Kasım Ara Tatili Çocuklarla Yapılacak Aktiviteler ve Gidilecek Yerler, Türkiye

Kasım Ara Tatili Çocuklarla Yapılacak Aktiviteler ve Gidilecek Yerler

Yorum Yok

Rota Önerileri Yunus Emre Şahin

Kasım Ara Tatili Çocuklarla Yapılacak Aktiviteler ve Gidilecek Yerler
Milli Eğitim Bakanlığı, haftalar önce 2022-2023 eğitim ve öğretim takvimini açıklayarak veli, öğretmen ve öğrencilerin kafasındaki soru işaretlerini netleştirmiş oldu. Böylece toplamda 19 milyonu aşkın öğrenci ve 1 milyon 200 binin üzerinde öğretmen 12 Eylül itibariyle ders başı yaptı. Bununla birlikte ara tatil, yarıyıl tatili ve yaz tatillerinin zamanları da açıklandı. Peki ama Kasım ara tatili ne zaman? Dilerseniz bu yazımızda ara tatilde çocuklarınızla gidebileceğiniz rotaları beraber keşfedelim, ne dersiniz?

2022 Kasım Ara Tatili Ne Zaman?

MEB'in yayınlamış olduğu 2022-2023 yılı takvimiyle okullardaki ara tatil, yarıyıl tatili ve yaz tatilleri belli oldu. Doğal olarak öğrenciler tarafından ‘ara tatil ne zaman 2022?' sorusu oldukça fazla soruluyor. Öğrenciler bu yıl 14-18 Kasım tarihleri arasında ara tatile çıkacaklar. Yani aslında Pazartesi gününden Cuma gününe 5 günlük bir tatil söz konusu. Tabii önceki ve sonraki hafta sonları da dahil edildiğinde toplamdaki tatil gün sayısı 9 güne çıkıyor. Böylece ara tatil kaç gün sorusu da netleşmiş oluyor.

Kasım Ara Tatilinde Çocuklarla Yapılacak Aktiviteler

Kasım Ara Tatili Çocuklarla Yapılacak Aktiviteler ve Gidilecek YerlerÇocuklar, okuldan ayrı kaldıkları süreçte etkinliklerle eğlenceli ve bir o kadar da öğretici vakit geçirebilirler. Tabii burada sorumluluk doğrudan ebeveynlere yani anne babalara düşüyor. Zira ara tatillerde, yarıyıl tatillerinde ya da yaz tatillerinde çocuklarla kaliteli zaman geçirerek, onları çok daha motive olmuş şekilde okula başlamasını sağlayabilir, böylece kasım ara tatillerinin verimli geçmesini sağlayabilirsiniz. Çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz ve önereceğimiz etkinlikler ise şu şekilde;
  • Macera Parkları
  • Müze Ziyaretleri
  • Sinema
  • Tiyatro
  • Spor Aktiviteleri
  • Doğa Etkinlikleri

Çocukların ilgisini en fazla çeken şeylerin başında macera parkları geliyor. Hem İstanbul hem de diğer onlarca farklı şehirde çeşitli macera parkları mevcut. Bulunduğunuz bölgeye yakın olanları araştırabilir ve günü tamamen buradaki etkinliklerle doldurabilirsiniz. Öte yandan müze ziyaretleri de önemli. Çocukların ufkunu açacak eğitici ve öğretici birçok farklı müze Türkiye'de bulunuyor. Ayrıca yılın hemen her döneminde gidebileceğiniz sinema ve tiyatro etkinliklerini de ara tatilde değerlendirebilirsiniz. Sinema ve tiyatro etkinlikleri çocuklar için epey öğretici içeriklere sahip. Genel bir araştırma yapıp bu etkinlikleri değerlendirmekte yarar var.

Öte yandan çocuklara doğa sevgisini aşılayarak birlikte doğa içerisinde güzel zaman geçirmek de harika bir fikir olabilir. Dolayısıyla hem spor yapıp hem de doğada zaman geçirebileceğiniz aktivitelere yönelebilirsiniz. Çocuklar için tasarlanmış oyun alanlarının içerisinde bulunduğu orman ya da parkları spor aktiviteleri listesine dahil edebilirsiniz. Bunun haricinde de ormanlardaki parkurları yürüyüşler için tercih edebilirsiniz. Ormandaki ağaçları, bitkileri ya da canlıları tanıyıp verimli zaman geçirmek açısından da ‘doğada zaman geçirme' kısmı önemli. Daha detaylı olarak ara tatilde çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz etkinlikleri gelin, beraber inceleyelim.

