Karadeniz'de Sonbahar Rotaları: Yaylalar, Türkiye

Karadeniz'de Sonbahar Rotaları: Yaylalar

1 Yorum

Rota Önerileri Seyhan Ahen

Karadeniz'de Sonbahar Rotaları: Yaylalar
Sonbahar mevsiminde dağlarda, ormanlarda olmayı sevenler için Karadeniz bölgesinin incisi olan ve henüz pek keşfedilmeyen yaylarına Ekim ayında gitmeye ne dersiniz?

Sonbaharda renk cümbüşü içerisinde kaybolacağınız bu mevsimde Rize'de görebileceğiniz en güzel yaylaları sizin için derledim.

1 - Gito Yaylası

Karadeniz'de Sonbahar Rotaları: YaylalarFotoğraf: Seyhan Ahen

Gito, Çamlıhemşin'e bağlı, 2100 metre civarlarında yükselen bir yayla. Orijinal adı "Kito" olmasına rağmen günümüzde "Gito" olarak kullanılıyor. Yolu biraz zor ve engebeli, yer yer uçurum kenarlarından çıkacağınız bir yolu var, o yüzden 4X4 tarzı bir araçla gidilmesi veya usta bir şoförle yola çıkılması tavsiye ediliyor. Yoğun sis bulutu manzaralarına ev sahipliği yapan bu yayla yerleşim bakımından oldukça düzenli. Aktif olarak ev sahipleri yaylalarına çıkarak burada yazlarını geçiriyorlar. Hayvancılık yapanlar biraz daha yüksekte olan Ambarlı Yaylası'na gidip birkaç hafta kalıp, bu yaylaya tekrar geri dönüyor.

Kaçkarlar manzarasına bakan bu yaylada birkaç gününüzü geçirebilir ve gün içerisinde orman yürüyüşleri ile sonbaharın tadını çıkarabileceğiniz gibi akşam üzeri gün batımında eğer şanslıysanız bulut denizini görebilirsiniz. Akşam çöküp, yıldızlar belirgin olduğunda, göğe bakmanızı, denk gelirseniz uzun pozlama ile Samanyolu fotoğrafları çekmenizi tavsiye ederim.

Nerede kalalım: Yaylada birkaç konukevi var. Özellikle dedelerinden kalan evleri restorasyon işlemlerinden geçirerek konuk evine çeviren yeni nesil pansiyon işletmecileri, Karadeniz'de bir hayli fazla. Gito'da da bu pansiyonlardan var. Serhan ve Turgay adlı arkadaşların dedelerinden kalan evi restore ederek, pansiyona çevirdikleri Koçira'yı şiddetle tavsiye ederim. Pansiyonun konumu, sabah kalktığınızda pencereden göreceğiniz manzarası, pansiyon önünde uçarcasına sallanacağınız salıncak, ev sahiplerinin hoş sohbetliliği ve akşamları diğer konuklarla etkileşime girip, müzik eşliğinde yaşayacağınız Karadeniz geceleri için tavsiye ederim. Burası ünlü Karadenizli müzisyenlerin yanı sıra Levent Yüksel gibi müzisyenlerin de zaman zaman toplanıp, müzik yaptığı bir konukevi.

2 - Pokut Yaylası

Karadeniz'de Sonbahar Rotaları: YaylalarFotoğraf: Seyhan Ahen

Pokut, Çamlıhemşin bölgesinde bulunan rakımı 2100 metre civarında olan, Kaçkarlar içerisinde şirin mi şirin, eskiden hayvancılığın yapıldığı fakat artık eski geleneklerin çok fazla yürütülmediği bir yayla. Makrevis, Ortan ve Pogina köylülerinin ortak olarak kullandığı, günümüzde daha çok turizm ile bölgeye tutunmaya çalışan bu yayla, son yıllarda günübirlik tur firmalarının burayı görülecek yerler arasına katması nedeniyle bir hayli popüler oldu. Ansızın sis bulutlarının kaplamasıyla göz gözü görmezken, birden bulutlar arasından çıkan güneşle birlikte rengarenk doğanın içinde, sıra sıra dizilmiş şirin yayla evlerinin çatıları muhteşem bir görsel şölen zevki sunuyor ziyaretçilerine… Yolu kötüdür, yaklaşık 1,5 saat gibi bir sürede buraya araçla çıkabilirsiniz. Yağmurlu zamanlarda oldukça tehlikeli bir yolu var o yüzden şoförlüğüne güvenen biriyle çıkmanızda fayda var. Ayrıca bu yaylaya yürüyerek de çıkabilirsiniz (yaklaşık 5-6 saat süren bir yürüyüşle) veya Çamlıhemşin'de bulunan yerel turlarla gezinizi organize ederek de gitmek mümkün.
Nerede kalalım: Yaylada birkaç konuk evi var. Yeni nesil pansiyon işletmecilerinden biri olan, dede evini pansiyona çeviren, yemekleri, harika misafirperverliği ve bulunduğu manzara ile önerebileceğim adres Plato'da Mola.

