Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
Meydan Okumayı Sevenler İçin: Everesting

Meydan Okumayı Sevenler İçin: Everesting

Paylaş
Alper Kaya  
Eklenme: 13 Ağustos 2021
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Meydan Okumayı Sevenler İçin: Everesting
Bisiklet sürmeyi seviyorsanız, bu sevginizi bir de rekabet hissiyle taçlandırabileceğiniz bir aktivite arıyorsanız sizin için bir önerimiz var. Üstelik henüz ülkemizde fazla yaygın da değil:

Everesting!

Everesting Adı Nereden Geliyor? Meydan Okumayı Sevenler İçin: Everesting

Tahmin edebileceğiniz üzere, Everesting ismi Everest Dağı’ndan geliyor. Everesting kavramını bisikletçilerin, toplam 8.848 metreyi tırmanmak için belirli bir tepeye birçok kez çıkıp indiği bir aktivite olarak özetleyebiliriz. Bu tanımı okuduktan sonra "Peki Everest Dağı bu işin tam olarak neresinde?" dediğinizi duyar gibiyiz. 8.848 metre, tam olarak Everest’in yüksekliğine karşılık geliyor! Son yıllarda, sanal gerçeklik ve koşu olarak da farklı alanlarda rekorlar ve meydan okumalar Everesting çerçevesinde kabul ediliyor. İlk Everesting Meydan Okumayı Sevenler İçin: Everesting

Everesting olarak tanımlanan ilk olay, 1924 yılında Everest Dağı’nda kaybolan George Mallory’nin aynı isimli torunu tarafından 1994 yılında gerçekleştirildi. 1.069 metrelik Donna Buang Dağı’na sekiz tur atacak şekilde tırmanan George Mallory, tarihin ilk Everesting’ini gerçekleştirdi. Mallory’nin bu çabası (ve tabii, başarısı) Andy van Bergen’in dikkatini çekti. Günümüze dek ulaşacak olan Everesting aktivitesinin biçimlendirilmesi ve kurallarının belirlenmesi de Bergen tarafından gerçekleştirildi. Andy van Bergen, 65 kişilik bir grupla Everesting çalışması yürüttü ve bu kişilerden 40’ı bu çalışmayı başarıyla tamamladı. Gayet iyi bir istatistik değil mi? Everesting Rekorları Meydan Okumayı Sevenler İçin: Everesting

Söz konusu böylesine bir ekstrem spor ve dolayısıyla rekabet ortamıyken, rekorlar da kaçınılmazdır. Everesting hakkında bazı şaşırtıcı rekorları incelemeye ne dersiniz?
  • En Küçük Everesting’ci: 12 yaşındayken Galler’deki Stwlan Barajı’nda Everesting yapan Tom Seipp, en küçük Everesting’ci olarak kayıtlara geçmiş.
  • Guiness’e Geçen Everesting’ci: İrlandalı Alan Colville, kırılması güç bir rekorla 2020 yılında Guiness’e adını yazdırmış. 30.321.18 metrelik Everesting aktivitesini 48 saatte tamamlayarak "Üçlü Everesting" gerçekleştiren ve Galler’deki Llangammarch Wells’te ortaya koyduğu bu başarıyla "En Büyük Dikey Çıkış" alanında Guiness Rekorlar Kitabı’nda yerini almış.
  • İlk Kadın Everesting’ci: 2014 yılının Şubat ayında Avustralya’daki Buffalo Dağı’na sekiz kez tırmanmayı başaran Sarah Hammond; ilk kadın Everesting’ci olarak tarihteki yerini aldı.
  • Her Aya Bir Everesting: 2016 yılında, birisi HRS sürüşü olmakla birlikte her ay bir Everesting yapan Benny JJ, bu ilginç aktiviteyi daha da farklı bir boyuta taşımış.
  • İki Teker Fazla, Birini Alalım!: Bu noktaya kadar mesafeleri düşünerek; bisikletle bu kadar yolun nasıl kat edilebileceğini gözünüzde canlandırmakta zorlandıysanız işinizi biraz daha zorlaştıralım! Ben Soja, Kaliforniya’daki San Gabriel Dağları arasında yer alan Lowe Dağı’na yirmi üç saatte on kez tırmanarak Everesting yaptı. Ancak Soja’nın Everesting’i, şimdiye dek okuduklarınızdan "biraz" farklı. Çünkü o bunu tek tekerlekli bir sirk bisikletiyle yaptı!