Kararsızlar için Yol Gösterici Rehber: Dikili mi? Çeşme mi?, Türkiye

Kararsızlar için Yol Gösterici Rehber: Dikili mi? Çeşme mi?

Yorum Yok

Rota Önerileri Burak Delibacak

Kararsızlar için Yol Gösterici Rehber: Dikili mi? Çeşme mi?
Dikili ve Çeşme… Her ikisi de İzmir'de her daim popülerliklerini koruyan iki tatil rotası konumundalar. Bu yönleri haliyle daha önce haklarında hiç bilgi sahibi olmayan gezginleri, hangisini tercih edecekleri konusunda kararsızlığa itebiliyor. Ancak bu durumdan kurtulmak için aşağıda sıraladığım dört konuya odaklanmak fazlası ile yeterli olabilir.

Başlamadan Soralım;

Gezilecek Yerler Açısından Dikili Bir Adım Önde

dikiliİzmir'in iki popüler tatil rotasını gezilecek yerler açısından karşılaştırdığınızda, Dikili'nin konuklarına daha fazla seçenek sunduğunu kolayca fark edebilirsiniz. Dikili'nin, bu konuda Çeşme'nin önde yer almasında doğasının payı bir hayli fazla.

Dikili'nin bu yönünü tanımak için gezilecek yerler listenize Nebiler Köyü yakınındaki Âşıklar Şelalesi ve Ağlayan Mağara ile ülkemizin en önemli ekolojik turizm rotalarından biri olan Karagöl Tabiat Parkı'nı ekleyebilirsiniz.

Tarihi bakımdan ise her iki tatil rotası da gezginlere benzer özellikte yerleri ziyaret etme fırsatı sunuyor. Mesela Çeşme'ye gittiğinizde ilk iş olarak kaleyi ziyaret edip, bölgenin Osmanlı Dönemi'ndeki kimliği hakkında bilgi edinebilirsiniz. Çeşme'nin antik dönemlerini merak edenlere ise Ildırı Köyü yakınındaki Erythrai Antik Kenti'ne gitmelerini öneririm.

Dikili'nin köklü tarihi hakkında fikir sahibi olmak için de Çandarlı Kalesi ile Pitane ve Atarneus Antik Kentlerine gezi programınızda yer ayırabilirsiniz.

Konu Eğlence Olduğunda ise Çeşme Öne Çıkıyor

ayayorgiDikili, gezilecek yerler bakımından rakibinin bir adım önünde olabilir. Ama konu gece hayatı olduğunda Çeşme farkını çok daha net biçimde ortaya koyuyor. Eğlence temasının ağır bastığı tatil rotasında, her yaş grubundan gezginin ilgisini çekebilecek mekânlar bulunuyor.

Çeşme eğlence hayatını deneyimlemek istediğinizde, rotanızı hiç tereddüt etmeden Aya Yorgi'ye çevirebilirsiniz. Çünkü büyüleyici güzellikteki koyun kıyısında çok sayıda kaliteli beach club bulunuyor. Tabii dilerseniz, Çeşme Çarşısı'nın farklı noktalarındaki ya da Alaçatı'daki mekânları da tercih edebilirsiniz.

Dikili'de ise sakin bir atmosfer ön plana çıkıyor. Çocukluğumda Karşıyakalıların emeklilik yıllarını geçirmek için tercih ettikleri ilçe, aradan onlarca yıl geçmesine rağmen huzur dolu kimliğini korumayı sürdürüyor. Dolayısı ile ilçeye gelen gezginlere eğlenceli anlar yaşatma görevini, kafe/bar tarzındaki az sayıdaki mekân üstleniyor.

Yeme-İçme Konusunda Çeşme'deki Çeşitlilik Çok Daha Fazla

sahil kenarı balıkYeme-içme açısından temelde her iki tatil rotasında benzer şeyler sizleri bekliyor. Yani hangisini seçerseniz seçin taze deniz ürünlerinin, İzmir mutfağını farklı kılan sokak lezzetlerinin, Ege'ye özgü zeytinyağlıların tadına bakma fırsatını bolca bulabilirsiniz.

Fakat iş çeşitliliğe geldiğinde, Çeşme'nin sizleri çok daha fazla tatmin edeceğinden emin olabilirsiniz. Popülaritesi son yirmi yıl içerisinde katlanarak artan ilçede, dünya mutfaklarına odaklı birçok restoran bulabilirsiniz. Tabii talebin fazla olmasından dolayı Çeşme'de ortalama üstü fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz.

Dikili'deki mekânlar, gerek atmosfer gerekse de menü çeşitliliği yönünden çok daha mütevazılar. Fiyat konusunda da konuklarını üzmemeyi tercih ediyorlar. Fakat tüm bu özellikleri, aklınızda kalite sorunu oluşabileceği fikrini sakın doğurmasın.

Popülaritesi Çeşme'yi Konaklama Olanakları Bakımından Zengin Kılıyor

sahil boyu otelÇeşme'nin popülaritesi sayesinde gelişme kaydettiği tek konu elbette yeme-içme değil. Deniz ve eğlence turizmi söz konusu olduğunda ülkemizde ilk akla gelen rotalardan biri olan İzmir'in bu güzel ilçesi, konaklama açısından da bünyesinde farklı temalara, kalite seviyelerine sahip çok sayıda seçenek barındırıyor.

Eğlence hayatı ile iç içe olmak isterseniz, Çeşme otellerine yönelik araştırmanızda Alaçatı'ya yoğunlaşabilirsiniz. Merkezi bir noktada konaklamak ve Çeşme'ye özgün nitelik kazandıran kaynak sularının keyfini sürmek gibi bir niyetiniz olduğunda, Ilıca termal otellerinde yerinizi ayırtabilirsiniz.

İşte sizler için birkaç Çeşme oteli;

Brothers Çeşme Boutique Hotel

  Butik Otel
 • Çeşme Merkez /
 • Çeşme /
 • İzmir
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Royal Çeşme Hotel

  Otel
 • Celal Bayar Mah /
 • Çeşme /
 • İzmir

Tesis Fiyatı

13 Temmuz 2022 giriş oda fiyatı

2750 TL

En Uygun Fiyata Git
Dikili'ye gelirsek, burada da termal otel seçenekleri mevcut. Bunun dışında İzmir'in kuzeyindeki en önemli tatil rotası Dikili'de konaklamak için fiyatları gayet uygun seviyedeki butik ve apart oteller, pansiyonlar arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Üstelik Çeşme'nin giderek uzaklaştığı kamp konsepti, Dikili'de halen daha varlığını güçlü biçimde koruyor.

Dilerseniz birlikte bu otellere bir bakalım;

Otel Şato

  Butik Otel
 • Çandarlı /
 • Dikili /
 • İzmir
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Taşev Butik Otel

  Otel
 • Çandarlı Mah /
 • Dikili /
 • İzmir

Tesis Fiyatı

13 Temmuz 2022 giriş oda fiyatı

1715 TL

En Uygun Fiyata Git

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)