Karadeniz'de Az Bilinen Olağanüstü 12 Rota, Türkiye

Karadeniz'de Az Bilinen Olağanüstü 12 Rota

12 Yorum

Rota Önerileri Diley Kuru

Karadeniz'de Az Bilinen Olağanüstü 12 Rota
Keşfetmek, günlük yaşamın sıradanlığından biraz olsun uzaklaşmak demek. Bu nedenle rotamızı Karadeniz'e çevirdik bu defa. Bilinenin aksine bilinmeyene yolculuk yapmanın daha heyecan verici olduğu konusunda hemfikirizdir nihayetinde. Buralar daha sıra dışı, daha tılsımlı, daha mucizevi… Karadeniz'in her köşesi öyle aslında. Çölün ortasında beliren vaha misali her köşe bucak, bu topraklar gerçekten de sürprizlerle dolu. Karadeniz'i keşfetmenin ayrıcalığını siz de yaşayın istedik ve sizler için harika bir keşif rotası hazırladık. İşte Karadeniz'de az bilinen olağanüstü 12 Rota.

1) Yörük Köyü

Safranbolu yoruk koyuSafranbolu'nun o bilindik dokusunu koruyan şirin bir köy Yörük Köyü. Evler son derece düzgün, konaklar oldukça büyüleyici. 16. yüzyıla dek uzanan köklü bir tarihe sahip Yörük Köyü. 140 hanenin üçte biri ise terk edilmiş durumda. Civarda ki köyler mi? Hiçbirinde Yörük Köyü'nün havası yok.

2) Kasaba Köyü

Kastamonu kasaba koyuKastamonu'da bulunuyor Kasaba Köyü. Eskiden Gaşgaba ismiyle bilinirmiş. Çobanoğlu Beyliği'nin ilk yerleşim yeriymiş Kasaba Köyü. Köyü en ilginç kılan eser ise ağaç işlemeciliğinin en güzel örnekleri ile süslü Mahmut Bey Camii. Dünyada ilk ve tekmiş bu camii. Kasaba Köyü'nü görmek için iyi bir neden bize kalırsa. Çok eskiden köyde pazar da kuruluyormuş, sanırız artık yok.

3) Şimşirli Köyü

Trabzon simsirli koyuKaradeniz ormanlarının derinlerine gizlenmiş saklı bir cennet Şimşirli Köyü. Trabzon'un ülkemize sunduğu nadir güzelliklerden biri diyebiliriz bu köy için. 1920 yılında 200 aileden oluşuyormuş. Köyün en ilginç yapısı ise Peristera Manastırı. Bir diğer ismi Kuştul olan Şimşirli Köyü'nü en ilginç kılan özellik ise, atalarımızdan yadigar kalan kuş dilinin çıkış noktası olması. Söylentiye göre köyde yaşayan Rumlar ve Türkler, kelimeleri hecelere ayırarak anlaşmaya çalışırlarmış.

4) Santa

gumushane santaKaradeniz dağlarının en ulaşılmaz noktasında bulunuyor Santa. Gümüşhane'de böylesine saklı bir güzellik olduğunu kim bilebilirdi ki? Santa, dik yamaca kurulu 7 köyün ortak ismi. Hepsi de eskiden Rum yerleşimiymişler. Evlerin her biri kesme taştan yapılma. Karadeniz'de bu denli yükseklikte, dört mevsim yaşanılan tek yer olması Santa'yı ilgi çekici kılıyor.

5) Soğanlı Geçidi

Bayburt soganli gecidiBayburt'un çıplak yolları ve ıssız yaylalarını tırmanırken önce bir çiçek denizi karşılar sizi. 2300 metre yukarılardayken dağ aniden bitiverir ve bulutların altından göz kırpar Karadeniz ormanları. Soğanlı Geçidi'nden aşağı inebilmek için 1000 metre içinde 22 viraj dönmeniz gerekir. Söylentiye göre 1916-17 yıllarında bu yolu Ruslar açmış. Cesaret isteyen bir rota olmasının yanı sıra, Karadeniz geçitlerinin en şahanesidir diye düşünüyoruz.

