Trekking Rehberi: Likya Yolu’da Yürüyecekler İçin Hayat Kurtaran Bilgiler, Türkiye

Trekking Rehberi: Likya Yolu’da Yürüyecekler İçin Hayat Kurtaran Bilgiler

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Yeşim Özbirinci

Trekking Rehberi: Likya Yolu’da Yürüyecekler İçin Hayat Kurtaran Bilgiler
Kendimizi öyle bir yola atalım ki sınırlarımızı zorlayalım, kendimiz ile yüzleşelim. Kan ter içinde kalıp tam pes etmek istediğimiz bir anda karşılaştığımız güzel bir manzara ile mutlu olalım. İşte böyle bir deneyimi bizlere Likya Yolu sunuyor.

Fethiye'den başlayarak Antalya'nın Beldibi beldesine kadar devam eden Likya Yolu, 1999 yılında Kate Clow tarafından turizme kazandırılmış. Haliyle bu yolu yürüyen de ilk kişi. Bu yazıda da Likya Yolu'nu ilk defa yürümek isteyenler işlerine yarayacak birçok bilgiyi bulabilirler.

Likya Yolu Nerede?

Trekking Rehberi: Likya Yolu’da Yürüyecekler İçin Hayat Kurtaran BilgilerTeke Yarımadası'nda konumlanan yolun kuzeyinde Gölhisar ilçesi (Burdur), güneyinde Akdeniz, batısında Köyceğiz ilçesi (Muğla) ve doğusunda Antalya'nın merkezi yer alıyor. Likya Uygarlığı'nın anayurdu olan bu bölge aynı zamanda Işık Ülkesi olarak da biliniyor.

Yürüyüşçüler genelde daha kolay olduğu için Fethiye Hisarönü noktasından başlamayı tercih ediyorlar. Eğer siz de bu noktadan başlamak istiyorsanız Dalaman Havalimanı ile şehre varabilirsiniz. Veyahut Antalya Havalimanı'nı da farklı bir nokta için tercih edebilirsiniz.

Likya Yolu Kaç Km Uzunluğunda?

Trekking Rehberi: Likya Yolu’da Yürüyecekler İçin Hayat Kurtaran BilgilerWikipedia'ya göre 535 kilometrelik bir yol. Anlayacağınız oldukça uzun. Eyvah! Likya Yolu kaç gün sürer? Tecrübeye, yürüme hızına bağlı olarak 25 ila 45 gün arasında bütün yol yürünebiliyor diyorlar. Yürüyüşçüler genelde kısım kısım rotalarını tamamlıyorlar. Toplamda 20'den fazla parkur var. Tecrübeli bir yürüyüşçü değilsen zaten hepsini yürümen senin için ciddi bir zorluk olur. Hepsini tek seferde yürümeye emin misin?

Likya Yolu Ne Zaman Yürünür?

Trekking Rehberi: Likya Yolu’da Yürüyecekler İçin Hayat Kurtaran Bilgilerİster yaz ister kış yürüyün diyemeyeceğim. Eğer bölgenin kavurucu sıcaklıklarından yanmak istemiyorsanız zaman seçimini akıllıca yapmakta fayda var. Kışın ise soğuk olabiliyor. Anlayacağınız, yürümek için en ideal aralıklar ilkbahar ya da sonbahar ayları.

ÖNEMLİ: Ülkemizdeki orman yangınlarını önlemek adına alınan ormanlara ve milli parklara giriş yasakları tedbir amaçlı 30 Eylül 2021'e kadar uzatılmış. Dolayısıyla şimdiden planlarınızı yapıp, ekim ayı itibari ile de yürüyüşlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Likya Yolu Üzerindeki Antik Şehirler

Trekking Rehberi: Likya Yolu’da Yürüyecekler İçin Hayat Kurtaran BilgilerEğer uzun bir parkuru yürümeyi kafanıza koyduysanız nasıl olsa uzun bir süreç olacağı için bazı noktalarda mola verip bölgenin güzelliklerini deneyimlemeye vakit ayırabilirsiniz. Likya Yolu, doğal güzelliklerin yanında göz alıcı antik kentlere de ev sahipliği yapıyor.

