Köprüçay ‘Bilgelik Vadisi’, Rota Önerileri

Köprüçay ‘Bilgelik Vadisi’

Görüşünüzü Paylaşın 1 Yorum

Rota Önerileri Editor

Köprüçay ‘Bilgelik Vadisi’

Isparta'nın Sütçüler ilçesine bağlı Kasımlar beldesinde derin kanyonlar dizisinin ilkine giren Köprüçay, dağların ve masalların coğrafyası…

Suların, dağların ve masalların coğrafyası… Yüksek tepeler, dev kayalıklar, derin kanyonlar, çağıldayarak akan nehir… Antik zamanların taş köprüleri, kemerleri, ışıltılı kentleri… Son demlerini yaşayan köyler; bilgeliğin kuşattığı efsanevi hayatlar… Bütün bunlar, Dedegöl Dağları'ndan doğup Antalya Serik'te Akdeniz'e dökülen Köprüçay'ın 160 kilometrelik akışı boyunca sunduğu mucizeler.

Isparta'nın Sütçüler ilçesine bağlı Kasımlar beldesinde derin kanyonlar dizisinin ilkine giren Köprüçay, Çaltepe (Bolasan) köyü önlerinde kısa bir süre için düzlüğe çıkıyor. Kasımlar'ın güneyindeki Fındık Mahallesi'ni geçince başlayan 22 kilometrelik kanyon, keşfedilmeyi bekliyor. Arka planda Dedegöl silsilesi yükseliyor.

Binlerce yıldır bereketli sularıyla Akdeniz'i emziren sabırlı bir ana Dedegöl Dağı… Heybetle yükseliyor karşımızda. Güneşin ilk ışıklarıyla birlikte karlı zirveleri turuncuya kesen dağın eteklerine yayılmış köyleri seçmeye çalışıyoruz. Biraz aşağıda Dedegöl'ün koynundan çıkıp Akdeniz'e gelin Giden Köprüçay akıyor. Bu bahar belki de Köprüçay'ın bu bölgedeki son coşkulu akışı olacak. Çünkü inşasına başlanmasına ramak kalan Kasımlar Barajı ve HES projesi için sularına kelepçe vurulacak Köprüçay'ın. Ve nehrin bu bölümünde büyük bir baraj gölü oluşturulacak.

Haberin tamamı için: Atlas / Temmuz

1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Bilgelik Vadisi'ne, fotoğrafta görülen yere Antalya'dan ne şekilde ulaşabiliriz, bisiklet turu yapmak istiyoruz da, yardımcı olabilir misiniz rica etsem.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)