Kutuptan Kutuba Yolculuk Sona Erdi, Haber - Duyuru

Kutuptan Kutuba Yolculuk Sona Erdi

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Haber - Duyuru Editor

Kutuptan Kutuba Yolculuk Sona Erdi

İsveçli kaşif Johan Ernst Nilson'un yerkürenin en kuzey noktasından başlayıp en güney noktasında sona eren "Kutuptan Kutuba Keşif" yolculuğu, büyük başarı ile sona erdi.

“İnsanoğlunun iklim değişikliği konusunda farkındalığını arttırmak” amacıyla hazırlanan proje ile Kuzey Buz Denizi’ndeki buzulların hızla erimesi, birinci elden gözlemlenerek önemli veriler elde edildi.

Çevreci kaşif Johan Ernst Nilson'ın liderlik ettiği ve 2011 yılının Nisan ayında başlayan Pole2Pole (Kutuptan Kutba) *ekspedisyonu, dünyanın en saldırgan bölgelerini geçerek, Güney Kutbu’na 10 ay sonra ulaştı. Başarısını yerküreye adayan kaşif Johan E. Nilson, bu araştırması ile çevre için çok zararlı olan karbon emisyonlarını azaltmak için gerekli verileri topladı ve bu veriler sayesinde ilgili birimlere ve yetkililere küresel ısınma konusunda eğitim verebilecek.

Çevre dostu bu macera, iklimi en ufak şekilde dahi olumsuz etkilemiyor. Öyle ki, “çevre kaşifi” olarak anılmayı tercih eden Johan Ernst Nilson, tüm yolculuğunu sadece doğanın güçleri (su, rüzgar ve güneş ) ve tabii ki kendi kasları dışında enerji kullanmaksızın gerçekleştirdi. İsveçli kaşif Johan Ernst Nilson, kırık kaburgaları ve donan ayak parmakları pahasına bunu başardı.

Kutuptan Kutuba Yolculuk

Uç Sıcaklık Aralıkları

Johan E. Nilson, bu özenli kutup yolculuğu sırasında etkileyici sıcaklık değişimleri yaşadı. Uzak Kuzey ve Antarktika’da soğuktan dondu, sonrasında Meksika çölünde 50C°’yi aşkın sıcaklıklara maruz kaldı ve güneş çarpması yüzünden yatağa düştü.

Kutuplar Yeniden Keşfediliyor

İsveçli kâşifin programı, en güçlü atletleri bile korkutacak kadar zorlu. 30 Mart’ta Kuzey Kutbu’nda yolculuğuna başlayan Nilson, Kutup Denizi buzlarının üstünde 200 kilometre yürüyüp, Grönland’ın doğusundaki Svalbard Archipelago’ya ulaştı. Buradan Kuzey Buz Denizi üzerinden yelkenle Kanada’ya geçip bisikletle Kuzey ve Güney Amerika üzerinden, Amazon ormanlarını da aşarak sonunda Patagonya’ya vardı. Daha sonra ise kayak ve parafoil ile Güney Kutbu’na gitti ve iki aylık bir yolculuğun
başlayacağı Antarktika’ya yelkenle ulaşıldı. Bir yıl kadar sürecek bu macera yerkürenin en kuzey noktasından başlayıp en güney noktasında sona erdi.

*Ekspedisyon: Belirli bir amaç doğrultusunda bol ekipmanla, gerektiğinde yük hayvanları dahi kullanılarak yapılan uzun süreli faaliyetlere verilen isimdir.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)