Okullar Açılıyor! Öğrenciler için Zihin Açacak Bol Oksijenli Sonbahar Rotaları, Türkiye

Okullar Açılıyor! Öğrenciler için Zihin Açacak Bol Oksijenli Sonbahar Rotaları

Yorum Yok

Rota Önerileri Sinan Sofuoğlu

Okullar Açılıyor! Öğrenciler için Zihin Açacak Bol Oksijenli Sonbahar Rotaları
Sıcak geçen bir yaz tatilinin ardından artık okullara kavuşma vakti geldi. Bazılarımız okulu pek sevmesek de itiraf edelim, onsuz da yapamıyoruz. Yeni arkadaşlıklar biriktirmenin yanı sıra, yeni bilgiler öğrenmek ve bol bol okuyup yeni şeyler öğrenmek okula gitmenin en güzel yanlarından. Fakat elbette yoğun ders programlarına sahip olduğunuzu da biliyoruz. Pek çoğunuz sınav stresi gibi şeyleri belki biraz erkenden yaşıyor da olabilirsiniz. Tüm bunlar hallolur, hiç merak etmeyin. İşin asıl anahtarı sınavlara psikolojik olarak yenilmemek, yoksa çalışınca başaramayacağınız şey yok.

Tam da bu yüzden okullar başlamadan şöyle bir yerlere gitmek, doya doya gezmek belki de kamp yapmak ruhunuza iyi gelebilir. Yoğun bir tempoya girdiğinizde hakkını vererek çalışacağınız gibi bu temponun dışında da hakkını vererek eğlenmek hakkınız. Hem yeni yerler görmenize ve gelecekte anlatabileceğiniz yeni hikayeler biriktirmenize fırsat tanıdığından tatile çıkmak, insanın kendine yapabileceği en güzel yatırımlardan biri. Dilerseniz gelin okullar açılmadan önce listemizde yer alan muhteşem sonbahar rotalarına yakından bir bakalım.

Okullar Ne Zaman Açılıyor?

Okullar Açılıyor! Öğrenciler için Zihin Açacak Bol Oksijenli Sonbahar RotalarıÖzellikle eğitim hayatının sekteye uğradığı pandemi döneminden sonra, okulların önemi herkes tarafından daha iyi anlaşıldı. Bu yüzden okula dönmenin keyfi artık bir başka! Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı resmi duyurulara göre okullar 12 Eylül 2022 tarihinde açılıyor. Üniversiteler için bu süreler değişiklik gösterse de büyük çoğunluğun Ekim'in ayının ilk haftası açılacağını söyleyebiliriz.

Öğrencilerin Sonbaharda Gidebileceği Rotalar

1- Longoz Ormanları

Okullar Açılıyor! Öğrenciler için Zihin Açacak Bol Oksijenli Sonbahar RotalarıListenin ilk sırasında yer alan Longoz Ormanları, ülkemizin coğrafi açıdan mükemmelliğini gözler önüne seren en güzel örneklerinden. Yaz mevsiminde sizi yemyeşil bir doğa karşılarken sonbahar zamanlarında ise turuncular içinde kaybolabilirsiniz. Ayrıca canlı türleri bakımından da çok zengin olan Longoz Ormanları, daha önce hiç görmediğiniz kuş türlerinin cıvıltıları içerisinde bol bol yürüyüş yapabileceğiniz ender doğal alanlardan.Okullar açılmadan önce doğa içerisinde hedeflerinizle ilgili güzelce düşünebilirsiniz. Bazı longoz ormanlarında kamp yapma fırsatınız da var. Eğer ülkemizde yer alan tüm longoz ormanları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz, sitemizdeki Türkiye'deki Longoz Ormanları: Yeşilin Hüküm Sürdüğü Yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

2- Nesin Matematik, Felsefe ve Sanat Köyü

Okullar Açılıyor! Öğrenciler için Zihin Açacak Bol Oksijenli Sonbahar RotalarıAziz Nesin'in en büyük hayali kapsamlı bir eğitim köyü fikri, oğlu tarafından 2007 yılında hayata geçirilmiş, ülkemizin en değerli bölgelerinden biri. Şirince'ye 10 dakika uzaklıkta bulunan köy adeta bir doğa harikası. Kütüphanesi, yemekhanesi, amfisi her yeri ayrı güzel. Aynı zamanda Nesin Matematik Köyü içerisinde eğitim üzerine kapsamlı etkinlikler de düzenleniyor. Genel adı Nesin Köyleri olan bu harika oluşumun güncel etkinlikleri köyün web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

3- Tiyatro Medresesi

Tiyatro Medresesi, Nesin Matematik Köyü'ne oldukça yakın mesafede yer alıyor. Bu yüzden gitmişken ikisini de gezebilirsiniz. Eğer tiyatroya ve sahne sanatlarına ilginiz varsa burası hoşunuza gidebilir. Sadece izlemek için değil aynı zamanda bu kurumda eğitimler de alabilirsiniz. Yalnızca gezi için gidiyorsanız da doğal güzellikleri bakımından çok zengin ve dinlendirici bir yer. İşletmeler biraz az olduğundan yanınızda çay veya kahve termosunuzu da getirmenizi tavsiye ederiz.

