Muğla'nın Kadim Dostları: Antik Şehirler, Türkiye

Muğla'nın Kadim Dostları: Antik Şehirler

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Rota Önerileri Alper Kaya

Muğla'nın Kadim Dostları: Antik Şehirler
Muğla'ya bir kez yolunuz düşmüşse, burası vaktiniz elverdiğince tekrar gelmek istediğiniz şehirlerden birisi olacaktır. Bir Muğla seyahatinizi, bölgenin antik kentlerini keşfetmeye ayırmaya ne dersiniz? Gelin, Muğla'daki antik kentlere birlikte göz atalım!

Herakleia, Milas

Muğla'nın Kadim Dostları: Antik ŞehirlerGünümüzde, Kapıkırı Köyü sınırlarında kalan Herakleia Antik Kenti; Milas'a 39 kilometre uzakta yer alıyor. Antik çağda Ege Denizi'nin bir uzantısı olarak dikkat çeken Latmos Körfezi'ne sahip olan antik kentin bu körfezi günümüzde Bafa Gölü'ne dönüşmüş. Adını ünlü mitolojik karakter Herakles'ten alan Herakleia Antik Kenti çok engebeli ve kayalık bir araziye kurulmuş. Etrafı 65 kule ile takviye edilmiş 6.5 kilometre uzunluğunda bir sur ile çevrilidir. Surun duvarları Helenistik Dönem'de yapılmış olup; Herakleia Antik Kenti hippodamos şehir planına göre iskan edilmiş. Bu plan, birbirini dik kesen ızgara biçimli parsel ve sokakları içeriyor. Limanın arkasındaki kayalık arazide bulunan Athena Tapınağı, şehrin en iyi korunmuş yapıları arasında başta gelmekte. Bölgedeki tarih öncesi dönemlerden yadigâr kalıntılardaki ilk kaya resimleri 1994 yılında bulunmuş. Günümüze gelene dek ise 170 kaya resmi gün ışığına çıkarılmış.

Herakleia Antik Kenti'ni yaz döneminde 09:00-19:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Kaunos, Köyceğiz

Muğla'nın Kadim Dostları: Antik ŞehirlerŞair Ovidius'un anlatısına göre Miletos'un ikiz çocukları Kaunos ve Biblis birlikte büyürken Biblis ikizine karşı hissetmemesi gereken hisler beslemeye başlamış. Ona aşkını bir mektupla bildirdiğinde, bu duruma öfkelenen efsanevi kral; ikizini bir daha görmemesi için Kaunos'u Milet'ten kaçırarak Karya ile Likya sınırına getirip bu kenti kurmuş. Dolayısıyla kentin adı da Kaunos'tan gelmekte. Kent, kapatılabilen bir liman ve tersanelere sahip olmasıyla antik çağlarda büyük bir öneme sahipmiş. Günümüze kadar ulaşabilen yapıları arasında kayalara oyulan kral mezarları ve orta çağdan kalma bir sur duvarını da içeren yukarı akropol dikkat çekenler arasında.

Kaunos Antik Kenti, yaz dönemlerinde 08:30 ve 19:30 saatlerinde ziyarete açık. Giriş ücreti 14 TL, Müzekart'ınız var ise ücretsiz giriş için kullanabilirsiniz.

