Koronavirüs Günlerinde Yolculuk Yapmak Zorunda Olanlara 7 Tavsiye, Türkiye

Koronavirüs Günlerinde Yolculuk Yapmak Zorunda Olanlara 7 Tavsiye

Görüşünüzü Paylaşın 1 Yorum

Faydalı Bilgiler Zeynep Yeğiner

Koronavirüs Günlerinde Yolculuk Yapmak Zorunda Olanlara 7 Tavsiye
31 Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan COVID-19, yani daha yaygın bilinen adıyla Koronavirüsü kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına aldı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi olarak tanımlanan Koronavirüsü kişisel temas ve vücut salgısı yoluyla bulaşıyor. Bunun önüne geçebilmek için pek çok hükümet uluslararası düzeyde önlemler almaya başladı. Bunların başında özellikle enfekte olmuş ülkelerden yapılan seyahatlere kısıtlama, ülke sınırlarının belirli bir süre kapatılması ve yüksek düzeyde kontroller geliyor. Bireysel olarak pek çok önlem alınan bu günlerde sosyal mesafeyi arttırmak adına mümkün olduğunca toplu alanlara girilmemesi önerilse de zorunlu sebeplerden seyahat etmek, uçak yolculuğu yapmak ya da toplu taşıma kullanmak zorunda olan kişilerin kendilerini koruyabilmeleri adına birtakım önlemleri sizin için listeledik.

1 – Mümkünse Toplu Taşımadan Uzak Durun

yürüyerek işe gitmekGün içinde milyonlarca insanın kullandığı toplu taşıma araçlarını zorunlu olmadıkça kullanmamanızı öneriyoruz. Eğer işe veya okula gitmek zorunda iseniz gideceğiniz yere yürüyebiliyorsanız bu seçeneği değerlendirebilirsiniz. Havaların gittikçe ısındığı bu dönemde gideceğiniz yere yürümeniz beden sağlığınız için de oldukça faydalı. Eğer hareketinizi engelleyecek bir hastalığınız ya da fiziksel durumunuz yoksa günde minimum 8.000 adım atmanız kilo kontrolü sağlamanızı ve günlük fiziksel aktivite ihtiyacını karşılamanızı sağlar. Açık havada yürüyüş ayrıca vücut direncini de arttırdığı için bağışıklığınızı da güçlendirir.

2 – Toplu Taşımayı Daha Az Yoğun Saatlerde Kullanın

kalabalık olmayan saatlerde otobüse binmeEğer gitmek zorunda olduğunuz yer yürüme mesafesinde değilse toplu taşıma araçlarını daha az kalabalık saatlerde tercih edin. Pek çok kişinin işe ve okula gittiği saatler olan 07:00 – 09:00 ve 16:00 – 20:00 arası toplu taşıma araçları oldukça kalabalıktır. Bu dönemde tedbiri elden bırakmamak için en azından bu yoğun saatler dışında toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

3 – Havaalanlarında Mümkün Olduğunca Az Süre Geçirin

havaalanlarında uzun süre kalmamaUluslararası düzeyde başta bazı Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok ülkeye uçuşlar bir süreliğine durduruldu ve sınır komşularımızla kapılar kapatıldı. Ancak halen dünyanın birçok ülkesi ile karşılıklı uçuşların yanı sıra yurt içi uçuşlar devam etmekte. Seyahat zorunluluğu olan kişilerin bu dönemde kendilerini koruyabilmeleri için havaalanlarında geçirdikleri süreyi minimuma indirmeleri gerekir. Havaalanı, otogar gibi kalabalık yerlerde insanlarla aranıza en az 1 metre mesafe koymanız bulaşıcı Koronavirüsten korunmanıza yardımcı olur.