Likya Yolu üzerindeki antik kentler sırasıyla:

Likya Yolu Parkurları Neler, Nereden Başlamak Gerekir?

Trekking Rehberi: Likya Yolu’da Yürüyecekler İçin Hayat Kurtaran BilgilerBiraz da parkurlardan konuşalım. Kısım kısım yürümek isteyenler için farklı uzunluklarda ve zorluklarda çeşitli Likya Yolu rotaları bulunuyor. Öncelikle bu yol üzerinde hangi noktalar var onlara bakalım.

Fethiye'den Beldibi'ne: Ovacık - Faralya - Kabak - Alınca - Bel - Gavurdağı - Xanthos - Kınık - Akbel - Patara - Kalkan - Sarıbelen - Gökçeören - Çukurbağ - Kaş - Liman Ağızı - Boğazıcık - Üçağız - Çayağız - Myra - Finike - Karagöz - Adrasan - Çıralı - Tekirova - Roman Bridge - Göynük Yayla - Göynük - Hisarçandır - Çitdibi - Geyikbayırı

Bu noktalardan kendinize göre bir parkur oluşturabileceğiniz gibi tavsiye parkurları da yürümeyi deneyebilirsiniz. Parkurları yürümek birkaç gün alabileceği için Likya Yolu üzerinde konaklamanız mümkün. İster uygun bir yere çadır atın ister yakın noktalardaki otel ve pansiyonları tercih edin, seçim sizin.

Parkur önerileri:

1. Karagöz - Adrasan - Çıralı / 47 km: En çok önerilen parkurlardan biri. Keyifli bir parkur. Çok güzel manzaralar yürüyüşünüze eşlik edecek.

2. Myra(Demre) - Finike / 41 km: Deniz seviyesinden 1800 metreye doğru çıkmaya hazır olun. Eğer ilk defa yürüyecekseniz bu parkuru pas geçmeniz daha iyi olabilir. Zorlayıcı bir yürüyüş rotası çünkü iki nokta arasında bulunan Alaca Dağ'ı geçmeniz gerekiyor.

3. Göynük Yayla - Çitdibi(Konyaaltı) / 45 km: En zor parkurlardan biri olarak geçiyor çünkü oldukça dik tırmanışlar yapmanız lazım. Ayrıca Göynük Milli Parkı'nda çadır kurmak yasak, bu yüzden Göynük pansiyonlarında veya otellerinde konaklamanız lazım.

4. Olimpos - Çıralı - Ulupınar(Kemer): Kısa süreli yürüyüş arayanlar için ideal bir yürüyüş rotası. 5 saat sürüyor.

5. Olimpos - Adrasan: Musa Dağı'na çıkıp ardından Adrasan sahiline vardığınızda yürüyüş bitiyor. 7 saat sürüyor.

Likya Yolu üzerinde sayısız parkur oluşturabilirsiniz. Deneyiminize ve zamanınıza göre size uygun bir parkuru seçebilirsiniz. Likya Yolu internet sitesi üzerinde detaylı birçok parkur var. Buradaki haritaları da kullanarak sorunsuz bir yürüyüş deneyimi yaşayabilirsiniz. Kendiniz bir parkur belirlerseniz hangi noktalar olurdu? Yorum kutusuna yazarak fikrinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Likya Yolu Yürüyüşü İçin Gerekli Malzemeler

Trekking Rehberi: Likya Yolu’da Yürüyecekler İçin Hayat Kurtaran BilgilerÇok ağır bir çanta ile yola çıkmamanızı tavsiye ederim. Sadece birkaç öğünlük yemek yanınızda bulundurabilirsiniz. Bol bol su içmeyi de unutmayın. Yol üstünde su bulmakta zaten sıkıntı yaşamayacaksınız. Aldığınız her yük yürüyüşünüzü daha da zorlayacak. Bu yüzden gereksiz şeyleri almamaya özen gösterin. Belki kullanır mıyım diye düşündüğünüz eşyaları bence almayın (ne zaman bu şekilde bir eşya alsam hiç kullanmadığımı görüyorum). Her kişinin yanına alacağı şeyler değişkenlik gösterebileceği gibi bazı temel gerekenler de mevcut.

