Kuzey Güneye Karşı: İkisini De Keşfet Tarafını Seç, Türkiye

Kuzey Güneye Karşı: İkisini De Keşfet Tarafını Seç

10 Yorum

Rota Önerileri Sevgi Özdil

Kuzey Güneye Karşı: İkisini De Keşfet Tarafını Seç
Vakfıkebir: Eski adı Fol. Tereyağı ve tekerlek boyutunda ekmekleri ile ünlü…
Anamur: Rüzgarlı burun anlamına gelen Anemurium'dan, egzotik muz ağaçlarıyla çevrili Anamur'a…
Karadeniz mi, Akdeniz mi? İkisi de ayrı güzel, ikisi de ayrı havalı. Doğası, tarihi, yemekleri, sıcacık misafirperver insanları… Sahip oldukları tüm özellikleriyle bu iki bölgeyi kıyaslamak için değil, ortak güzelliklerini anımsatmak amacıyla size keyifle okuyabileceğiniz bir liste hazırladık.

1 - Karadeniz'in Doğası / Akdeniz'in Doğası

Karadeniz ManzarasıBir yerde yeşilin her tonunu gözler önüne seren Karadeniz'in sık kayın ormanları, bir yerde o yazın kavurucu sıcaklarında bile yeşil kalmayı başaran çam ormanları. Akdeniz'e oranla tabi ki de çok daha fazla yeşilliğe sahip olan Karadeniz'de sadece ormanlar değil; çay tarlaları, fındık bahçeleri gibi bölgeye özgü bitkiler de bu doğanın güzelliğine güzellik katıyor. Tıpkı Akdeniz'in adaçayı, kekiği, zeytini gibi.

2 - Karadeniz Yemekleri / Akdeniz Yemekleri

AkdenizHer iki mutfak da kendine has harika lezzetlere sahip. Tüm dünya çapında tanınan Adana kebap Akdeniz'in en ünlü yemeklerinden sadece biri. Tantunisi, zeytinyağlıları, fıstıklı Antep baklavası, Akdeniz yeşillikleri ve balıkları derken liste birbirinden leziz yemeklerle uzayıp gidiyor. Karadeniz yemekleri denince ağzı sulandıran bol tereyağlı mıhlaması, hamsi tavası, mısır ekmeği, karalahana dolması ve daha nice leziz yemekleri...

3 - Karadeniz Yaylaları / Akdeniz Yaylaları

Pokut YaylasıSıcaklardan bunalan Akdeniz insanı serinlemek için denizden biraz daha yukarılara, Torosların eteklerine doğru çıkarlar. Gün içerisinde Karadeniz'in enfes yaylaları kadar serin olmasa da akşam saatlerinde o bunaltıcı havanın yerini daha serin bir hava alır. Fakat Karadeniz'in o yemyeşil yaylalarında hiç böyle bir sorun yok. Hava her daim serin, her daim harika.

4 - Karadeniz'in Tarihi Dokusu / Akdeniz'in Tarihi Dokusu

AmasyaAntik kentler ve göz alıcı tarihi doku denince akla hep ilk olarak Akdeniz Bölgesi'nden bir yerler gelir. Ancak Karadeniz Bölgesi'nde de öyle yerler var ki, hem Anadolu tarihine hem de insanlık tarihine ışık tutuyor. Bunlardan en dikkat çekenler ise; Alacahöyük, Hattuşaş, Sümela Manastırı, Zilkale, Sinop Kalesi, Kral Kaya Mezarları... Akdeniz'de ise ilk akla gelenlerden birkaçı; Kızkalesi, Side Antik Kenti, Aspendos, Demre Antik Kenti ve uzayıp giden bir liste daha.

5 - Karadeniz Sahilleri / Akdeniz Sahilleri

Kızkalesiİncecik kumlu, kesintisiz kilometrelerce devam eden plajları ve ılık suyu ile Akdeniz sahilleri halen tatilcilerin gözdesi durumunda. Ancak bu noktada unutulmaması gereken şey de şu ki Karadeniz plajları da oldukça iddialı. İkisini de deneyin tarafınızı siz seçin. :)

6 - Karadeniz'in Sarp Geçitleri / Akdeniz'in Sarp Geçitleri

Ovit geçidiTürkiye'nin coğrafi yapısı bakımından Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde dağlar denize paralel uzanıyor. Bu sebeple de iç bölgelerden sahillere inmek oldukça zorlu yolların ve geçitlerin aşılmasıyla oluyor. Akdeniz Bölgesi'ni iç bölgelerle bağlayan dört ana geçit var. Karadeniz'de ise bu sayı altıya kadar çıkıyor. Bu geçitlerin hangisini kullanırsanız kullanın tam zirvede doğa sizlere harika bir manzara sunuyor.
10 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
10
/

-

Ne Akdeniz ne Karadeniz, benim tarafım Ege. :)

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Karadeniz'i merak ediyorum ben de. Ama ben de Ege diyorum. <3

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Tabi ki de Akdeniz (Fethiye/Ölüdeniz). :))

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Ege'nin mavi yolculukları, balıkları, zeytinyağlıları doyulmazdır.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Çok ilginç bir yazı olmuş. Her bölgenin ayrı güzellik ve farklılıkları var. Karadeniz'de doğmuş, Çukurova'da büyümüş ve halen Ege'de ömür süren benim gibiler her türlü değerlendirmeyi adaletli yapabilirler. Güney bölgelerine dayanılmaz sıcaklığından dolayı eylül-ekimde ancak gidilebilir. Temmuz-ağustos Karadeniz için uygun olabilir, ancak tüm faktörleri toplayıp, çıkarıp, eşittir dediğimizde, İzmir Merkez'in kuzeyi ve güneyi ideal oluyor.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Ege'de yaşamak bir ayrıcalıktır. Akdeniz de Ege kadar güzel. Gerisi tıraş. Kimse kimseyi kandırmasın.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (1)
10
/

-

İlginç bir konu başlığı seçmişsiniz, emeklerinize sağlık... Türkiye'miz, bütün ucube yapılaşmasına karşın, bence uhrevi kitaplarda adı geçmeyen cennettir... Her bölge kendine has doğası, mimari yapısı, tarihi, arkeolojik ve iklimsel farkları ile her insanı etkilemeyi başarır. Ne yazık ki biz cennetin hala bize armağan olduğunu anlamayıp yabancılara peşkeş çekiyoruz...

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Tabi ki Akdeniz, denizi ve kumuyla bir numara.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Merhaba. 2 numaralı paragrafta yer alan Karadeniz yemekleri arasında Amasra salatasının ve mısır ekmeğinin de yer alması iyi olurdu diye düşünüyorum. Ayrıca deniz ve sahilleri konusunda Amasra'yı oluşturan ve sırt sırta vermiş olan, adlarına da Büyük Liman / Küçük Liman denilen iki muhteşem koy ile Cide yakınlarında yer alan Gideros Koyu'nu da eklemek gerekir diye düşünüyorum. Zira tüm Akdeniz sahilinde bu üç koyun benzeri dahi yok. Saygılarımla...

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Burada Karadeniz hakkında olumsuz yazanlar muhtemelen Karadeniz'i ve yaylalarını görmemişler. Yoksa böyle yorum yapmazlardı.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)