Kış Tatili Sevenlerin Mutlaka Görmek İsteyeceği 9 Yer, Türkiye

Kış Tatili Sevenlerin Mutlaka Görmek İsteyeceği 9 Yer

Yorum Yok

Rota Önerileri Bengi Alkaya

Kış Tatili Sevenlerin Mutlaka Görmek İsteyeceği 9 Yer
Üşümeye aldırmadan karlı havaları heyecanla bekleyen ve içinde dur durak bilmeyen bir keşfetme arzusu olan herkes, kış gelince eve kapanmak yerine yepyeni serüvenlere merhaba diyor. Ülkemizin bu aylarda bambaşka güzelliğe bürünen yerlerini göz önünde bulundurunca kışseverlerin çok da haksız olduğunu söyleyemeyeceğiz. Öyle ki manzarası, kayak merkezleri, şömine başı sohbetleri ve daha nicesiyle güzelliğine güzellik katan bu yerler "Ben yaz insanıyım." diyenleri bile yerinden kaldırıyor. İşte yaz tatilcilerini merak ettiren, kış tatili sevenlerin ise mutlaka görmek isteyeceği yerler.

1 – Soğuk Su Milli Parkı

soğuk su milli parkıFotoğraf: Doğanay Vural
Ankaralıların çok yakından tanıdığı yerlerden biri olan Soğuk Su Milli Parkı, Kızılcahamam ilçesinde yer alıyor. Meşe, köknar ve sarıçam gibi ağaçların yanı sıra onlarca hayvan türünün yaşam alanı olması nedeniyle korunmaya özen gösterilen park, genellikle şehirden uzaklaşmak isteyenlerin hafta sonu kaçamakları için ideal yerlerden biri olmasıyla ön planda. Milli parkın en kalabalık olduğu dönem yaz ayları olsa da kışın bol bol yürümek için de tercih ediliyor. Zaten bölgeyi kışın bir kez görenler mutlaka her yıl fırsat yaratıp gitmeye devam ediyor. Burada konaklamak isteyenler ise genellikle Kızılcahamam otellerini tercih ediyor ya da önceden izin alarak kamp alanlarından faydalanabiliyor.

2 – Zigana

zigana kayak merkeziDoğu Karadeniz'de Gümüşhane sınırları içerisinde yer alan Zigana Kayak Merkezi özellikle de Trabzon ve Gümüşhane'de yaşayanlar tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Merkezde sezon aralık ayında başlayıp mart sonuna kadar devam ediyor. Zigana için her ne kadar ülkemizin büyük kayak merkezlerinden biri olduğunu söyleyemesek de kendine has bir doğaya sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü çevresinde yer alan yaylalar kış aylarında doğa meraklılarını eşsiz bir deneyim yaşatıyor.

3 – Bahçesaray

bahçesaray kışVan'ın bir ilçesi olan Bahçesaray gerçek anlamda kışı iliklerinize kadar hissedeceğiniz tüm özelliklere ve güzelliklere sahip olsa da burada kış aylarının çok çetin geçtiğini belirtmekte fayda var. İlçede yaşayan halk için oldukça zorlu geçen kış elbette ki ziyaretçiler için de kolay olmuyor. Bölgenin dört bir yanının karlarla çevrili olması dönem dönem ulaşımı oldukça yavaşlatıyor ya da engelleyebiliyor. Ancak tüm yol koşullarını önceden araştırarak bölgeye ulaştığınızda sizi muhteşem bir manzara bekliyor.

4 – Kartalkaya

kartalkaya kayak merkeziBolu'da yer alan ve ülkemizin ünlü kayak merkezlerinden birine sahip olan Kartalkaya, kış turizminin de en canlı olduğu yerlerin başında geliyor. Bölgenin zengin doğasına bakıldığında ise bu durum kış tatili sevenleri hiç de şaşırtmıyor. Otel seçenekleri sayesinde konaklama sıkıntısı yaşamayacağınız Kartalkaya'da ister toplam uzunlukları yaklaşık 20 kilometreyi bulan kayak pistlerinde kayın, isterseniz keyifli bir doğa yürüyüşüne çıkın her şekilde unutulmaz bir gün geçirmeniz mümkün. Sık ormanlarla kaplı olması nedeniyle kaybolma riskinin fazla olduğu bölgede tek başınıza yürüyüşe çıkmanızı ise hiç tavsiye etmediğimizi belirtmeden geçmeyelim. Ekonomik bir Kartalkaya tatili için Kartalkaya ucuz oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

