Kocaeli'de Mavi Bayraklı Plajlar Artıyor, Haber - Duyuru

Kocaeli'de Mavi Bayraklı Plajlar Artıyor

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Haber - Duyuru Editor

Kocaeli'de Mavi Bayraklı Plajlar Artıyor

Son yıllarda deniz kirliliğiyle mücadelede attığı adımların meyvelerini toplamaya başlayan Kocaeli, Altınkemer Halk Plajı'nın ardından Cebeci Halk Plajı'yla da mavi bayrak kazandı.

Mavi bayrak ödülüne sahip 12 şehirden biri olan Kocaeli. İnsanların her noktadan suya girebildiği İzmit Körfezi'nde 2007 yılından bu yana deniz uçağıyla her gün denetim, 4 deniz süpürgesiyle de temizlik yapılıyor.

Deniz temizleme tekneleri sayesinde körfezde 2007'den bu yana yaklaşık 260 ton atık çıkarılarak, İzmit Atık ve Artıkları Arıtma, Yakma ve Değerlendirme Anonim Şirketinde (İZAYDAŞ) bertaraf edildi.

Körfezdeki canlı türü 100'e ulaştı

Gölcük, Karamürsel, Başiskele ve Derince'de 18 noktadaki dalışlarda İzmit Körfezi'nin 30'un üzerinde balık çeşidine ve 100'ün üzerinde canlı türüne ev sahipliği yaptığı belirlendi.

Geçen yıl yaz aylarında 70 km uzunluğundaki Cebeci, Kefken, Kefken Kovanağzı Koyu, Kumcağız, Kerpe, Bağırganlı, Sarısu, Seyrek, Babalı, Dikili, Tuzağzı sahilleri ile Körfez Kirazlıyalı, Başiskele, Kavaklı, İhsaniye, Karamürsel, Dereköy, Ereğli, Ulaşlı, Halıdere, Derince, Yarımca, Tavşancıl sahillerinde günde bir milyon insan denize girdi.

İkinci mavi bayrak Cebeci'ye

Türkiye Çevre Eğitim Vakfının (TÜRÇEV) çevre ve turizm konusunda belirlediği 32 kritere uyan Karamürsel Altınkemer Halk Plajı'nın geçen yıl Mavi Bayrak kazanmasının ardından, bu yıl da Kandıra Cebeci Halk Plajı mavi bayrak ödülü aldı.

Büyükşehir Belediyesi, 26 bin metrekare alana sahip sahilde, 980 metre sahil bandı çalışması gerçekleştirerek, 24 soyunma kabini, 150 araçlık otopark, basketbol sahası, 32 duş kabini, bin 150 metre bisiklet yolu, bin 760 metre yürüyüş yolu yaptı, 300 şezlongla 100 şemşiye yerleştirdi.

Kocaeli sahillerinde 3 kum temizleme makinesi ve 30 personelle temizlik hizmeti veren Büyükşehir Belediyesi, 9 plajın daha mavi bayrak ödülü alması için çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak: AA

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)