Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Köprüçay ‘Bilgelik Vadisi’

Köprüçay ‘Bilgelik Vadisi’

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 12 Aralık 2012
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Köprüçay ‘Bilgelik Vadisi’

Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı Kasımlar beldesinde derin kanyonlar dizisinin ilkine giren Köprüçay, dağların ve masalların coğrafyası…

Suların, dağların ve masalların coğrafyası… Yüksek tepeler, dev kayalıklar, derin kanyonlar, çağıldayarak akan nehir… Antik zamanların taş köprüleri, kemerleri, ışıltılı kentleri… Son demlerini yaşayan köyler; bilgeliğin kuşattığı efsanevi hayatlar… Bütün bunlar, Dedegöl Dağları’ndan doğup Antalya Serik’te Akdeniz’e dökülen Köprüçay’ın 160 kilometrelik akışı boyunca sunduğu mucizeler.

Bilgelik vadisi nerede diye sorduğunuzu duyuyor gibiyiz.Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı Kasımlar beldesinde derin kanyonlar dizisinin ilkine giren Köprüçay Bilgelik Vadisi, Çaltepe (Bolasan) köyü önlerinde kısa bir süre için düzlüğe çıkıyor. Kasımlar’ın güneyindeki Fındık Mahallesi’ni geçince başlayan 22 kilometrelik kanyon, keşfedilmeyi bekliyor. Arka planda Dedegöl silsilesi yükseliyor.

Binlerce yıldır bereketli sularıyla Akdeniz’i emziren sabırlı bir ana Dedegöl Dağı… Heybetle yükseliyor karşımızda. Güneşin ilk ışıklarıyla birlikte karlı zirveleri turuncuya kesen dağın eteklerine yayılmış köyleri seçmeye çalışıyoruz. Biraz aşağıda Dedegöl’ün koynundan çıkıp Akdeniz’e gelin Giden Köprüçay akıyor. Bu bahar belki de Köprüçay’ın bu bölgedeki son coşkulu akışı olacak. Çünkü inşasına başlanmasına ramak kalan Kasımlar Barajı ve HES projesi için sularına kelepçe vurulacak Köprüçay’ın. Ve nehrin bu bölümünde büyük bir baraj gölü oluşturulacak.

Haberin tamamı için: Atlas / Temmuz

Yorumlar

Safa ökmen 
19.04.2016
Bilgelik Vadisi’ne, fotoğrafta görülen yere Antalya’dan ne şekilde ulaşabiliriz, bisiklet turu yapmak istiyoruz da, yardımcı olabilir misiniz rica etsem.