Milli Dağcımız Tunç Fındık Dünyanın En Yüksek 9. Dağı Nanga Parbat'a Tırmanıyor, Haber - Duyuru

Milli Dağcımız Tunç Fındık Dünyanın En Yüksek 9. Dağı Nanga Parbat'a Tırmanıyor

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Haber - Duyuru Editor

Milli Dağcımız Tunç Fındık Dünyanın En Yüksek 9. Dağı Nanga Parbat'a Tırmanıyor

Milli dağcımız Tunç Fındık, dünyanın en yüksek 14. dağı olan Shishapangma Dağı'na 30 Nisan 2013 tarihinde gerçekleştirdiği zirve tırmanışının ardından 40 gün sürecek olan dünyanın en yüksek 9. dağı olan Nanga Parbat Dağı'nın zirvesine tırmanarak tekrar Türk bayrağını dikmeyi hedefliyor.

The North Face'in ana sponsor olduğu ekspedisyonu gerçekleştirecek olan Tunç Fındık, 14x8000 projesi dahilinde bugüne dek toplam 9 adet 8000 metreden yüksek dağın zirvesine ulaşmayı başaran ilk ve tek Türk oldu. Yeryüzündeki 8000 metrelik dağlar arasında en yüksek 7 tanesine çıkmayı başaran dünyadaki 44 dağcı arasına giren Tunç, Everest'e iki sefer ve farklı rotalardan çıktı. 2012 yılında dünyanın en zor dağı olan 8611 metre yüksekliğindeki K2 Dağı'nın zirvesine çıkmayı da başardı.

Zirve Dağcılık Kulübü ve Fransız elit GHM dağcılık klübü üyesi olan Tunç Fındık'a bu tırmanışı yapması için ana sponsor olan The North Face'in yanı sıra İşdestek, Solgar, Globalstar Avrasya gibi sponsorlar destek veriyor.

8125 metrelik yüksekliği ile yeryüzündeki en yüksek 9. dağ olan Nanga Parbat, Pakistan'ın Himalaya Dağları'nda yer alıyor. İlk çıkışı 1953 yılında efsanevi Alman dağcı Hermann Buhl tarafından yapılan bu dağ, zorlu teknik tırmanışı, kuvvetli fırtınaları, çığları ve buzul çatlakları ile nadiren çıkılabilen bir hedef. Nanga Parbat, "çıplak dağ" manasına geliyor.

Dağın batı tarafında 4500 metredeki ana kamptan başlayacak tırmanışta, dağın Diamir yüzü olarak bilinen batı yüzündeki Kinshofer rotası tırmanılacak. Tırmanış, yüksekliğe uyum ve uygun tırmanış zamanının gelmesini beklemek için toplam 40 gün kadar sürecek. Dağ üzerinde en yükseği 7200 metrede olmak üzere 4 yüksek kamp kurulacak.

Tunç zirveye ulaşılırsa, Nanga Parbat'ın İlk Türk Çıkışı gerçekleşmiş olacak.

Tunç Fındık, Nanga Parbat tırmanışı için 8 Haziran 2013 tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan İslamabad'a hareket edecek.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)