Mersin'de Turizm Sezonu Açılışı Yapıldı, Haber - Duyuru

Mersin'de Turizm Sezonu Açılışı Yapıldı

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Haber - Duyuru Editor

Mersin'de Turizm Sezonu Açılışı Yapıldı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Nasıl bugün Eyfel Kulesi denince Paris, piramitler denince Mısır, Taj Mahal denince akla Hindistan akla geliyorsa, çok yakın bir sürede Kızkalesi ve Mersin denince de akla Türkiye gelecek" dedi.

Çağlayan, Erdemli ilçesine bağlı Kızkalesi beldesinde düzenlenen "Mersin Turizm Sezonu Açılışı" töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'de turizmin gün geçtikçe geliştiğini söyledi.

Ekonomiye katma değer sağlayan önemli sektörlerden birinin turizm olduğunu belirten Çağlayan, şöyle konuştu:

"1980'de Türkiye'ye gelen turist sayısı sadece 1 milyondu. Türkiye'nin turizmden elde ettiği gelir ise daha önce sadece 8,5 milyar dolardı. Şimdi Türkiye turizmde dünyaya kafa tutan bir ülke haline geldi. Türkiye, 2012 yılında 31 milyon 800 bin turistin ziyaret ettiği bir ülke olmuştur. Tarihimizde ilk defa bu kadar insan Türkiye'ye turizm amaçlı geldi. Ülkemize gelen insanlar ekonomimize 30 milyar dolar gelir getirmiştir. Bu bizim tarihimiz de bir ilk. Bu gelişmeler Türkiye'yi Avrupa'da dördüncü, dünyada altıncı büyük turizm destinasyonu haline getirmiştir."

Çağlayan, Mersin'deki turizm faaliyetlerine de değinerek, şöyle devam etti:

"Mersin, Antalya'dan sonra Türkiye'nin en büyük kitle turizm merkezi olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı kayıtlarına geçmiştir. Mersin 34 binden fazla yatak kapasitesiyle turistlere hizmet vermektedir. Akdeniz Sahil Yolu Projesi de en kısa zamanda tamamlanacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın"

Mersin'i dünyada tanınır hale getirecek tesisleri yapacaklarını dile getiren Çağlayan, "Nasıl bugün Eyfel Kulesi denince Paris, piramitler denince Mısır, Taj Mahal denince akla Hindistan geliyorsa, çok yakın bir sürede Kızkalesi ve Mersin denince de akla Türkiye gelecek. Mersin, Kızkalesi'ndeki yeni aydınlatma projesiyle turizmde yeni bir ufka, yeni bir renge kavuşacak" dedi.

Bakan Çağlayan, daha sonra Kızkalesi Işıklandırma Projesi'nin açılışını yaptı. Bu sırada, hava fişek gösterisi ve aydınlatma gösterisi Kızkalesi'ni renklendirdi.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)