Likya Yolu Yürüyüşü İçin Gerekli Malzeme Listesi

 • Temel eşyalar: Uyku tulumu - Mat - Çanta (50-60 lt) - Yürüyüş ayakkabısı - Birkaç tane tişört (sık sık terleyeceksiniz) - Uzun kollu bir sweatshirt ve tayt/eşofman (gece üşümeye karşı) - İç çamaşırı - Çorap – Şapka.
 • Besleyici gıdalar: Yürüyüş parkurlarında köylerden geçeceksiniz. Bu nedenle yemek bulma konusunda sıkıntı yaşamayacaksınız. Ağır olmasını umursamıyorum kendi yemeğimi kendim yaparım diyorsanız yanınıza kamp ocağı ve mutfak malzemeleri de alabilirsiniz. Açlığınızı bastırması ve enerji vermesi için de kuruyemiş gibi şeyler bulundurabilirsiniz.
 • Su matarası: Doğaya atık bırakmamak için doldurulabilir mataralar taşıyabilirsiniz.
 • Yürüyüş batonları.
 • Çakı.
 • Cep telefonu ve şarj aleti: Artık telefonlar da kaliteli fotoğraflar çekiyor, koca makineleri taşımanıza belki de gerek yok.
 • İlk yardım çantası ve kullandığınız ilaçlar.
 • Diş fırçacı, macun ve sabun: Doğaya kimyasal bir atık bırakmamak için doğal içerikli ürünleri tercih edebilirsiniz.
 • Müzekart: Yol üstündeki antik kentlere girebilmek için Müzekart gerekiyor, hepsine tek tek para vermek daha masraflı olacaktır.
 • Kimlik kartı ve önemli belgeler.
 • El feneri ve kafa lambası.
 • Birkaç adet poşet: Atıklarınızı toplamak ve en yakın konteynere kadar taşımak için gerekli olabilir.
 • Güneş kremi ve güneş gözlüğü.
 • Terlik.
 • LifeStraw: Hayat kurtaran pipet diye de geçen bu malzeme, temiz su sıkıntısı çektiğiniz noktada bulduğunuz suyu içebilecek hale getiren bir araç. Böyle bir pipeti gerçekten zor durumda kaldığınızda kullanabilirsiniz. İnternetten veya outdoor mağazalarından satın alabilirsiniz.
 • Pudra: Olası pişik durumları ve ayakların terlememesi için kullanabilirsiniz.
 • Mayo ve yer kaplamayan bir havlu: Hamamlarda kullanılan peştamal de iş görür ve hem yer de kaplamaz.
 • Yağmurluk.