6) Makrevis Mahallesi

rize makrevisRize'nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunuyor Makrevis Mahallesi. Şimdilerde ismi Konaklar olarak geçiyor. Bizce Makrevis Mahallesi daha güzel bir isim. Konakları o kadar ünlü ki, herhalde başka bir isim bulmakta zorlanmışlar. Tüm Karadeniz Bölgesi'nin en büyüleyici konakları burada yer alıyor. Tarakçıoğlu evi ise içlerinde en ihtişamlı olanı.

7) Çinçiva Köyü

rize cinciva koyuRize'nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan şirin bir köy Çinçiva. Çinçiva aslında köyün eski adı. Yeni adı Şenyuva Köyü. Son zamanlarda ekranlara gelen bir dizinin çekimlerinin yapılması, Çinçiva'nın bilinirliğini arttırdı. Çinçiva Köyü'nün bizim için bu kadar önemli olmasının nedeni ise muhlamayı Karadeniz mutfağına kazandırmış olması.

8) Macahel

Artvin macahelArtvin'in Borçka ilçesinde bulunuyor Macahel. Hakkari'den sonra Türkiye'nin en uzak noktası. Karçhal Dağı'nın arkasında, etrafı Karadeniz ormanlarıyla çevrili bir vadi. Kış mevsimi boyunca ıssızlığa gömülüyor, halk Macahel'de mahsur. Vadide bulunan 16 köyün 10'u Gürcistan'da, 6'sı bizde bulunuyor. Merkez köyün asıl ismi ise Camili.

9) Karagöl

savsat karagolKaradeniz'in şaşırtıcı güzelliklerinden biri daha… Şavşat Karagöl, Artvin'in Şavşat ilçesinde bulunuyor. Karadeniz'de bir İsviçre havası estiriyor adeta. Bize göre ise Abant'ın minyatür hali gibi Karagöl. Civar köylerde bulunan evlerin hiçbiri henüz beton nedir bilmiyor. Harika yürüyüş rotaları bulunuyor burada.

10) Tekkale Köyü

Artvin tekkaleArtvin'in Yusufeli ilçesine bağlı bir köy Tekkale Köyü. Eski adı Dörkilise'ymiş. Güzel, sulak bir vadiden sonra, ceviz ve kiraz ağaçlarının gölgesinde bu şirin köy karşılıyor sizleri. Eski isminin Dörtkilise olmasının nedeni ise, köyün içerisinde bulunan görkemli kiliseler. Evet, dört taneler.

11) İşhan

Artvin ishanArtvin'in Yusufeli ilçesinde gizlenmiş bir güzellik daha; İşhan. Köyün aşağısında Anadolu'nun en çıplak çöllerinden biri bulunuyor. Yukarıda ise, tepenin ardında saklı kalmış bir vaha misali merhaba diyor İşhan. Her şey ahşap. Köyün en nefes kesici yapısı ise aynı ismi taşıyan, kırmızı-beyaz kubbeli kilise.

12) Balıklı Köyü

Erzurum balikli koyuErzurum'da, Tortum Gölü'nün kıyısında, kasabayı andıran bir köy Balıklı Köyü. Karadeniz'in en ilginç gelenek ve göreneklerine şahit olabilirsiniz burada. Tortum Gölü'nün görkemli manzarasını karşısına alan Balıklı Köyü, şelale sesinin sokaklarda yankılandığı mucizevi bir yer.
12 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
12
/

-

Yeşilliğin her tonuyla karşılaşabileceğimiz bir rota belirlemişsiniz. Yazı ve görseller de çok etkileyici doğrusu. Bir an önce gidip ziyaret etmek için sabırsızlanıyorum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
12
/

