Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Medeniyetler Şehri Adıyaman Ziyaretçilerini Bekliyor

Medeniyetler Şehri Adıyaman Ziyaretçilerini Bekliyor

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 21 Mayıs 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Medeniyetler Şehri Adıyaman Ziyaretçilerini Bekliyor

Ev sahipliği yaptığı çeşitli medeniyetlerin bıraktığı çok sayıda tarihi esere sahip kent, çevresindeki doğal güzelliklerle de ilgi görüyor. Yerli ve yabancı turistlerin daha çok Nemrut Dağı ile tanıdığı Adıyaman, kardeşlik ve huzur ortamıyla da bölgenin örnek şehirlerinden biri.

Tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken "medeniyetler şehri" Adıyaman, adından turizmle söz ettirmek istiyor.

Sahip olduğu değerlerle turizm pastasından daha fazla pay almak isteyen şehir, Adıyaman Valiliği ve Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün yaptığı tanıtım çalışmalarıyla adını duyurmaya çalışıyor. Çalışmalar çerçevesinde bölgenin tarihi değerlerinin ele alındığı belgesel çekilerek çok sayıda dile çevrildi.

Devasa heykelleriyle Nemrut

Kahta ilçesi sınırlarında yer alan Nemrut Dağı Milli Parkı, kent merkezine 87, ilçe merkezine 43 km uzaklıkta. Doğu Toros sıradağları üzerinde 2 bin 206 metre yükseklikte yer alan ören yeri, Fırat Nehri geçitlerine ve ovaya hakim bir tepe üzerinde bulunuyor.

Kommagene Kralı I. Antiochos için yapılan anıt mezar üzerinde, kırma ve çakıl taşları yığılarak bir tümülüs oluşturulmuş ve tümülüsün etrafındaki teraslar üzerine ateş sunağı ve Greko-Pers üslubunda dev heykel ve kabartma steller yapılmıştır.

Çok sayıda turist, tahtlar üzerinde sıralar halinde oturmuş dev heykelleriyle ilgi çeken Nemrut Dağı'nın teraslarında, güneşin doğuşunu ve batışını izlemek için Adıyaman'a geliyor.

Perre Antik Kenti ve Cendere Köprüsü

Kent merkezine 5 km uzaklıktaki Pirin Köyü'ndeki Perre Antik Kenti'nde, 200 civarında kaya mezarı ve yerleşim yeri bulunuyor. Antik çağdan kalan bu nekropol ve çevresinin, Kommageneliler döneminde önemli bir yerleşim merkezi olduğu ve Romalılar döneminde geliştiği belirtiliyor.

Girişleri kabartmalarla süslenmiş kayalar oyularak yapılan mezar odaları, birbirlerine geçişli ve içerisinde lahitler yer alıyor

Adıyaman'a 55 km uzaklıktaki Cendere Köprüsü ise Kahta çayının en çok daraldığı kesimde, iki ana kaya üzerinde 92 iri kesme taştan yapılan bir büyük kemer ve doğu tarafındaki küçük bir tali kemerden oluşur.

Arsameia Ören Yeri, Karakuş Tümülüsü

Güneyindeki tören yolunda Mitras'ın kabartma steli, ayin platformu üzerinde Antiochos-Heracles tokalaşma steli ve bunun önünde döneminin Anadolu'da bilinen en büyük kitabesinin yer aldığı Arsameia Ören Yeri, kente 63 km uzaklıkta bulunuyor.

Kitabenin bulunduğu yerde 150 basamakla aşağı inen ve kutsal amaçla kullanıldığı belirtilen dehliz ve üst kısımda ise saray kalıntıları yer alıyor. Tepe üzerindeki platformda Mithridathes Callinichos'un mezar tapınağı ve sarayı bulunuyor.

Ayrıca kente 17 km uzaklıktaki Taşgedik Köyü sınırlarındaki Haydaran Kaya Mezarları ile 40 km uzaklıktaki Turuş Kaya Mezarları da önemli tarihi alanlardan.

Adıyaman-Kahta girişindeki Karakuş Tümülüsü ise Kommagene Kralı II. Mithridates tarafından annesi İsas adına yaptırılmıştır. Anıt mezar, sütun üzerindeki kartaldan dolayı Karakuş Tümülüsü olarak anılmakta.

GAP kapsamındaki Adıyaman'da, Atatürk Baraj Gölü ve çevresindeki doğal güzellikler de bölge turizmine önemli ölçüde katkı sağlıyor. Gölde balıkçılık ve su sporları yapılıyor.

Kaynak: AA