4- Sonsuz Şükran Köyü

Okullar Açılıyor! Öğrenciler için Zihin Açacak Bol Oksijenli Sonbahar RotalarıÜlkemizde gezebileceğiniz en güzel butik köylerden Sonsuz Şükran Köyü, Konya'nın tüm doğal güzelliklerini bir arada sergiliyor. Atmosferi ve bol oksijenli havası ise deneyimlenmesi gereken özellikler arasında. Köyün orta alanında küçük bir gölet, sokak aralarında da minyatürler yerleştirilmiş. Ülkemizin ünlü sanatçılarının heykelleri de köy içerisinde yer alıyor. Eğer köy hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak isterseniz Konya'da Bir Sanat Alanı: Sonsuz Şükran Köyü adlı yazımıza bakabilirsiniz.

5- Gideros Koyu

Okullar Açılıyor! Öğrenciler için Zihin Açacak Bol Oksijenli Sonbahar RotalarıGideros Koyu Kastamonu'da yer alan, ülkemizin en güzel koylarından biri. Yemyeşil atmosferi ve nefes kesici manzaraları karşısında hayran kalıp evinize hiç dönmek istemeyeceğiniz türden. Sonbahar aylarında Gideros Koyu ve çevresi o kadar güzel bir hale bürünüyor ki her adımınızda ağaçtaki sincapları görebilirsiniz.

6- Efes Antik Kenti

Okullar Açılıyor! Öğrenciler için Zihin Açacak Bol Oksijenli Sonbahar RotalarıEfes Antik Kenti, İzmir'in Selçuk bölgesinde yer alan en önemli tarih bölgelerimizden biri. Tarihi M.Ö 1000 yıllarına kadar dayanıyor. Roma İmparatorluğu da dahil pek çok medeniyetin en önemli şehirlerinden olmuş tarih boyunca. Kentin pek çok yapısı yıkılmış olsa da günümüze kadar ulaşmayı başarmış Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi ve Antik Tiyatro gibi gezebileceğiniz yerler mevcut. Efes'te yürüyüş yaparken bölgeyi sarıp sarmalayan tarihi ruhu hissetmek her gencin yaşaması gereken bir deneyim. Eğer bölge hakkında detaylı bilgilere ulaşmak isterseniz Efes Antik Kenti'ni Keşfedin yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

7- Nemrut Dağı Milli Parkı

Okullar Açılıyor! Öğrenciler için Zihin Açacak Bol Oksijenli Sonbahar RotalarıNemrut Dağı Milli Parkı, eski Kommagene Krallığı'ndan kalan eserler yüzünden oldukça mistik bir yer. Tanrıları selamlaması için bir yüzü gün doğumuna, diğer yüzü ise gün batımına bakacak şekilde konumlandırılan heykeller günümüzde hala ihtişamını koruyor. Ayrıca gerçekten dünyadaki en güzel güneş manzaralarını izleyebileceğiniz yerlerden biri. Sonbahar zamanlarında havalar da çok sıcak olmadığı için rahat yürüyüşler yapabilirsiniz. Eğer dağın hikayesi hakkında daha kapsamlı bilgiler edinmek isterseniz Şehir Efsaneleri: Nemrut Dağı'nın Gizemi adlı içeriğimize bakabilirsiniz. Unutmadan bölgede kamp yapılabildiğini de ekleyelim. Fakat gece ve sabaha karşı hava çok soğuk olduğu için tedarikli gitmenizde fayda var.

8- Ayder Yaylası

Okullar Açılıyor! Öğrenciler için Zihin Açacak Bol Oksijenli Sonbahar RotalarıKaradeniz Bölgemizin sahip olduğu güzellikleri saymakla bitiremeyiz. Tüm dünyada ünlenen yaylaları, çayırları ve mükemmel doğası adeta dillere destan. Okullar açılmadan önce kafa dinlemek istiyorsanız, burası sizin için en doğru yerlerden biri olacaktır. İstanbul'dan Ayder Yaylasına gitmeye karar verirseniz manzaralı yolların sizi beklediğini söyleyelim. Karadeniz'de yollarda olmak o kadar zevkli ki insana iyi geliyor. Eğer yayla hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, Kışın Karadeniz: Ayder Yaylası sayfamızı ziyaret edebilir, dört mevsim gezebileceğiniz bu harika güzelliği keşfedebilirsiniz.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)