Kırşehir'in Şifalı Çamuruna 100 Milyon Liralık Yatırım, Haber - Duyuru

Kırşehir'in Şifalı Çamuruna 100 Milyon Liralık Yatırım

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Haber - Duyuru Editor

Kırşehir'in Şifalı Çamuruna 100 Milyon Liralık Yatırım

Kırşehir'de efsaneden yola çıkan iş adamları, Karakurt bölgesindeki şifalı su ve çamura yatırım yaparak, kente 100 milyon liralık, 550 yatak kapasiteli otel kazandırdı.

Efsaneye göre vücudu yaralar içinde kalınca babası tarafından Emirburnu Dağı'nın eteklerinde kaderine terk edilen gencin, yaralı kurtların şifa bulduğunu gözlemleyerek keşfettiği çamur, otele gelenlerin hizmetine sunulacak.

Oteli yapan firmanın yönetim kurulu başkanı Bülent Sungur, yaptığı açıklamada girişimciler sayesinde Kırşehir'e büyük bir otel kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Yaklaşık 100 milyon liraya mal olan 550 yatak kapasiteli 198 odaya sahip otelin Kırşehir turizmi ve tarihi açısından çok önemli bir yeri olduğunu anlatan Sungur, eklem problemlerinden böbrek hastalıklarına kadar birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinen termal suyu, SPA salonları ve tuz odalarının yanı sıra şifalı çamuruyla klasik termal otellerden farklı olduğunu vurguladı.

Otelin yapımına ilham olan efsane

Şifalı olduğu herkes tarafından bilinen ve kabul edilen çamurun çok hüzünlü bir hikayeyle keşfedildiğini dile getiren Sungur, hikayeyi şöyle anlattı:

"Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da onayladığı rivayete göre, tarihte Kırşehir Beyi'nin oğlu çaresiz bir hastalığa tutulur, her tarafında çıkan yaralar artık kokmaya başlar. Hekimler ne yaparsa fayda etmez ve umudu kesilen Kırşehir Beyi, yardımcılarına 'Gözümün önünde öleceğine götürün bir dağa bırakın orada ölsün. Göz görmeyince gönül katlanır' diye talimat verir. Emirburnu Dağı'nın eteklerine bırakılan çocuk, başına gelecekleri beklerken, akşama doğru bir kurt görür. Bitap durumda, her tarafı yara içindeki kurt, dağın eteğindeki bataklığa girer ve 2 gün boyunca burada kalır. Kurdun daha sonra iyileşmiş bir şekilde bölgeden uzaklaştığını gören çocuk, bu çamurda bir keramet olsa gerek diyerek sürüne sürüne bataklığa girer. Çamurları yüzüne, gözüne süren, bir köşede kaynayan sudan içen çocuk, 2 gün sonra sağlığına kavuşmuş, sapasağlam bir şekilde kent merkezine iner. Babasının kapısını çalar, görenler şaşırır; gözlerine inanamazlar. Çocuk olanı biteni anlatır, bey de bataklığı bir kaplıca haline getirerek üzerine bir kubbe, yanına da bir mescit yaptırıp hizmete açar. Biz de tarihimizde önemli bir yeri olan bu çamur için ciddi yatırımlar yaparak insanlarımıza sağlıklı ve modern bir tesis kurduk."

Otelin Kırşehir'e katkısı

Kırşehir'in bugüne kadar önemli bir potansiyeli bulunmasına rağmen turizm pastasından yeterince pay alamadığını anlatan Sungur, kentin yeni yatırımları sayesinde avantajlı ve yatırım için referansı güçlü bir yapıya sahip olacağını söyledi.Kırşehir halkının artık turizmden daha fazla yararlanmak istediğini dile getiren Sungur, "Bu otel Kırşehir için çok ciddi bir yatırım. İnanıyorum ki artık Kırşehir hak ettiği kazanımları elde edecek" diye konuştu.

Kaynak: AA

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)