ruh haline sokuyor. Türk kültüründeki misafirperverliğin sebeplerinden bir tanesi de insanın yolda içinde olduğu bu farklı ruh hali. Türkiye turizminde personelin samimiyeti ve hoş davranışları her zaman dikkat çekmiştir. Kültürel mirasımız ve İnsani değerlerle yaratılan bu değerin üzerine teknoloji ve teknolojinin sunduğu kolaylıkların eklenmesi şüphesiz Türkiye turizmi için önemli bir katma değer olacaktır!

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)