Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Yapmadan Dönme
Kemer'deki Batık C-47 Uçağı'na Dalış Tutkunlarından Yoğun İlgi

Kemer'deki Batık C-47 Uçağı'na Dalış Tutkunlarından Yoğun İlgi

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 24 Eylül 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Kemer'deki Batık C-47 Uçağı'na Dalış Tutkunlarından Yoğun İlgi

Kemer'de dalış ve su altı turizmine katkı sağlaması için geçtiğimiz hafta GATAB tarafından test daldırışı yapılan C 47 uçağı, ilgi görüyor.

GATAB'dan yapılan açıklamada, uzman ekiplerce 6 saatlik çalışma sonucu Üç Adalar mevkisinde batırılan 1942 yapımı Kıbrıs Barış Harekatı'nda da kullanılan kargo uçağına eğitminler eşliğinde dalış turları düzenleniyor. Uçak, dalış okullarına kayıtları da olumlu etkiledi.

Tekirova Belediye Başkanı ve GATAB Başkanı Yusuf Üras'ın görüşlerine yer verilen açıklamada, amaçlarının dalış turizmine katkı sağlamak olduğunu belirtti.

Üç Adalar'ın dalış tutkunlarının vazgeçilmez noktası olması için daha önce Sahil Güvenlik Komutanlığından aldıkları Münfesih SG 120 gemisini de batırdıklarını ifade eden Üras, şöyle devam etti:

"Kemer Üç Adalar sadece bölge turizmi için değil, ülke turizmi için büyük önem taşıyor. Biz de turizmi çeşitlendirme amacıyla önceki yıl Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan aldığımız bir gemiyi bu noktada daldırdık. Gördük ki yoğun bir talep var. Aynı amaçla şimdi de Kıbrıs Barış Harekatında kullanılan C-47 Dakota uçağının Üç Adalar'a test daldırışı yaptık. Daha bir hafta olmamasına rağmen uçağa çok büyük ilgi var. Bu da bizim bölge turizmi için ne kadar önemli bir hizmet yaptığımızı ortaya koyuyor."

Kendisinin de dalış tutkunu olduğunu dile getiren Üras, ilk fırsatta uçağı ziyaret edip inceleme yapacağını ve hatıra fotoğrafı çektireceğini kaydetti.

Kaynak: AA