-

Olağanüstü bir manzara, Kastamonu'daki Kasaba Köyü Camii TV anlatımına göre dünyada tek. Çivi kullanılmadan yapılan bir cami ve döner mermer sütunlar var bazı kısımlarında, elle dönüyor, eğer dönmezse, bir sıkışıklık olduğu ve deprem olduğu için izdüşümün bozulduğu anlaşılıyormuş. Japonya'dan bir deprem izleme grubunun gelip incelediği anlatılmıştı. Diğer yöreler hakkında şunu söyleyebilirim, insanların bu güzelliklere ulaşmasının tur sistemi ile daha ulaşılabilir olacağını düşünüyorum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
12
/

-

Karadeniz'de yaşayan biri olarak bayıldım. İyi iş çıkmarmışsın arkadaşım.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
12
/

-

Çok güzel bir yazı, elinize sağlık. Listedeki iki rotayı görme fırsatım oldu. Umarım diğerlerini de görebilirim. Artvin Karagöl yorumunuza çok katılıyorum. Ama Yörük Köyü için abartılı bir yorum olmuş. Bence iyice turistik bir yer haline gelmiş ve dokusunu kaybetmeye başlamış. Bir de “'Hakkari'den sonra Türkiye'nin en uzak noktası”' yorumunu anlayamadım. Kime göre en uzak? En sınır noktası vs deseniz neyse.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
12
/

-

Her biri ayrı güzellikte. Keşke bu güzellikleri bir arada görebileceğimiz tur organizasyonları olsa da bizler de gezebilsek bu güzellikleri.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
12
/

-

Bu metinleri kim yazıyor? Bir bilene danışsaydınız keşke. Mesela Şavşat evlerinin keresteden yapıldığı yazılmış. Hiç gitmiş mi Şavşat'a? Dünyada eşi benzeri olmayan bir ev yapılarına sahip Şavşat evleri, bu kadar basit ve yanlış anlatılırdı... Ayrıca aşağıdaki tespit ettiğim yanlışlar var. Maçahel'in fotoğrafı Borçka Karagöl'e ait. Karçal, Karçhal diye yazılmaz. Tekkale fotoğrafı yanlış.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
12
/

-

Karadeniz Yaylaları, özellikle belirtilen yerler çok güzel. Borçka ve Şavşat Karagöl'leri harika. Görünce Türkiye'de böyle yerler de varmış diyorsun. Kısacası müthiş.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
12
/

-

Soğanlı Geçidi'ne bundan 3 yıl önce yolum düştü. Bayburt merkezden Çaykara tabelasını görünce Fındıklı'ya (Rize) o yoldan gittik. 90 km olduğunu görünce yolumuzun normalden daha kısa olacağını düşündük. İlk yarım saat yol güzeldi fakat daha sonra dik dağ yoluna tırmanmaya başladık. Toprak, hava, bitki değişti. Muhteşem bir manzara ortaya çıktı Soğanlı'ya gelince. Tepeden Karadeniz'in kuzey tarafına inmeye başlayınca yeşillikler, ağaçlar ortaya çıkmaya başladı. Müthiş manzara şimdi ortaya çıkmıştı. Yol iki arabanın geçemeyeceği dağ patika yoluydu. Önümüze şansa sadece bir sefer elektrik kurumunun görevli aracı çıktı. Zaten o yolu bizden başka kullanan da yoktu anlaşılan. :) 90 km diye yola çıktık, kestirme diye düşündük ama neredeyse aynı hesaba geldi. Bize artısı bol manzara, oksijen ve adrenalin oldu. Çok keyif aldık. İyi ki Bayburt-Gümüşhane-Trabzon-Rize yolunu kullanmamışız. Rize-İkizdere-İspir-Erzurum yolunu da tavsiye ederim. Ovit geçişi müthiş, ama mayıs- ekim ayları arası yol açık oluyor genellikle.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
12
/

-

Vallahi çok beğendim buraları! Allah kısmet etsin 5-10 gün gidip, görelim!

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
12
/

-

Bu rotayı hangi tur şirketi veriyor bilgilendirirseniz sevinirim. Çok güzel, harika tek kelime ile.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
12
/

-

Harika.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
12
/

-

İnşallah 5-10 gün gidip, kalacağım buralarda! Azerbaycan ve Gürcistan sınırlarına yakın bir yerdeler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)