Kapadokya'da Bağ Bozumu, Faydalı Bilgiler

Kapadokya'da Bağ Bozumu

1 Yorum

Faydalı Bilgiler Editor

Kapadokya'da Bağ Bozumu

Üzümü bağında görmek ve gün doğuşunu eşsiz Kapadokya şarapları ile karşılamak istiyorsanız Kapadokya, uzun yıllar hafızanızdan silinmeyecek bir gezi için sizi bekliyor.

Yaprakların yeşilinin sararmaya başladığı, üzüm tanelerinin yeşilden siyaha dönüştüğü günler Kapadokya'da hasat zamanıdır. Eylül ayının ilk günlerinden ekim ayına kadar devam eden bu günlerde bölgede, 4 bin yıldan fazla zamandır devam eden şarapçılık geleneğinin kutlandığı şenlikler yapılır.

Hititler'den Kimmerler'e, Frigler'den Romalılar'a ve Bizans'a uzanan tarihiyle gizemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış bu büyülü topraklar, sosyal, tarihsel, kültürel ve coğrafi açıdan dünyada az bulunur bir zenginliğe sahip. Bölgenin en ilginç kültürel zenginlikleri; kayalara oyulmuş yeraltı şehirleri ve 1.100 metre yükseklikte kurulu 365 kaya kilisesi.

Kapadokya, geçmişte sık sık çeşitli saldırılara maruz kaldığından, bu yeraltı yerleşimleri tehlike anlarında halkın sığınabilmesi amacıyla yapılmış. Yeraltı şehirleri, aynı zamanda eski yerleşim yerlerinde bulunan her eve gizli geçitlerle bağlı.

Kapadokya denilince kuşkusuz ilk akla gelen yapı, Peribacaları oluyor. Bu bölgede milyonlarca yıl önce son derece aktif olan üç yanardağ bulunuyormuş: Hasan Dağı, Erciyes Dağı ve Melendiz Dağı. Bu yanardağlardan on binlerce yıl boyunca fışkıran lavlar ve küller bölgede birikmiş. Özellikle küller rüzgarın etkisiyle çok geniş bir alana yayılmış, üst üste birikip kalın bir katman oluşturmuş ve zamanla sertleşerek taşlaşmış. Bu tabakaya sonradan “'tüf”' denmiş. Araştırmalara göre bugün Kapadokya'daki tüf tabakasının kalınlığı 100 metreyi buluyor.

Haberin tamamı için: Hafta Sonu / 19-25 Eylül

1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Uçhisar'da Muhkim Kapadokya Tandırevi Restaurant ve Göreme'de Muhkim Kapadokya Köyevi Restaurant'tan kesinlikle uzak durun! İlkinde set menüde dondurulmuş köfte yemek zorunda kalır, asla çay içemez ve bir an önce hesabı ödeyip mekanı terk etmeye zorlanırsınız. İkincisinde ise, Desti Kebabı yerine 30 TL karşılığında bolca patates ve patlıcandan oluşan bir türlü yemek zorunda kalırsınız, iğrenç tuvaletinde kusabilirsiniz. Ayrıca, her ikisinde de fiş-fatura hak getire!

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)