Kula, UNESCO Küresel Jeopark Ağı'na Dahil Edildi, Haber - Duyuru

Kula, UNESCO Küresel Jeopark Ağı'na Dahil Edildi

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Haber - Duyuru Editor

Kula, UNESCO Küresel Jeopark Ağı'na Dahil Edildi

Manisa Kula, 5 Eylül'de 12'incisi düzenlenen Avrupa Jeopark Konferansı'nda Uluslararası Jeopark Kalite Sertifikası'nı alarak, Türkiye'nin ilk ve tek jeoparkı olma unvanını kazandı.

Kula Belediye Başkanı Selim Aşkın, Kula Volkanik Jeoparkı'nın, Avrupa ve UNESCO Küresel Jeopark Ağı'na dahil edilmesiyle ilgili, "İlçemiz, Kula Volkanik Jeoparkı ile Türkiye'nin potansiyel jeoturizm alanı olma unvanını kazanmıştır" dedi.

5 Eylül'de 12'incisi düzenlenen Avrupa Jeopark Konferansı'nda Uluslararası Jeopark Kalite Sertifikası'nın alındığını hatırlatan Aşkın, Kula Volkanik Jeoparkı'nın, Avrupa Jeoparkları arasında 58 ve UNESCO Global Jeopark Ağı'na üye 96'ncı jeoparkı olarak Türkiye'nin ilk ve tek jeoparkı olma unvanını kazandığını söyledi.

Aşkın, şöyle konuştu:

"Uluslararası bilgi ve deneyim paylaşımının da bir aracı olan küresel ağda yer almak, Manisa Kula bölgesi jeolojik miras öğelerinin, korunarak gelecek kuşaklara aktarılması bakımından büyük önem taşımaktadır. İlçemiz Kula, volkanik oluşumları, peri bacaları, bazalt sütunları ilkel insan ayak izleri gibi jeolojik miras niteliği taşıyan pek çok yeriyle ayrıca, arkeolojik, ekolojik, kültürel zenginlikleriyle oluşturduğu Kula Volkanik Jeoparkı ile bölgenin sürdürülebilir kalkınmasını sağlayacak bir örgütlenme olarak hepimizin sahip çıkacağı, Türkiye'nin potansiyel jeoturizm alanı olma unvanını kazanmıştır."

Manisa Valisi Abdurrahman Savaş da Kula Volkanik Jeoparkı'nın, Avrupa ve UNESCO Küresel Jeoparkı ilan edilmesinin sahip olunan değerin hem Avrupa ölçeğinde hem de dünya genelinde tescil edilmesi anlamına geldiğini söyledi.

Jeoparkın tescil edilmiş bir marka değer olduğunu ifade eden Savaş, Manisa'nın "marka kent" olarak Türkiye'deki sınırlı sayıda illerden biri olduğunu belirterek, "Maddi olmayan değerlerimizi de düşündüğümüzde Manisa, turizm olarak değere dönüştürme veya araştırmalar ile toplum tarihine kullanımına sunmamız yönüyle çok çalışma yapmamız gereken önemli bir ilimiz. Sorumluluklarımız büyük. Jeopark, bundan sonraki döneme ilişkin bu tür imkanlar ve yükümlülükler sağlıyor" diye konuştu.

Kaynak: AA

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)