Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Milli Parklarda Tatil Keyfi!

Milli Parklarda Tatil Keyfi!

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 28 Ocak 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Milli Parklarda Tatil Keyfi!

Türkiye'nin doğal güzelliklerinin en önemli parçalarını oluşturur milli parklar. Yerli turistler kadar, ülkemize gelen yabancı turistlerin de ziyaret ettiği yerler arasındadır. Koruma altına alınan birçok milli parka gidebilir ve bol oksijenli havalarda huzur dolu tatil yapabilirsiniz.

Eğer tatil tercihinizi milli parklardan yana kullanacaksanız bu haberimizde sizlere Türkiye'nin en gözde milli parklarından bahsedeceğiz.

Sizlere tatil için ilk önerdiğimiz yerler arasında Kaz Dağı Milli Parkı vardır. Şu anda Ayvacık, Bayramiç ve Yenice Orman Müdürlüklerine bağlı olan Kaz Dağları, yüzyıllardır güzelliğini koruyan bir bölgedir. Antik çağlarda İda Dağı olarak adlandırılan Kaz Dağları, zengin su kaynaklarının yanı sıra termal kaynak sularına da sahiptir. Yılınızın tüm yorgunluğunu atıp ruhunuzu yenileyeceğiniz Kaz Dağı Milli Parkı'na yakın otellerin birinde konakladığınızda bölgenin çevresine keşifler de yapabilirsiniz.

Türkiye'nin en gözde milli parklarından biri de Köprülü Kanyon Milli Parkı'dır. Antalya'nın Manavgat ilçesinde bulunan Köprülü Kanyon Milli Parkı, içinde bulunan vadileri ve kanyonlarıyla hayranlığınızı kazanacak. Bölgede bulunan otellerin birinde konaklayarak milli parkın içerisinde kano, rafting, trekking gibi sporlar yapabilir ve yeni yerler keşfedebilirsiniz. Köprülü Kanyon Milli Parkı, hayvan türleri ve bitki örtüsü bakımından da zengindir aynı zamanda... Keklik, dağ keçisi, tilki, domuz, tavşan, çulluk, üveyik, sansar milli parkın faunasını oluşturan hayvanların başında gelir. Köprülü Kanyon Milli Parkı'nda yapacağını aktiviteler her anınızı dolu dolu geçirmenizi sağlayacak.

milli park

Ilgaz Dağı Milli Parkı'nda ise doğanın tadını çıkarırken kayak yapma imkanı da bulacaksınız. Milli parkın içinde bulunan Ilgaz Kayak Merkezi'nde kış sporlarıyla ilgilenebilirsiniz. Karaçam, kızılçam ve köknar ağaçları eşliğinde, bu bölgede de keyifli keşifler yapacaksınız. Önemli bir cazibe merkezi olmasından dolayı Ilgaz Dağı Milli Parkı'nın çevresinde birçok otel bulunmaktadır. Kastamonu-Çankırı illerinin sınırlarında bulunan milli park, zengin bitki örtüsünü gözler önüne sermeye hazır. Kış aylarında bir tatil yapmayı planlıyorsanız ve tercihiniz milli parklardan yanaysa, Ilgaz Dağı Milli Parkı'na yakın otellerin birinde konaklayabilirsiniz.

Şehrin tüm karmaşasından uzak, doğanın en huzurlu yerlerine sahip olan milli parklar bunlarla sınırlı değil. Diğer milli parklar hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Uludağ Milli Parkı

Kızıldağ Milli Parkı

Honaz Dağı Milli Parkı

Alacahöyük Tarihi Milli Parkı

Beyşehir Gölü Milli Parkı