Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Kararsızlar için Yol Gösterici Rehber: Dikili mi? Çeşme mi?

Kararsızlar için Yol Gösterici Rehber: Dikili mi? Çeşme mi?

Paylaş
Burak Delibacak  
Eklenme: 09 Haziran 2021
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Kararsızlar için Yol Gösterici Rehber: Dikili mi? Çeşme mi?
Dikili ve Çeşme… Her ikisi de İzmir’de her daim popülerliklerini koruyan iki tatil rotası konumundalar. Bu yönleri haliyle daha önce haklarında hiç bilgi sahibi olmayan gezginleri, hangisini tercih edecekleri konusunda kararsızlığa itebiliyor. Ancak bu durumdan kurtulmak için aşağıda sıraladığım dört konuya odaklanmak fazlası ile yeterli olabilir. Başlamadan Soralım; Gezilecek Yerler Açısından Dikili Bir Adım Önde dikili

İzmir’in iki popüler tatil rotasını gezilecek yerler açısından karşılaştırdığınızda, Dikili’nin konuklarına daha fazla seçenek sunduğunu kolayca fark edebilirsiniz. Dikili’nin, bu konuda Çeşme’nin önde yer almasında doğasının payı bir hayli fazla.

Dikili’nin bu yönünü tanımak için gezilecek yerler listenize Nebiler Köyü yakınındaki Âşıklar Şelalesi ve Ağlayan Mağara ile ülkemizin en önemli ekolojik turizm rotalarından biri olan Karagöl Tabiat Parkı’nı ekleyebilirsiniz.

Tarihi bakımdan ise her iki tatil rotası da gezginlere benzer özellikte yerleri ziyaret etme fırsatı sunuyor. Mesela Çeşme’ye gittiğinizde ilk iş olarak kaleyi ziyaret edip, bölgenin Osmanlı Dönemi’ndeki kimliği hakkında bilgi edinebilirsiniz. Çeşme’nin antik dönemlerini merak edenlere ise Ildırı Köyü yakınındaki Erythrai Antik Kenti’ne gitmelerini öneririm.

Dikili’nin köklü tarihi hakkında fikir sahibi olmak için de Çandarlı Kalesi ile Pitane ve Atarneus Antik Kentlerine gezi programınızda yer ayırabilirsiniz.

Konu Eğlence Olduğunda ise Çeşme Öne Çıkıyor ayayorgi

Dikili, gezilecek yerler bakımından rakibinin bir adım önünde olabilir. Ama konu gece hayatı olduğunda Çeşme farkını çok daha net biçimde ortaya koyuyor. Eğlence temasının ağır bastığı tatil rotasında, her yaş grubundan gezginin ilgisini çekebilecek mekânlar bulunuyor.

Çeşme eğlence hayatını deneyimlemek istediğinizde, rotanızı hiç tereddüt etmeden Aya Yorgi’ye çevirebilirsiniz. Çünkü büyüleyici güzellikteki koyun kıyısında çok sayıda kaliteli beach club bulunuyor. Tabii dilerseniz, Çeşme Çarşısı’nın farklı noktalarındaki ya da Alaçatı’daki mekânları da tercih edebilirsiniz.

Dikili’de ise sakin bir atmosfer ön plana çıkıyor. Çocukluğumda Karşıyakalıların emeklilik yıllarını geçirmek için tercih ettikleri ilçe, aradan onlarca yıl geçmesine rağmen huzur dolu kimliğini korumayı sürdürüyor. Dolayısı ile ilçeye gelen gezginlere eğlenceli anlar yaşatma görevini, kafe/bar tarzındaki az sayıdaki mekân üstleniyor.

Yeme-İçme Konusunda Çeşme’deki Çeşitlilik Çok Daha Fazla sahil kenarı balık

Yeme-içme açısından temelde her iki tatil rotasında benzer şeyler sizleri bekliyor. Yani hangisini seçerseniz seçin taze deniz ürünlerinin, İzmir mutfağını farklı kılan sokak lezzetlerinin, Ege’ye özgü zeytinyağlıların tadına bakma fırsatını bolca bulabilirsiniz.

