Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
İlginç Bilgiler
Kapadokya'da 4K Teknolojisiyle Belgesel Çekildi

Kapadokya'da 4K Teknolojisiyle Belgesel Çekildi

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 05 Ağustos 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Kapadokya'da 4K Teknolojisiyle Belgesel Çekildi

Güney Kore'deki bir prodüksiyon firmasından 16 kişilik ekip, Türkiye'nin önemli turizm bölgelerinden Kapadokya'da 4K teknolojisi kameralarla 3 boyutlu belgesel çekti.

Yönetmenliğini Yang Seung Duck, yapımcılığını ise Kim Kyung-il'in yaptığı "Tanrıların Şehri" adlı belgeselin çekimleri 10 gün sürdü. Peribacaları, vadileri ve yer altı şehirleriyle ünlü Kapadokya'da balon turu da yapılarak çekilen 30 dakikalık belgeselin, 4K televizyonların tanıtım yüzü olacağı belirtildi.

Yapımcı Kim Kyung-il, yaptığı açıklamada, teknolojinin son ürünü olan 3 boyutlu, 4K kameralarla full HD'den 4 kat daha yüksek görüntü kalitesi elde edildiğini belirterek, "Güney Kore Devleti, 3 boyutlu teknolojinin gelişimi için bize destek verdi ve biz de çekimler için Kapadokya'yı seçtik" dedi.

Belgeselin ve demoların, 4K televizyonların tanıtımında tüm dünyada gösterileceğini ifade eden Kyung-il, 4K televizyonların demolarında Kapadokya'nın olacağını ve sürekli gösterileceğini, ayrıca belgeselin Güney Kore, Amerika ve Avrupa'daki televizyonlarda yayınlanacağını söyledi.

Kapadokya'nın 3 boyutlu çekim için ideal bir yer olduğuna dikkati çeken Kyung-il, şunları kaydetti:

"Kapadokya'nın 3 boyutlu, 4K teknolojisiyle ilk belgeselini çekiyoruz. Kapadokya'yı seçmemizde, UNESCO listesinde yer alması, tarih ve doğanın iç içe olması etkili oldu. Kapadokya Peri Bacaları ve vadiler, 3 boyutlu çekim için ideal. Bu yüzden balona binip Kapadokya'yı gökyüzünden çektik. Pilotumuz Halis Aydoğan da bize vadiler içinde harika bir çekim imkanı sundu. Vadilerin içinde süzülerek, peribacalarının yanından geçtik. Balon dışında Göreme, Uçhisar, Avanos, Kapadokya Zelve Vadisi, Kapadokya Paşabağ Rahipler Vadisi, Göreme Bağlıdere Aşk Vadisi, Kızıl Vadi ve Yunak Evleri Ürgüp'te çekimler yaptık. Belgeselde Kapadokya'nın hem doğa hem de tarih zenginliğini en iyi şekilde yansıttık."

Kyung-İl, belgeselin ve demo sunumların ekim ayında hazır olacağını, bu çekimlerin aynı zamanda film festivalleri ve teknoloji fuarlarında da kullanılacağını sözlerine ekledi.

"Kapadokya, 4K televizyonların tanıtım yüzü olacak"

Kapadokya bölgesinde balon turları düzenleyen bir firmanın müdürü Mehmet Halis Aydoğan ise belgesel ve demolarla Kapadokya'yı çok geniş bir kitleye tanıtacak olan projenin içinde olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Firma olarak Kapadokya'nın tanıtımı için yurt dışında fuarlara katıldıklarını belirten Aydoğan, "Aynı zamanda yabancı ülkelerden gelen ekiplere de destek olmaktayız. Bu projede yer almamızdaki hedef ise Türkiye turizmine katkı sağlamak" diye konuştu.

Aydoğan, şunları söyledi:

"Full HD'den 4 kat daha yüksek görüntü sunan 4K televizyonların tanıtım yüzü olan belgesel ve demo gösterilerinde Kapadokya'nın olması, tanıtımımız için çok önemli. Türkiye ve Kapadokya'yı cazip hale getirecek bu görselle Kapadokya'ya olan ilgi daha da artacaktır. Kapadokya'yı yüksek çözünürlükte izleyenlerin bölgemize hayran kalmaması imkansız. Dünyanın dört bir yanından turistler, peribacaları, vadiler ve kayadan oyma mekanları görmek ve balonla uçmak için Kapadokya'ya gelecek."

Kaynak: AA