Likya Yolu'nu İlk Defa Yürüyecekler İçin Hayat Kurtarıcı Bilgiler

Trekking Rehberi: Likya Yolu’da Yürüyecekler İçin Hayat Kurtaran BilgilerTamam, bazen gerçekten de şanssız olabilirsiniz. Lakin kötü durumların aslında tedbirsizlikten kaynaklandığını görebiliyoruz. Dikkatli olarak Likya Yolu'ndaki tehlikeleri minimuma düşürebilirsiniz. Her zaman her şey başımıza gelebilir, bu yüzden önlemlerimizi de almamız gerekiyor.
 • Doğanın kucağına gidiyorsunuz. Karşınıza binbir türlü canlı çıkabilir. Bir tehlike oluşturduğunuzu düşündükleri an bir karşılık verebilirler. Elbette birbirimizi anlamamız zor, saldırgan niyetiniz olmasa da saldırdığınızı düşünüp sizi ısırabilir veya sokabilirler. Bu gibi durumlar için yanınızda kesinlikle bir ilk yardım malzemesi bulundurun.
 • Yanınızda biraz kükürt bulundurabilirsiniz. Kamp alanınızın etrafına yuvarlak bir çizgi çekmeniz zararlı böcekleri yuvanızdan uzak tutacaktır. Yalnız kükürt alerjiniz olup olmadığını kontrol edin. Bir anda yanlışlıkla teninize değmesiyle reaksiyon gösterirse yürüyüşünüzü ızdıraba çevirebilir.
 • Yol üstündeki köylerde mola verip acil ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Su, yemek, şarj gibi önemli detayları gözden geçirin.
 • Likya Yolu her ne kadar orta zorluk seviyesinde sayılsa da deneyimsiz yürüyüşçüler için tehlikeli olabilir. Kendinize güvenmiyorsanız sakatlıkların olmaması için dik ve eğilimli yerlerde dolanarak gitmek olası yaralanmaları önleyebilir. Tabii kaybolmamaya da dikkat edin.
 • Bir adet baton bulundurmak yürüyüşünüzü kolaylaştırabilir. Ağırlığınızı dengelemenize de yardımcı olacaktır.
 • Önemli şeylerden biri de Likya Yolu üzerindeki işaretleri kaçırmamanız. Nereden gideceğinizi gösteriyorlar. Yolunuzu bu şekilde bulabilirsiniz. Ağaç ve kaya üzerine konulan kırmızı işaretler "çıkmaz yol" anlamına geliyor. Kırmızı beyaz işaretler ise "doğru yolda olduğunuzu" anlatıyor. Farz edelim işaretlenmiş ağaç veya kaya göremediniz, böyle bir durumda üst üste konulmuş taşlarla da doğru yolu bulabilirsiniz. Merak etmeyin her 100 metrede bir işaret var. Bu işaretlere dikkat, yoksa kaybolma ihtimaliniz çok yüksek.
 • Akıllı telefonunuza çevrimdışı çalışan bir harita uygulaması indirin. Likya Yolu haritası bulundurmak kaybolmanızı önleyecektir.

Yolda Kaybolursam Ne Yapmam Gerekir?

Trekking Rehberi: Likya Yolu’da Yürüyecekler İçin Hayat Kurtaran BilgilerHava çok sıcak ve dikkatiniz dağılmış olabilir. Ya da herhangi bir nedenden dolayı yoldan sapmış olabilirsiniz. Kayboldunuz! Önce panik yapmayın. En son işaret gördüğünüz noktaya geri dönmeye çalışın. O da ne?! Bulamıyorsunuz... Tamam, paniğe hiçbir zaman yer vermeyin. Çevrimdışı çalışan bir haritanız varsa en yakın yerleşim yerine doğru yürümeye çalışın. Yoksa, en yakın yerleşim yeri de çok mu uzakta? Ya da çevrimdışı harita indirmeyi öneren o yazıya da kulak asmadınız mı? Olsun. Jandarma ve AKUT ekiplerine haber vermenizin vakti geldi. Telefonunuzun çektiği bir noktada durumunuzu haber edin.

Bu gibi durumlarla kolay bir şekilde başa çıkmak için lütfen Likya Yolu'nu tek yürümeye kalkışmayın. Kaybolmalar ve daha da kötüsü sakatlık gibi durumlarda hayatta kalmak için 2 hatta 3 kişi ile yürümek çok daha kolay olacaktır. Ayrıca kötü zamanlar için fazladan yemek bulundurun. Unutmadan, Likya Yolu turlarına katılırsanız işini bilenlerle problemsiz ve güvenli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Her sezon ne yazık ki tek yürümeye çıkan yürüyüşçülerin ölüm haberleri geliyor. Çok tecrübeli olmak bile başınıza bir sakatlığın gelmeyeceğinin garantisini vermiyor. Lütfen dikkat edin.

Likya Yolu İçin Telefon Uygulamaları

Trekking Rehberi: Likya Yolu’da Yürüyecekler İçin Hayat Kurtaran BilgilerÇevrimdışı bir harita hayat kurtarabilir ve yolculuğunuzun sorunsuz geçmesini sağlayabilir. Bu yüzden yararlı olabilecek telefon uygulamalarını araştırıp kendinize uygun olanı indirebilirsiniz.