Fakat iş çeşitliliğe geldiğinde, Çeşme’nin sizleri çok daha fazla tatmin edeceğinden emin olabilirsiniz. Popülaritesi son yirmi yıl içerisinde katlanarak artan ilçede, dünya mutfaklarına odaklı birçok restoran bulabilirsiniz. Tabii talebin fazla olmasından dolayı Çeşme’de ortalama üstü fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz.

Dikili’deki mekânlar, gerek atmosfer gerekse de menü çeşitliliği yönünden çok daha mütevazılar. Fiyat konusunda da konuklarını üzmemeyi tercih ediyorlar. Fakat tüm bu özellikleri, aklınızda kalite sorunu oluşabileceği fikrini sakın doğurmasın.

Popülaritesi Çeşme’yi Konaklama Olanakları Bakımından Zengin Kılıyor sahil boyu otel

Çeşme’nin popülaritesi sayesinde gelişme kaydettiği tek konu elbette yeme-içme değil. Deniz ve eğlence turizmi söz konusu olduğunda ülkemizde ilk akla gelen rotalardan biri olan İzmir’in bu güzel ilçesi, konaklama açısından da bünyesinde farklı temalara, kalite seviyelerine sahip çok sayıda seçenek barındırıyor.

Eğlence hayatı ile iç içe olmak isterseniz, Çeşme otellerine yönelik araştırmanızda Alaçatı’ya yoğunlaşabilirsiniz. Merkezi bir noktada konaklamak ve Çeşme’ye özgün nitelik kazandıran kaynak sularının keyfini sürmek gibi bir niyetiniz olduğunda, Ilıca termal otellerinde yerinizi ayırtabilirsiniz.

İşte sizler için birkaç Çeşme oteli;
Otel
Aile Dostu
Butik Otel
+1
Çocuk Dostu
Neredekal Değerlendirme4.9/5 Mükemmel
(22 yorum)
16 eylül, Çeşme, İzmir
Etstur
Oda-Kahvaltı
1.619 TL
Odamax
1.617 TL
En uygun fiyat
1.617 TL
Odamax
En uygun fiyat:
Odamax
1.617 TL
Otel
Yetişkin Oteli
Engelli Dostu
+2
Balayı Otelleri
Ramazan Bayramı Otelleri
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(3 yorum)
Celal Bayar Mah, Çeşme, İzmir
Jolly Tur
Oda-Kahvaltı
2.250 TL
Giriş
Tarih ekleyin
Çıkış
Tarih ekleyin
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0
Dikili’ye gelirsek, burada da termal otel seçenekleri mevcut. Bunun dışında İzmir’in kuzeyindeki en önemli tatil rotası Dikili’de konaklamak için fiyatları gayet uygun seviyedeki butik ve apart oteller, pansiyonlar arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Üstelik Çeşme’nin giderek uzaklaştığı kamp konsepti, Dikili’de halen daha varlığını güçlü biçimde koruyor.

Dilerseniz birlikte bu otellere bir bakalım;
Otel
Çocuk Dostu
Aile Dostu
+1
Engelli Dostu
Neredekal Değerlendirme4.8/5 Mükemmel
(22 yorum)
Çandarlı Mah, Dikili, İzmir
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.
Otel
Aile Dostu
Çocuk Dostu
+2
Hayvan Dostu
En İyi İzmir Otelleri
Neredekal Değerlendirme4.7/5 Mükemmel
(12 yorum)
Çandarlı Mah, Dikili, İzmir
TatilBudur.com
%5 Tasarruf
Oda-Kahvaltı
2.342 TL
Jolly Tur
2.669 TL
En uygun fiyat
2.342 TL
TatilBudur.com
En uygun fiyat:
TatilBudur.com
2.342 TL
Giriş
Tarih ekleyin
Çıkış
Tarih ekleyin
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0