Malay Diyarı: Kuala Lumpur

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Rota Önerileri Editor

Malay Diyarı: Kuala Lumpur

Kuala Lumpur; Malezya'nın Federal Başkenti ve ülkenin ticaret, siyaset, eğlence ve uluslararası etkinlikler merkezidir.

Gombak ve Klang nehirlerinin kesişme noktasında 1800'lerin başında kalay madenlerinin keşfedilmesiyle küçük bir madenci köyü olarak kurulan Kuala Lumpur, 'Çamurlu Kavşak' anlamına gelir. Kısaca 'KL' denilen Kuala Lumpur bugün hareketli bir metropol, Malezya'nın Federal Başkenti ve ülkenin ticaret, siyaset, eğlence ve uluslararası etkinlikler merkezidir.

Sultan Abdul Samad Binasive, 31 Ağustos 1957'de İngiliz bayrağının son kez indirilerek yerine Malezya bayrağının çekildiği Merdeka Meydanı başta olmak üzere, şehrin ilginç yerleşimlerine turistler akın eder…

Kuala Lumpur'da; ağaçlarla ve göz alıcı bitkilerle bezenmiş sokaklar ve binalar geceleri renkli ışıklarla aydınlatıldığında eşsiz bir görüntü çıkarır ve ziyaretçileri büyüler. Amber çiçeği ve Orkide bahçelerini içinde bulunduran Göl Bahçeleri, Kuş, Geyik ve Kelebek Parkları Kuala Lumpur'un onlarca hazlarından sadece birkaçıdır. Antik çağlara uzanmak istiyorsanız, Milli Müzeyi kaçırmamalısınız. Şehrin diğer müzelerinde de ilginç konular işlenir.

Kuala Lumpur alışveriş çılgınlarının mükemmel fırsatlar yakaladığı bir şehirdir. Jalan Bukit Bintang, Jalan Tuanku Abdul Rahman ve Jalan Ampang boyunca sıralanan alışveriş merkezleri ile The Mall, Central Market ve Çin Mahallesi sayısız çeşitte ürünleri ve baştan çıkartıcı fiyatlarıyla ziyaretçileri mıknatıs gibi kendine çeker. Bu bölgelerde aynı zamanda gece hayatı ve gece etkinlikleri de oldukça renklidir. Yerel ve Batı müzikleri dinlemek ya da kültürel gösterileri izlemek için Milli Tiyatrosu veya Dewan Filharmonik Petronas'ı denemelisiniz.

Haberin tamamı için: Ray Gurme / Kasım

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)