Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Yapmadan Dönme
Ölüdeniz'de Yamaç Paraşütü

Ölüdeniz'de Yamaç Paraşütü

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 30 Haziran 2011
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Ölüdeniz'de Yamaç Paraşütü

Fethiye Körfezi'nin muhteşem manzarasını kuşbakışı seyretmek ve adrenalin dolu anlar geçirmek isteyenler, yamaç paraşütü deneyimini mutlaka yaşamalılar...

Fethiye'nin dillere destan manzarasını günün istediğiniz saatinde havadan görebiliyor ve sorunsuzca tadını çıkarabiliyorsunuz. Ölüdeniz'in hemen arkasında yükselen yaklaşık 2000 metre yüksekliğe sahip Babadağ, bu manzarayı görebileceğiniz ilk durak. Ancak bu durağa ulaşmak o kadar kolay değil. Belki de yamaç paraşütüyle uçmak işin kolay yanı. Asıl zor gelen toprak yolda bir kamyonetin arkasında hoplaya zıplaya uçuşa başlayacağınız noktaya yolculuk yapmak.

Yol zaman zaman o kadar daralıp bozuluyor ki, yamaç paraşütü yapacak olmanın heyecanıyla bu durumu görmezden geliyoruz. Nihayet Babadağ'ın 1900 metresindeki 2. piste ulaşıyoruz. Burada manzara inanılmaz güzel.

Uçma Vakti

Atlayış için hazırlıklarımıza başlıyoruz. Ben fotoğraf makinelerimi son kez kontrol ederken, tandem uçacağımız Ikarus Havacılık'ın deneyimli pilotu Halim de paraşütümüzü ve bağlantı iplerini titizlikle kontrol ediyor. Bu arada bana da son direktifleri veriyor. Önümüzdeki boşluğa kadar koşabildiğim kadar hızlı koşmamı söylüyor.

Ölüdeniz Yamaç Paraşütü

Boşluğa Koşmak

Tamam da nereye kadar? Pist 15 - 20 metre sonra bitiyor ve önümüz uçurum. Çaresiz dediğini yapıyor ve koş diye bağırmasıyla birlikte var gücümle ben önde o arkada uçuruma doğru koşmaya başlıyoruz. Ben hala koştuğumu sanarken nasıl olduğunu anlamadan önce bir güç tarafından arkaya çekiliyorum, ardından boşlukta ayaklarımı görüyorum. Bu kadar kolay olmasına şaşırıyorum. Ama vakit şaşkınlık vakti değil. Zaten uçuş topu topu yarım saat sürüyor. Bu manzara karşısında yarım saat ne ki, deyip başlıyorum fotoğraf çekmeye...

Bu maceranın devamını okumak ve nasıl yapacağınıza dair bilgiler almak istiyorsanız Voyager Dergisi'nin Temmuz sayısını okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Skywalkers Yamaç Paraşütü 
28.12.2021
Aktivite hakkında çok güzel bir bilgilendirme olmuş. Skywalkers.com.tr ailesi olarak, yolunuz Ölüdeniz'e düşerse "Nerede Kal" ekibine Fethiye Yamaç Paraşütü uçuşunda eşlik etmekten mutluluk duyarız.