Mardin Seyahati, Turlar - Geziler

Mardin Seyahati

Turlar - Geziler - - tarafından eklendi. 0 Yorum

Mardin Seyahati

“'Gece gerdanlık, gündüz seyranlık”' olarak tanımlanan, 7000 yıllık tarihi ve kültürel geçmişi ile Türkiye'nin güneydoğusunda yer alan Mardin, son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin dikkatini bir hayli çekmiş durumda.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin yukarı Mezopotamya bölümünde bir dağın tepesinde kurulmuş olan Mardin, yüzyıllar boyunca birçok devlete, millete, kavime ev sahipliği yapmış; farklı dil, din, mezheplere bağlı insanların “'hoşgörü”' çerçevesinde iç içe yaşadığı bir şehir olmuştur hep.

M.Ö. 4500'lü yıllar itibari ile Süryaniler, Sümerler, Akadlar, Babiller, Mitanniler, Asurlar, Bizanslılar, Araplar, Persler, Selçuklular, Arturlar ve son olarak Osmanlılar tarafından hakimiyet altına alınmıştır.

Mardin'de nereler gezilmelidir diye soracak olursanız, güzel bir planla Mardin şehrini 3 günde detaylı olarak gezmek mümkündür. İdeal mevsim ise ilkbahar veya sonbahar aylarıdır. Mardin'e ulaşım Mardin Havalimanı'ndan civar illerin havalimanlarından ya da Mardin şehrine hemen hemen her ilden kalkan otobüslerle mümkündür. Mardin Havalimanı en son restorasyon aşamasındaydı. Sanırım 2013 yılının sonlarına doğru tekrar faaliyete geçecektir.

Öncelikle şehir merkezinden başlayacak olursak Mardin'in merkezini bir günde gezmek oldukça mümkün. Çünkü tüm görülecek şeyler bir arada. Merkeze ulaştığınızda sizi Cumhuriyet Meydanı karşılayacak. Zaten Mardin'in tek ana caddesi burası. Tüm yerleşim yerleri caddenin sağında ve solunda olmak üzere konumlanmış. Öncellikle Merkez'de görülmeye değer yerleri şöyle sıralayabiliriz.

Ulu Camii, Zinciriye Medresesi, Kasımiye Medresesi, Sabancı Müzesi, Latifiye Camii, Mardin Müzesi, Kırklar Kilisesi, Fırfırlı Camii, Bakırcılar Çarşısı, Gazipaşa İlköğretim Okulu, Tarihi Postane Binası, Deyrulzeferan Manastırı. Geri kalan zamanda ise Mardin'in arka sokaklarında kaybolabilir, Abbaralar arasında harika fotoğraflar çekebilir, çeşitli kafelerinde yorgunluk kahvesi içerek, eşsiz Mezopotamya manzarasına karşı hayallere dalabilirsiniz.

Haberin kaynağı için: Neredekal Dergi Yaz Sayısı

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Son İncelenenler