1- Eğlencenin Doruklarına Çıkın: Macera Parkları Ziyareti

Kasım Ara Tatili Çocuklarla Yapılacak Aktiviteler ve Gidilecek YerlerTürkiye'nin en büyük macera parklarından biri olan Forestanbul, bahsettiğimiz ‘macera parkları' kategorisine örnek gösterilebilir. Çocuklar için epey eğlenceli olacak serbest düşüş, zipline, yüksek ip atlama, salıncak ve tırmanma gibi fiziksel kuvvete dayalı çeşitli etkinlikler sunuluyor. Pazartesi günleri hariç her gün açık olan işletme İstanbul Çekmeköy'de yer alıyor. Siz de bulunduğunuz şehre dair tematik bir aramayla macera parklarına ve ayrıntılarına erişebilirsiniz. İstanbul'daki macera parkı noktaları içi ise Keşfi Rehberi'mizdeki yazımızı okuyabilirsiniz.

2- Tarihi Çocuklarınızla Birlikte Keşfedin: Müze Ziyaretleri

Hem İstanbul hem de Türkiye'nin birçok farklı noktasında çocuklarla birlikte gidilebilecek oldukça fazla müze bulunuyor. İstanbul üzerinden gidecek olursak İstanbul Oyuncak Müzesi, Hava Kuvvetleri Müzesi, Rahmi Koç Müzesi, Miniatürk, İstanbul Motivasyon Müzesi, Uçurtma Müzesi çocuklarınızın ilgisini çekebilecek türden müzeler. Türkiye'deki Oyuncak Müze rehberimiz için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

3- Görsel Hafızanızı Birlikte Güçlendirin: Sinema

Sinemada çocuklar için uygun olan çok fazla çizgi film ve animasyon bulunuyor. İçeriğine genel hatlarıyla bakarak en faydalı seçeneği belirleyebilirsiniz. Çocukların özellikle sinemaya çok fazla ilgisi olduğu düşünüldüğünde animasyon filmleri değerlendirebilirsiniz. Hotel Transylvania: Transformania, Belle, The Ice Age Adventures of Buck Wild, Turning Red ve Tay filmlerini ise evde çocuğunuzla birlikte izleyebilirsiniz.

4- Eğlenceli Bir Sanat Aktivitesine Ne Dersiniz?: Tiyatro

Kasım Ara Tatili Çocuklarla Yapılacak Aktiviteler ve Gidilecek YerlerÇocuklara özel tiyatral oyunlarla çok sık karşılaşılmıyor. Ama yine de tiyatrolarda belirli aralıklarla çocuklara tiyatro ve sanat sevgisi aşılayabilecek oyunlar oynanıyor. Tarihlere bakarak çocuğunuzla birlikte gidebileceğiniz tiyatroları belirleyebilirsiniz.

5- Eğlenceli Spor Aktiviteleri

Çocukların fiziksel gelişimlerine katkıda bulunabilecek spor aktivitelerini de Kasım ara tatili etkinlik listesine dahil edebilirsiniz. Zira yalnızca eğitim ya da sanat odaklı bakmamalı, spora olan ilgilerini keşfetmelerini sağlayacak adımlar da atılmalı. Macera parkları ya da benzer formatta tasarlanan yerleri tercih edebileceğiniz gibi ormanlarda çocuklara ayrılan bölümleri değerlendirerek, spor aktiviteleri başlığı altında değerlendirebilirsiniz.

6- İçinizdeki Kaşifi Çıkarın: Çeşitli Doğa Etkinlikleri

Kasım Ara Tatili Çocuklarla Yapılacak Aktiviteler ve Gidilecek YerlerBir diğer önemli ve eğlenceli etkinlik çeşidi ise doğa etkinlikleri. Özellikle tematik parklardaki doğayla birebir etkinliklere göz gezdirebilirsiniz. Ağaçları, doğayı, bitki ve canlıları tanıyıp hoş zaman geçirmek aslında çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu temiz havayı sağlarken yeni şeyler öğrenmesine de vesile olacak.

Tüm bu etkinlikleri göz önünde bulundurarak Kasım ara tatilinde çocuklarla gidilebilecek rotaları da paylaşalım. Tatilde yapılacak aktiviteler listesi bu şekilde uzayıp giderken rota önerilerimizi de değerlendirebilirsiniz.

Kasım Ara Tatilinde Çocuklarla Gidilecek Rotalar

Kasım ara tatilinde mevsim gereği havaların epey soğuk olacağı düşünüldüğünde çocuklarla gidilecek rotanın buna göre belirlenmesi gerekiyor. Ayrıca hazırlıkların da bu yönde yapılmasında yarar var. Zira kazaklar, kalın gömlekler, montlar, kalın eşofmanlar ve bereleri bavulunuzda bulundurmalısınız.