5 – Kazdağları

kazdağları kışAlpler'den sonra dünyanın en yüksek oksijen oranına sahip bölgesi olan Kazdağları, mitleri, akarsuları, bitki ve hayvan çeşitliliği ile görenleri kendine hayran bırakan eşsiz yerlerden biri. Yaz aylarında serinlemek isteyenlerin kaçtığı dağ, kışın ise görülesi kar manzaralarına ev sahipliği yapıyor. Kalabalık arkadaş gruplarıyla olduğu kadar romantik kaçamaklar yapmak isteyenler için de tercih edilebilecek Kazdağları'nda en çok ilgiyi ise Yeşilyurt Köyü görüyor. Bunda köyün denize yakın olması, bünyesindeki konaklama birimleri ve her mevsim dağ havasının hissedilmesinin etkisi büyük.

6 – Palandöken

palandöken kayak merkeziKayak merkezi ile Erzurum'da kış turizmine büyük bir katkı sağlayan Palandöken, ülkemizin istisnasız en uzak bölgelerinden bile ziyaretçilerin ilgi gösterdiği yerlerden biri olmasıyla ön plana çıkıyor. Bölgeye ilginin böylesine fazla olmasının sebebi ise yaklaşık 7 ay boyunca pistlerin kayak için uygun olması, konaklama alternatiflerinin fazlalığı, merkeze ve havalimanına oldukça yakın konumda olması geliyor. Kış aylarının uzun sürmesi ise Palandöken'i adeta kış tatili sevenlere bahşedilmiş bir cennet haline getiriyor. Tatilinizi daha ekonomik bir şekilde geçirmek için Palandöken otel fiyatları arasında karşılaştırma yapmayı ihmal etmeyin.

7 – Uludağ

kış tatiliKışa hayran olan herkesin ülkemizde en merak ettiği yerlerden biri olan Uludağ, özellikle kamp olanakları, kayak pistleri, eğlenceleri, lüks otelleri ve doğa yürüyüşü gibi olanakları ile bir kış seyahatinden beklediğiniz her şeyi size fazlasıyla sunmaya hazır. Oldukça düzenli bir kayak merkezine sahip olan dağ, en çok da bu nedenle kış aylarında Bursa'nın gözdesi olmayı başarıyor. Bölge ziyaretiniz sırasında yapabilecek geniş aktiviteleri görünce tüm kışı evde oturarak geçirmediğiniz için oldukça doğru bir karar verdiğinizi anlayacaksınız. Eğer daha ekonomik bir seyahat geçirmek isterseniz Uludağ ucuz oteller arasından dilediğinizi seçebilirsiniz.

8 – Çıldır Gölü

çıldır gölüTektonik kökenli bir göl olan Çıldır Gölü Ardahan sınırları içerisinde yer alıyor. Yazı, kışı, baharı ayı güzel olan göl her dönem bir başka özelliğiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Etrafının çiçeklerle çevrelendiği bahar aylarında göl manzarası adeta içimizin açarken, kış aylarında donanması ise çok daha başka bir deneyim yaşatıyor. Burada bol bol yürüyüş yapabilir, donmuş gölde balık tutabilir ve muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

9 – Bozdağ

ödemiş bozdağİzmir'in Ödemiş ilçesinde yer alan ve Ege'nin en gözde kayak merkezilerinden birine sahip olan Bozdağ, bölgede yaşayın ya da yaşamayın kışın mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Yalnızca kayak için değil uzun doğa yürüyüşleri için de tercih edebileceğiniz dağ, aynı zamanda doğa harikası Gölcük'e de yakınlığıyla biliniyor. Kış aylarında gölün üzeri tamamen buzla kaplanan Gölcük ve muhteşem dağ havası ile Bozdağ, sahip olduğu tüm bu güzelliklerle ziyaretçilere eşsiz bir seyahat olanağı sunuyor.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)