Kapadokya'da Bağ Bozumu, Haber - Duyuru

Kapadokya'da Bağ Bozumu

Haber - Duyuru - - tarafından eklendi. 0 Yorum

Kapadokya'da Bağ Bozumu

Üzümü bağında görmek ve gün doğuşunu eşsiz Kapadokya şarapları ile karşılamak istiyorsanız Kapadokya, uzun yıllar hafızanızdan silinmeyecek bir gezi için sizi bekliyor.

Yaprakların yeşilinin sararmaya başladığı, üzüm tanelerinin yeşilden siyaha dönüştüğü günler Kapadokya'da hasat zamanıdır. Eylül ayının ilk günlerinden ekim ayına kadar devam eden bu günlerde bölgede, 4 bin yıldan fazla zamandır devam eden şarapçılık geleneğinin kutlandığı şenlikler yapılır.

Hititler'den Kimmerler'e, Frigler'den Romalılar'a ve Bizans'a uzanan tarihiyle gizemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış bu büyülü topraklar, sosyal, tarihsel, kültürel ve coğrafi açıdan dünyada az bulunur bir zenginliğe sahip. Bölgenin en ilginç kültürel zenginlikleri; kayalara oyulmuş yeraltı şehirleri ve 1.100 metre yükseklikte kurulu 365 kaya kilisesi.

Kapadokya, geçmişte sık sık çeşitli saldırılara maruz kaldığından, bu yeraltı yerleşimleri tehlike anlarında halkın sığınabilmesi amacıyla yapılmış. Yeraltı şehirleri, aynı zamanda eski yerleşim yerlerinde bulunan her eve gizli geçitlerle bağlı.

Kapadokya denilince kuşkusuz ilk akla gelen yapı, Peribacaları oluyor. Bu bölgede milyonlarca yıl önce son derece aktif olan üç yanardağ bulunuyormuş: Hasan Dağı, Erciyes Dağı ve Melendiz Dağı. Bu yanardağlardan on binlerce yıl boyunca fışkıran lavlar ve küller bölgede birikmiş. Özellikle küller rüzgarın etkisiyle çok geniş bir alana yayılmış, üst üste birikip kalın bir katman oluşturmuş ve zamanla sertleşerek taşlaşmış. Bu tabakaya sonradan “'tüf”' denmiş. Araştırmalara göre bugün Kapadokya'daki tüf tabakasının kalınlığı 100 metreyi buluyor.

Haberin tamamı için: Hafta Sonu / 19-25 Eylül

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Son İncelenenler