Wikiloc Doğada Yön Bulma GPS: Birçok rota ile ilgili çeşitli bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Zorluk, mesafe, irtifa kazancı, hareket süresi, rota türü gibi işinize yarayacak bilgiler var. İhtiyacınız olan haritayı indirip çevrimdışı kullanabilirsiniz. Daha önce başka kişilerin yürümüş olduğu rotaları da inceleyip o rotaları da GPS cihazınıza gönderip takip edebiliyorsunuz.

Lykian Way: Kate Clow tarafından hazırlanmış olan bu ücretsiz uygulamada rotalar ve cazibe noktaları gibi detayları inceleyebilmeniz gerekiyor lakin uygulama çok kötü hazırlanmış. Haritada göster dedikten sonra sadece A noktasından B noktasına bir çizgi çıkıyor. Aslında bu uygulamayı indirmenize hiç gerek yok, ta ki iyileştirecekleri zamana kadar.

Likya Yolu İçin Rehber Kitaplar

 • "Likya Yolu, Türkiye'nin İlk Uzun Mesafe Yürüyüş Rotası" - Kate Clow
 • "Likya Yolu'nda Yürümek, Türkiye'nin İlk Uzun Mesafeli Yürüyüş Rotası" - İbrahim Turgut, Kate Clow
 • "Likya Yolu Rehberi" - Metin Tüzün
 • "Adım Adım Likya Yolu" - Altuğ Şenel

Parkuru Lütfen Koruyalım

Trekking Rehberi: Likya Yolu’da Yürüyecekler İçin Hayat Kurtaran BilgilerÇok üzücü ki yürüyüş yolunun popülerleşmesi ile birlikte atık sayısı da arttı. Lütfen ama lütfen Likya Yolu'nda ya da başka herhangi bir yerde arkanızda atık bırakmayın. Atıklarınızı en yakın çöp konteynerine kadar yanınızda taşımaya özen gösterin. Hatta mümkün olduğunca atık çıkarmayacak bir yürüyüş deneyimleyin. Ve tabii orman ve patika yürüyüşlerin yapıldığı yerlerde ateş yakmayın.

Kate Clow Kimdir?

Trekking Rehberi: Likya Yolu’da Yürüyecekler İçin Hayat Kurtaran BilgilerBu kadar önemli bir ismin ülkemize böyle bir değeri kazandırması takdire şayan. Gelin biraz daha yakından kendisini tanıyalım. İngiliz asıllı Kate Clow, 1999 yılında Likya Yolu'nu turizme kazandırmış. 2004'te de St. Paul Yolu'nu yürüyüşe açtırmış. Bu maceraları ile ilgili ayrı ayrı iki kitabı da bulunuyor. 1996 yılında ise Türkiye Vatandaşlığına geçerek Kardelen Karlı ismini kullanmaya başlamış. İlginç ve ironik bir şey duymak ister misiniz? 2020 yılında Kate Clow da Likya Yolu üzerinde yeni yollar ararken kaybolup, 15 saat sonra ekipler tarafından bulunmuş.

Likya Yolu ile İlgili Kısa Kısa Notlar:

Trekking Rehberi: Likya Yolu’da Yürüyecekler İçin Hayat Kurtaran Bilgiler
 • Gelidonya Feneri, 2007 Yılının En İyi Manzarası seçildi.
 • Dünyadaki en iyi 10 yürüyüş yolu ve en güzel 50 manzara listeleri içerisinde.
 • Her yıl 20 bin ila 30 bin kişinin Likya Yolu'nu yürüdüğü söyleniyor.

NOT: Yine de yürüyeceğiniz parkurlarda su kaynaklarının olup olmadığını öğrenin çünkü her ne kadar su bulmak bazı rotalarda kolay olsa da mesela Adrasan - Karagöz yolunda su kaynağı yok. İşte bu gibi durumlarda susuz kalırsanız hayat kurtaran pipetinizi kullanabilirsiniz. Likya Yolu'na çıkmadan önce parkurunuza iyi çalışın. Yürüyüşçülerin yazılarını inceleyin. Hatta Likya Yolu gibi Facebook gruplarında sorularınızı paylaşıp deneyimli insanlardan güncel bilgiler edinin. Kısacası hazırlıklı yola çıkın ve tadını çıkartın!

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)