3 - Sal Yaylası

Karadeniz'de Sonbahar Rotaları: YaylalarFotoğraf: Seyhan Ahen

Pokut'a çıktığınızda hemen komşu yaylası olan Sal Yaylası, ufak, şirin mütevazi bir yayla. Yarım saatlik orman içerisinden yapacağınız bir yürüyüşle bu yaylaya gelebilirsiniz. Turistik açıdan sadece uğranılan bir yayla olduğu için, çok kalabalık değildir.

4 - Hazindağ (Hazindak) Yaylası

Karadeniz'de Sonbahar Rotaları: YaylalarFotoğraf: Seyhan Ahen

Pokut Yaylası'nda kaldığınız zaman iki bilemediniz üç saatlik bir yürüyüşle sonbaharın en güzel renklerini seyrede seyrede, Kaçkarlar içerisinden geçerek ulaşacağınız, Karadeniz'in en güzel ve fotoğraf açısından en özel yaylalarından biri. Hemen hemen her evin aynı taşlarla nizami bir şekilde yapılmasıyla oluşan köy, ziyaretçilerini bekliyor. Otantik yapısını koruyan bu yayla köyünde, konaklama ihtiyacı pek duyulmuyor fakat yine de aile işletmeleri mevcut.

5 - Elevit Yaylası

Karadeniz'de Sonbahar Rotaları: YaylalarFotoğraf: Seyhan Ahen

Elevit, Çamlıhemşin'e bağlı, 1800 metre yükseklikte olan bir yayla. Çamlıhemşin merkezine de yaklaşık 55 km uzaklıkta. Tipik Karadeniz yayla evlerini görebileceğiniz gibi, maddi durumu iyi olan ailelerin yaptırmış olduğu iki katlı villa görünümlü evleri de görmeniz mümkün. Yayladan ziyade esasında bir köy Elevit. Yolu asfalt, bu yüzden yaylaya çıkarken zorlanmıyorsunuz. Yaz aylarında bir hayli kalabalık olan bu yayla aktif olarak kullanılıyor. Dağlardan gelen, yaylanın ortasından akan soğuk mu soğuk güzelim çayıyla, açan çiçeklerle, karşınızda Kaçkarların bin bir rengi ile gezip, konaklama yapabileceğiniz bir yayla.

Yaylalara Nasıl Gidilir?

Karadeniz'de Sonbahar Rotaları: YaylalarUçak: Trabzon'a uçakla gidilip, sonrasında Rize'ye kalkan araçlarla veya havalimanından kiralayacağınız araçla Çamlıhemşin bölgesine gidebilirsiniz. Sonrasında yaylalara çıkmak için ya yerel rehber ile anlaşıp, onların araçlarıyla ya da şoförlüğünüze güveniyorsanız kendi aracınızla çıkabilirsiniz.

Otobüs: Bulunduğunuz ilden Rize'ye otobüsle giderek, sonrasında Çamlıhemşin bölgesine minibüslerle gelmeniz gerekiyor. Yine kendi imkanınızla bu yaylalara çıkabilir ya da yerel rehberlerle anlaşarak gezebilirsiniz.
Gitmeden önce: Karadeniz epey yağışlı bir iklime sahip ve sonbahar mevsiminde daha da soğuk olacağını bilerek gitmek gerekiyor. Araç kiraladığınızda yağmur ve sonrasında oluşacak çamurda yollarda kalmamanız ve özellikle tekerlerin batmaması için yüksek çekişli, 4X4 özelliğe sahip araba şart. Gito ve Pokut yolunun oldukça kötü ve engebeli olduğunu düşünürsek bu konuyu atlamamak gerekiyor.

Çamlıhemşin Bölgesinde Nerede Kalınır?

Yeşilin binbir tonuna ev sahipliği yapan Çamlıhemşin'de konaklama alternatifleri de doğa ile bir olmanın hissini fazlasıyla veriyor. Hem kültürü hem de konforu tadabileceğiniz bu tesisler çoğunlukla butik işletmelerden oluşuyor. Hadi şimdi gelin bir de Neredekal.com kullanıcılarının oldukça memnun kaldıkları birkaç Çamlıhemşin oteline bakış atalım;

Doğa içinde resort konforu; Ayder Doğa Resort

Tesis Fiyatı

23 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

1300 TL

En Uygun Fiyata Git
Çay tarlalarının yanı başında ahşabın her bir dokusu ile; Ahşap Loya Otel

Tesis Fiyatı

23 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

685 TL

En Uygun Fiyata Git
Aktivite olanakları ve sıra dışı mimarisi ile; Çay Bungalow Butik Otel
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Daha fazla Çamlıhemşin otel seçeneği için;

1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

çok güzel bir yazı olmuş ve fotoğraflara bayıldım! elinize sağlık.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)