Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
İlginç Bilgiler
Nasrettin Hoca, Dünya Mirası Olacak

Nasrettin Hoca, Dünya Mirası Olacak

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 07 Mayıs 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Nasrettin Hoca, Dünya Mirası Olacak

Hazır cevaplılığı, nüktedanlığı, güldürürken düşündürmesi gibi unsurlarıyla yüzyıllardır nesilden nesile fıkralarıyla anlatılan Nasrettin Hoca, dünyada ilk kez, ortak bir kültürel miras çerçevesinde tam 28 ülkeyi bir araya getirdi.

"Kazan doğurdu", "Ye kürküm ye", "İpe un sermek" deyince bir tebessümle akla gelen Nasrettin Hoca, 28 ülkeyi Eskişehir'de bir araya getirdi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Öcal Oğuz, Türkiye'nin moderatörlüğünde gerçekleşecek çalıştayla ilgili yaptığı açıklamada, Nasrettin Hoca'ya Türkiye dışında geniş bir coğrafyada büyük değer verildiğini belirtti.

İlk tespitlerine göre Nasrettin Hoca'nın 43 ülkede nesilden nesile sözlü kültür vasıtasıyla anlatıldığını bildiren Oğuz, 28 ülkenin çalıştayda yer aldığını söyleyerek, "Biz bunu Nasrettin Hoca'nın 'nereli' olduğu üzerine değil de 'nerelerli' olduğu, ne kadar geniş bir coğrafyada benimsendiği üzerinden gitmeliyiz" dedi.

Oğuz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Nasrettin Hoca, Anadolu'da yaşattığımız kültür ama bilmeliyiz ve kabul etmeliyiz ki bizim dışımızda pek çok ülke de Nasrettin Hoca'nın doğduğu, yaşadığı veya öldüğü yerin kendi memleketlerinde olduğuna inanıyor. Bunların hepsini Nasrettin Hoca'nın geniş coğrafyası olarak ele almak lazım. Çünkü bunun sebebi, nesilden nesile anlatıla anlatıla Hoca'nın halk tarafından orada yaşamış gibi benimsenmesi. Bu Yunus Emre'de de Karacaoğlan'da da Batılı Aziz Valentin'de de yaygındır."

İran'dan Bulgaristan'a, Sırbistan'dan Bangladeş'e

Hiçbir mirasın, 40 ülkenin paylaştığı ortak bir miras olarak bugüne kadar UNESCO'ya sunulmadığını vurgulayan Oğuz, ilk defa yapılacak çalışmanın, toplumlar arası barış, diyalog, UNESCO idealleri, kültürlerin birbirini tanıması, iş birliğinin güçlendirilmesi bakımından heyecan verici bir çalışma olduğunu kaydetti.

İran'dan Bulgaristan'a, Sırbistan'dan Bangladeş'e kadar ortak bir kültürün yaşatılması fikrinin Nasrettin Hoca ile gerçekleşeceğini söyleyen Oğuz, "Bu, inanılmaz bir hikaye ve bütün bu kurgunun içinde felsefe, sanat ve her dile özgürlük var. Türkçe anlatıyor gülüyorsunuz, Bengalce anlatıyor gülüyorsunuz, Çince anlatıyor gülüyorsunuz ya da bir Balkan dilinde anlatıp gülüyorsunuz. Harika bir diller arası kültürler arası diyalog" diye konuştu.

2015'te sonuçlanması bekleniyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı işbirliğiyle yapılan çalıştayda, 28 ülkeden ikişer uzmanın katılımıyla "Uluslararası Nasreddin Hoca Çalışmaları Semineri ve Çok Uluslu Nasreddin Hoca Fıkraları Anlatı Geleneği Adaylık Dosyası Hazırlama Yuvarlak Masa Toplantısı" gerçekleştirilecek.

UNESCO'ya sunulacak adaylık dosyasının 2015 ya da 2016'da sonuçlanması beklenirken, çalıştayda Romanya, Suudi Arabistan, Tunus Lübnan, Bulgaristan, Ukrayna, Gürcistan, Polonya, Mısır, Çin, Fas, Azerbaycan, Moldova, Kuveyt, Sudan, Kırgızistan, Arnavutluk, Yemen, Pakistan, Bangladeş, Bosna Hersek, Kazakistan, Makedonya, Ürdün, Tacikistan, Afganistan ve Irak yer alıyor.

Kaynak: AA