Kaunos Antik Kenti'nde Genç Kız Heykeline Ulaşıldı, Turlar - Geziler

Kaunos Antik Kenti'nde Genç Kız Heykeline Ulaşıldı

Turlar - Geziler - - tarafından eklendi. 0 Yorum

Kaunos Antik Kenti'nde Genç Kız Heykeline Ulaşıldı

Kaunos Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarında, Kaunos baş tanrısına adak olarak sunulduğu düşünülen genç kız heykeline ulaşıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, geçmişi MÖ 5'inci yüzyıla dayanan antik kentte, kazı ve restorasyon çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Başkent Üniversitesi adına Prof. Dr. Cengiz Işık başkanlığında yürütülüyor.

Zamanında Kaunos'un baş tanrısı Basileus Kaunios'a adak olarak sunulan mermer eşyaların bırakıldığı kireç çukurunda bulunan heykelin stil özellikleriyle erken Helenistik dönemde yontulmuş olduğu öngörülüyor.

Kaunos Antik Kent Dalyan'da bulunan 23 asırlık genç kız heykelinin, konservasyon ve restorasyon çalışmaları sonrasında Fethiye Müzesi'nde sergilenmesi planlanıyor.

Karya kralı Miletos'un ikiz çocukları Kaunos ve Byblis'in, Ovidius'un eserlerine de konu olan hüzünlü hikayesiyle anılan Kaunos, Likya Kaya Mezarları, Roma hamamı, Pers duvarı, Karya kalesi, Yunan tiyatrosu ve Bizans bazilikasıyla turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri.

Muğla Köyceğiz'deki antik kentte gerçekleştirilen kazı çalışmalarında bugüne kadar, önemli mimari eserlerin yanında, çok sayıda heykel, heykel kaideleri, sikke, amfora, alınlık, süs eşyaları, kandiller, çanak ve çömlekler gün ışığına çıkarıldı.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Son İncelenenler