1- Doğayla Baş Başa Zaman Geçirmek İçin: Abant Tabiat Parkı

abant gol iskeleAbant Tabiat Parkı, hemen her mevsimde çok güzel. Fakat sonbahar mevsiminde bir başka. Burası aslında çocuklu aileler için tam bir kaçış noktası. Göl çevresinde orman yürüyüşleri yapabilir, endemik bitki türlerini inceleyerek kuş türlerini gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca tabiat parkı içerisinde bulunan bungalov tipi ahşap evlerde konaklayabilirsiniz. Tüm konaklama seçenekleri için Abant Otelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

2- Doğayı Yakından Tanımak İçin: Yedigöller Milli Parkı

Kasım Ara Tatili Çocuklarla Yapılacak Aktiviteler ve Gidilecek YerlerKasım ara tatilinde çocuklu ailelerin değerlendirebileceği doğa temalı gezi ve konaklama için en uygun seçeneklerden bir diğeri ise Bolu sınırları içerisinde bulunan Yedigöller Milli Parkı. Doğayı daha yakından tanımak, kamp yapmak ve gölleri gezmek için Kasım ayının ideal olduğunu söyleyebiliriz. Yedigöller hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için Yedigöller rehberimizi inceleyebilirsiniz. Ayrıca konaklama önerileri için de sizleri Yedigöller Otelleri sayfamıza alalım.

3- Macera Parklarında Enerji Atma Zamanı: Sapanca

Kasım Ara Tatili Çocuklarla Yapılacak Aktiviteler ve Gidilecek YerlerSöz konusu ailecek yapılabilecek aktiviteler olduğunda Sapanca'da bisiklet kullanmayı da listeye dahil etmek gerekiyor. Tabii bölgede buna ek olarak kano kiralayarak Sapanca Gölü'nde gezintiye de çıkabilirsiniz. Sapanca macera parklarında çocuklara özel atlama, okçuluk ve benzer bir dizi aktivite de yer alıyor. Sapanca'daki tüm konaklama seçenekleri için Sapanca Otelleri sayfasına göz gezdirebilirsiniz.

4- Hobbit Diyarına Yolculuk İçin: Ormanya Yaşam Parkı

Kartepe'de bulunan ve çocukların çok ilgisini çeken Ormanya da yine doğal yaşam alanı gezisi düşünenler için ideal bir bölge. Özellikle hobbit evleri oldukça dikkat çekici. Yaban hayvan çeşitliliğinin de olduğu bölgede doğal yürüyüş parkurları da bulunuyor. Ormanya Gezi Rehberi yazımızı okuyabilir, Kartepe'deki tüm konaklama seçenekleri için ise Kartepe Otelleri sayfamıza göz atabilirsiniz.

5- Çocuğuyla Kano Kiralayıp Turlamak İsteyenler: İğneada Otelleri

Kasım Ara Tatili Çocuklarla Yapılacak Aktiviteler ve Gidilecek YerlerTürkiye'nin en büyük Longoz Ormanlarının bulunduğu İğneada, doğayla baş başa zaman geçirmek isteyen aileler için harika fırsatlar sunuyor. Yaban hayatına dair gözlemler yapabileceğiniz yürüyüşlere çıkabilir, merkezdeki işletmelerde kalabilirsiniz. Bölgede kano kiralama hizmeti sunan çeşitli tesisler de var. İğneada Otelleri sayfası üzerinden konaklama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

6- Kültürel Bir Etkinlikle Çocukları Bilgilendirmek İsteyenlere: Mardin

Mardin'in tarihi dokusunu ve yaşam alanlarını görerek kültürel bir tur yapmak isteyen aileler Mardin Otelleri sayfası üzerinden konaklama önerilerine göz atabilirsiniz. Özellikle tarihi kiliseler, yüzyıllardır ayakta duran konaklar ve benzer tarihi dokular çocuğunuzu bambaşka bir dünyaya gelmiş gibi hissettirebilir. Mardin Gezi Rehberi'mizi okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz.

7- ATV Turları ve Kaliteli Zaman: Kapadokya

Kasım Ara Tatili Çocuklarla Yapılacak Aktiviteler ve Gidilecek YerlerKasım ara tatilde değerlendirilebilecek bir diğer bölge ise Kapadokya. Zira taş evler, ATV turları, balonlar ve diğer etkinlikler çocuklarınızla birlikte kaliteli zaman geçirmenizi sağlıyor. Ayrıca bölgede çocuklara özel at biniciliği eğitimleri veren çeşitli işletmeler de var. Bu tip bir aktivite çocuklarınızın gelişimine önemli bir katkı sağlayabilir. Kapadokya'da mağara otel deneyimi için Kapadokya Otelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Bu tür doğa ve etkinlik gezilerinin çocukların vizyonunu genişlettiğini, ufkunu açtığını unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla müze gezileri, tarihi geziler, sinema ve tiyatro gibi sanat etkinlikleri yanına mutlaka çocuğunuzun doğanın içerisinde bulunduğu ve fiziksel aktivitelerin başrolde yer aldığı etkinlikleri de listeye dahil etmekte yarar var. Şimdiden iyi eğlenceler!

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)