4 – Dış Yüzeylerle Teması Azaltın

elleri yıkamaGün içinde pek çok kişinin temas ettiği dış yüzeylere temastan kaçınmanız bu hastalığa karşı bir önlem olacaktır. Otobüs direği, kart otomatları, uçak koltukları, havaalanı X-Ray cihazları gibi bir günde milyonlarca kişinin temas ettiği alanlara çıplak elle dokunmaktan kaçınabilirsiniz. Eğer dokunmak zorunda kalırsanız ellerinizi yüzünüze, gözünüze, ağzınıza ve burnunuza temas ettirmeyiniz. Hemen su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ellerinizi iyice yıkayın. Eğer su ve sabuna erişiminiz yoksa anti bakteriyel dezenfektanlar, yüksek alkol oranına sahip kolonyalar veya anti bakteriyel mendiller kullanarak ellerinizi iyice temizleyin.

5 – Kişisel Eşyalarınızı Temiz Tutun

telefon temizlemeSeyahat sırasında yanınızda bulundurmanız gereken çanta, bavul, cüzdan, pasaport, kulaklık, cep telefonu gibi dış yüzeylere temas eden eşyalarınızı da temiz tutmaya çalışın. Vücut salgısı yoluyla yayılan ve metal, kumaş, plastik gibi yüzeylerde 12 saate kadar aktif kaldığı bilinen Koronavirüsten korunmak adına bu eşyalara temas ettikten sonra ellerinizi iyice dezenfekte edin. Mümkün olan en kısa sürede de cep telefonu, bilgisayar, kulaklık gibi elektronik cihazlarınızı kapatarak su ve sabunla nemlendirilmiş mikro fiber bezlerle temizleyebilirsiniz. Yıkayabileceğiniz eşyalarınızı ise 60 – 90 derece sıcaklıkta yıkayarak temizleyebilirsiniz.

6 – Vücut Direncinize Ekstra Özen Gösterin

bağışıklığı güçlendirmeSalgının hızla yayıldığı bu dönemde yapılabilecek en iyi şey tabi ki kalabalık ortamlardan uzak durup bir süreliğine evlerimizde kalmak. Ancak zorunlu sebeplerle seyahat etmek zorunda kalanların alabileceği bir diğer önlem ise bağışıklıklarını güçlendirmek. Koronavirüs için henüz kanıtlanmış tedavi yöntemi yok, bilinen tek gerçek ise bu hastalık virütik olduğu için güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak hastalıktan korunmak veya hastalığı atlatmak için şart. Özellikle seyahat ederken tüketeceğiniz yiyecek ve içeceklerin kapalı kaplarda olmasına özen gösterin. İyice yıkanmış sebze ve meyveler, ağzı kapalı şişelerde bulunan sular tüketmek direnci artıracaktır. Havaalanı, toplu taşıma gibi alanlarda tüketeceğiniz yiyecekleri mümkün olduğunca havayla temas ettirmeyin ve kullanacağınız gereçleri iyice temizleyin.

7 – Kendinizi Kontrol Edin

karantinaya almaÖzellikle yurt dışı seyahatinizden dönünce 14 gün boyunca kendinizi gözlemlemeniz çok önemli. Koronavirüsün kuluçka süresi 14 gün olduğu için bu süre boyunca evinizde kalmaya, diğer kişilerle temas kurmamaya özen gösterin. Eğer kendinizi halsiz ve hasta hissederseniz, öksürük, yüksek ateş, nefes darlığı gibi belirtiler gösterirseniz en yakın sağlık kuruluşuna bilgi verin. Öksürürken veya hapşırırken mutlaka ağzınızı ve burnunuzu kâğıt mendille, yoksa dirseğinizin iç tarafıyla kapatın. Unutmayın, siz hasta olmasanız bile bu hastalığı başka kişilere taşıyabilirsiniz. Bu sebeple bizler mümkün olduğunca bu süre boyunca seyahat etmemeye özen göstermenizi, mecbursanız mutlaka gerekli önlemleri almanızı öneririz.
1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Çok faydalı bilgiler için teşekkür ederim. Çok kişiye ulaşmakta fayda var..

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)