Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Kuşadası Limanı Rekora Koşuyor

Kuşadası Limanı Rekora Koşuyor

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 13 Haziran 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Kuşadası Limanı Rekora Koşuyor

Kruvaziyer turizminin önemli merkezlerinden Kuşadası Limanı, sezonunun en yoğun dönemini yaşıyor.

Liman İşletmesi Genel Müdürü Aziz Güngör, yaptığı açıklamada, söz konusu dönemde 124 geminin limana yanaştığını söyledi. Geçen yılın aynı döneminde 98 yolcu gemisinin Kuşadası'na geldiğini hatırlatan Güngör, bu yıl hem yolcu sayısında hem de ekonomik anlamda bir rekora imza atacaklarını ifade etti.

Turizm sezonu öncesi gerçekleştirdikleri yatırımlar ile hizmet çıtasını biraz daha yükselttiklerine işaret eder Güngör, "Haziran ayına kadar günlük ortalama 2 yolcu gemisini ağırladığımız limanımızda bu ay itibarıyla sayı 3'e yükselmiştir. Özellikle 8-9 ve 10'uncu aylarda günde ortalama 4 gemi ağırlamayı hedefliyoruz. Üçüncü iskele yatırımımızın da devreye girmesi ile liman kapasitemiz yüzde 30 artacaktır" diye konuştu.

Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan da Türkiye'nin kruvaziyer turizmindeki payının her geçen gün artığını söyledi.

Özelleştirilen Kuşadası Limanlarıyla bunun öneminin bir kez daha anlaşıldığına değinen Akdoğan, "Şu anda ülkemizde birinci sırada ve Akdeniz'in en önemli 5 limanı arasında yer alan Kuşadası Limanımıza 1-2 yıl içerisinde çok ciddi rakipler ortaya çıkacaktır. Bu rekabete sadece liman işletmesi ile değil şehir olarak da gerek alt yapı gerekse üst yapı konusunda hazırlıklı olmalıyız. Bu amaçla özellikle kruvaizyer turizmi ve şehrimizdeki organları ile ilgilenecek sorunları tespit ederek çözüm süreci başlatabilecek bir komisyon kurma hazırlığı içindeyiz. Bu amaçla kamu kurumları başta olmak üzere tüm sektör temsilcilerinden katılımcı sağlanmasını istedik. Bu çalışmayı en kısa sürede tamamlayarak komisyonun çalışmalarını başlatacağız." dedi.

Kaynak: AA