Kız Kulesi'nin Yeni Restorasyonunda İstanbulluları Neler Bekliyor?, Türkiye

Kız Kulesi'nin Yeni Restorasyonunda İstanbulluları Neler Bekliyor?

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Neşe Akkoyun

Kız Kulesi'nin Yeni Restorasyonunda İstanbulluları Neler Bekliyor?
İstanbul, görenleri kendisine hayran bırakan ve tarihi eserleriyle büyüleyici özelliğe sahip bir şehir. Sadece Türkiye'de değil tüm dünyada tanınıyor ve seneden seneye adeta ziyaretçi akınına uğruyor. İstanbul'da yer alan tarihi eserler, şehre farklı bir doku katmakla kalmıyor aynı zamanda tarih hakkında bilgi sahibi olmamızı da sağlıyor.

Kız Kulesi'nin mimarisi yıllar boyunca geçirdiği restorasyonlarla günümüze kadar gelmeyi başarmış. Tarih boyunca pek çok kez onarımlar geçirmiş ancak kullanılan bazı yöntemler denizin verdiği hasara karşı koyamamış. Bu nedenle Üsküdar Kız Kulesi 2022 yılında tekrardan detaylı bir restorasyon geçirmek üzere kapatıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından alanında uzman kişilerle restorasyon çalışmalarına başlandı. Bu yazımızda, sizlerle beraber İstanbul Kız Kulesi restorasyon çalışması hakkındaki detayları inceleyeceğiz.

Kız Kulesi'nin Kültürel ve Turistik Önemi

Kız Kulesi'nin Yeni Restorasyonunda İstanbulluları Neler Bekliyor?Fotoğraf: Guillaume Berggren, 1890

Kız Kulesi'nin tarihi milattan önce 410 yılına dayanıyor. Kule, İstanbul Boğazı'nın ve Marmara Denizi'nin tam ortasında yer alan ada şeklindeki kayalıkların üzerine inşa edilmiş. Antik Çağ, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde varlığını sürdürmüş ve farklı amaçlarla kullanılmış. Gümrük noktası ve deniz feneri bunun örneklerinden. Fatih Sultan Mehmet, Kız Kulesi'ne kale inşa ettirmiş ve nöbetçi birliği yerleştirmiş. Bayramlarda ve padişahlar tahta çıktıklarında kuleden top atışı yapılması da gelenek haline gelmiş.

İstanbul çehresinin değerli bir parçası olan Kız Kulesi, İstanbul ziyaretinizde görmek isteyebileceğiniz eşi benzeri az rastlanır yerlerden. Üsküdar'dan Kız Kulesi'ni izlemek kadar kuleden İstanbul'u izlemek de bir o kadar keyifli. Efsaneleriyle ve mimarisiyle yoğun ziyaretçi alan bir turizm mekanı olduğunu söyleyebiliriz. Boğazın incisi adıyla da anılan Kız Kulesi'nin özellikleri de görenleri kendisine hayran bırakıyor. Restorasyon çalışmalarından önce kuleyi ziyaret edebiliyordunuz ancak çalışmalardan dolayı 2022 yılı itibariyle geçici bir süreliğine kapalı olduğunu belirtelim.

Kız Kulesi'nin geçmişten günümüze gelen efsaneleri hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Tüm Efsaneleri ile Kız Kulesinin Gizemi adlı yazımızı mutlaka incelemenizi öneririz.Kız Kulesi Yıkıldı mı Yoksa Restore mi Ediliyor?

Kız Kulesi'nin Yeni Restorasyonunda İstanbulluları Neler Bekliyor?Kız Kulesi'nin son halini görenler endişeye kapıldı ve akıllarda birçok soru işareti meydana geldi. Kuleyi göremeyenler ne olduğunu merak ediyor...

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2022 yılında kuleyi detaylı bir onarım ve restorasyon çalışması için kapattı ve bu çalışma için yoğun bir araştırma süreci başlattı. Alanında uzman kişiler son teknoloji uygulamaları kullanarak kulenin hasarlarını tespit ediyor ve kuleyi özgün haline geri döndürmeyi planlıyor. Geçmişte yapılan restorasyonlarda, duvar boşluklarını görüntüleme gibi imkanlar olmadığından yeterli onarım yapılmamış. Kule, yaşanan depremler ve denizin etkisinden dolayı da ciddi hasarlar almış. Kuleyi sağlamlaştırmak ve özgün haline döndürmek amacıyla detaylı bir restorasyon çalışması yapıldığını, kulenin yıkılması gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyleyebiliriz.

Kız Kulesi Ne Zaman Açılacak?

Kız Kulesi'nin açılışı için ne yazık ki net bir tarih bilgisi belirtilmiyor fakat 2023 yılında açılması planlanıyor.

Restorasyon Sonrası Kız Kulesi'nde Bizleri Neler Bekliyor?

Kız Kulesi'nin Yeni Restorasyonunda İstanbulluları Neler Bekliyor?Restorasyon sonrası Kız Kulesi'nin özgün haline dönmesi ve yapının tarihi mimarisine zarar vermeden sağlamlaştırılması bekleniyor. Georadar verileri sayesinde kuledeki hasarlar tespit edilip onarımı sağlanıyor. 1944 restorasyonunda kullanılan beton ve çimento temizlenip, denize yakın olması sebebiyle uygun malzemeler kullanılarak duvarlar sağlamlaştırılacak. Tuzdan kaynaklı hasar gören demirler de aynı şekilde yenilenecek. Dendanların tekrardan özgün haline döndürülmesi için sonradan eklenen betonlar temizleniyor. Kız Kulesi, restorasyon sonrası tekrardan ziyaretçilerini ağırlayabilecek hale getiriliyor.

Yeni, Modern Bir İstanbul mu Yoksa Tarihi ve Doğal Güzellikleri Parçalamak mı?

Metropolleşmenin bir getirisi olarak değişim, elbette kaçınılmazdır. Tüm kentlerin modern dünyaya ayak uydurabilmesi için zaman içinde değişmesi lazım. Normalde tarihi eserlerin hep aynı şekilde kalması gerektiğini düşünürüz fakat bu hem doğru hem de yanlış bir durum olabilir. Sonuçta tarihi eserler de insan yapımı zamana yenilebilen mimariler ve değişen iklim şartlarına göre restore edilip korunmaları, bir sonraki nesillere aktarılmaları için oldukça elzem. Kısacası değişiklikler tarihi eserleri bir sonraki çağlara ve nesillere aktarmak için yapılıyorsa değerlidir. Fakat bu değişiklikler tarihi eserin özüne sadık kalmayıp onun kimliğini ve ruhunu değiştiriyorsa, trajik bir durum olabilir.

Sonuç tam olarak gözler önüne serilmeden elbette kesin bir şey söyleyemeyiz fakat Kız Kulesi için şu anlık faydalı bir restorasyon çalışması yapıldığının bilgilerini alıyoruz. Bitmiş haliyle tekrardan boğaz manzaralarını süslediğinde ancak bunu tam olarak bilebiliriz. Fakat yazımızda da belirttiğimiz gibi kulenin yıkılması gibi bir durum yok, sadece kubbe bölümü detaylı bir restorasyon için sökülmüş. Umarız restorasyon işlemleri tamamlandığında daha sağlam bir şekilde dalgaların arasındaki yerini alır.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)