Stratonikeia, Yatağan

Muğla'nın Kadim Dostları: Antik ŞehirlerYatağan – Milas kara yolunda bulunan Eskihisar Köyü sınırlarında yer alan Stratonikeia Antik Kenti, M.Ö. 3. yüzyılda kurulmuş. Her antik kentin olduğu gibi Stratonikeia'nın da bir hikâyesi var elbette… Dönemin Suriye Kralı 1. Seleukos, eşi Stratonike'yi oğlu Antiokhos'a verir. Önce üvey annesi, sonra da eşi olan Stratonike adına bir şehir kuran Antiokhos; bu şehri çok güzel yapılarla donatır. Kuzeyinde, yamaç üzerindeki teras üstünde günümüzdeki kara yolunun hemen altına denk gelen bir yazıtta imparatora ithafen inşa edilen küçük bir tapınağın kalıntıları göze çarpmakta. Bu yapının aşağısında da büyük bir tiyatro bulunuyor. Günümüzde terkedilmiş Eskihisar Köyü'nün olduğu alana inşa edilmiş olan Stratonikeia Antik Kenti'nden günümüze ulaşan cılız sur uzantılarından anlaşıldığı kadarıyla şehir tamamen surlarla çevriliymiş. Yerleşim alanının kuzeydoğu köşesi, büyük kesme taşlar ve kireçli harçtan örülmüş bir kalenin yıkıntılarını içeriyor. Kentin batısı ise Antik Yunan ve Roma Döneminde gençleri düşünsel ve bedensel olarak eğitmeyi hedefleyen gymnasion yapısını içermekte. Giriş kapısından başlayan uzun kutsal yolun ulaştığı Hekate kutsal alanı ise günümüze kadar gelen süreçte kömür ocakları havzası altında kalmış ve yok olmuş.

Yaz döneminde 08:00-17:30 saatleri arasında ziyarete açık olan Stratonikeia Antik Kenti'ni ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Sidyma, Fethiye-Kaş

Muğla'nın Kadim Dostları: Antik ŞehirlerM.S. 450 ilâ 457 yıllarında imparatorluğunu sürdüren Mercian'ın başından geçen bir olayla tarih sahnesinde yerini alan Sidyma Antik Kenti'nin batısında sivri bir tepe olarak yükselen, şehrin ilk yerleşim yeri olan akropol dikkat çeken yapılar arasında. Sidyma Antik Kenti'nden günümüze sur duvarlarının istinat oluşturduğu doğu ucunda birkaç oturma sırasının görülebildiği küçük bir tiyatro kalıntısı ile pek çok mezar anıtına ulaşılmış. Kentin doğu kesiminde Klasik Antik Çağ'dan Roma Dönemi'ne dek uzanan pek çok lahit, anıt mezar ve kaya mezarları Sidyma'nın toprağın üstünde kalabilmiş ender eserlerinden.

Muğla tatiliniz sırasında bu antik kenti de ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz rotalar arasına ekleyebilirsiniz.

Letoon, Seydikemer

Muğla'nın Kadim Dostları: Antik ŞehirlerŞair Ovidius'un anlattığına göre Zeus'tan hamile kalan tanrıça Leto, ikiz çocukları Artemis ve Apollon'u Delos'ta doğurduktan sonra Xanthos Nehri'nin denize ulaştığı yere gelip, günümüzde Leto tapınağının bulunduğu kaynağa varıncaya dek yürümüş. Kaynakta çocuklarını yıkamak isteyen tanrıça, yerli halk tarafından engellenince yöre halkını kurbağa çevirmiş. Letoon Antik Kenti, işte bu mitolojiye dayalı bir kuruluş hikâyesine sahip. Letoon'da 30 yıl boyunca yapılan kazılarda en nihayetinde ilk yerleşimin MÖ 7. yüzyıla uzandığı ifade ediliyor. Burada bulunan kalıntı ve ele geçirilen kitabeler ise Letoon'un Likya Dönemi'nde dini ve politik bir merkez olduğunu gösteriyor. Antik kentin merkezinde yan yana dizilen üç tapınak bulunmakta. En batıdaki, iyon düzenindeki tapınak Ana Tanrıça Leto'ya; daha küçük olan ve ortada konuşlanan Artemis'e; en doğudaki ise Tanrı Apollon'a ithaf edilmiş.

Yaz günlerinde 08:30 ve 19:30 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz Letoon Antik Kenti'ni Müzekart'ınız yoksa kişi başı 12 TL gibi bir ücrete gezebilirsiniz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)