8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne Özel Karadeniz Turu, Türkiye

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne Özel Karadeniz Turu

2 Yorum

Rota Önerileri Alper Kaya

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne Özel Karadeniz Turu
8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel size harika bir keşif rotası derledik. Hiç Amazon Türk Kadınlarını duymuş muydunuz? Efsanelerdeki, büyük prodüksiyonlu filmlerdeki veya kurgu romanlardaki Amazon Kadınlarının bir zamanlar Karadeniz Bölgesi'nde yaşadığına dair rivayetleri mevcut. Çok yakın zamana kadar bu savaşçı kadın figürünün bir efsaneden ibaret olduğu düşünülüyordu ancak arkeolojik çalışmalar onların gerçekten var olduğunu kanıtlıyor. Amazon Kadınlarının Sinop - Samsun - Ordu arasında yaşadığına dair güçlü bir inanç var. Biz de bundan ilham alarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel rota önerilemizi oluşturduk.

Amazon Kadınlarının ataları M.Ö 4. ve 6. yüzyıllarda Kafkaslarda yaşamış bir toplum olan İskitler olduğu düşünülüyor çünkü bulunan en eski yüksek statülü savaşçı kadın mezarları bu topluluğa ait. Öte yandan Mezopotamya'da yaşamış savaşçı kadın topluluğu hakkında da güçlü anlatılar mevcut. Amazon Kadınlarıyla ilgili tüm parçalar henüz bir araya getirilmiş değil ama toplulukları içinde sosyal hayata katılım gösteren, günümüzde erkeklere biçilen savaşçılık, avcılık gibi özelliklere de sahip bu kadınların yaşamlarına konuk olabilirsiniz! Gelin Amazon Kadınları gibi hissedeceğimiz kısa bir Karadeniz turuna çıkalım!

Amazonların Kökenine Giden Bir Kardeniz Turu

Dünya Kadınlar Günü perspektifinde insan hakları temelinde kadın haklarının olduğu, ülkemizde özellikle kadının toplumsal cinsiyet rolü üzerine konuşulan bir gün. Böyle bir günde coğrafyamızdan gelip geçmiş ve bizimkinden çok farklı bir yaşam sürmüş Amazon Kadınlarını anlamak, kadınların farklı özelliklerine ışık tutabilir. Yola Amerikalı kadın aktivist Helen Keller'in şu sözüyle çıkalım: "Hayat ya cesur bir maceradır ya da hiçbir şey!"

1- Sinop Ormanları'nda Keşfe Çıkın

şelaleTürkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nde Sinop'un Tatlıca Erfelek ilçesi şelalesinin güzel manzarası. Tatlıca Şelalesi bir dizi şelaledir. Çağlayan'da 28 küçük şelale vardır.

Bir kadın grubu ormanda nasıl konaklar, nasıl beslenir, nasıl hayatta kalır? Şüphesiz kadınların doğayla kurduğu bağ da kendilerine has olacaktır. Atalarımız henüz avcı toplayıcıyken kadınların gruplar halinde meyve ve yemiş toplamaya çıktıklarını biliyoruz. Hangi meyve olgunlaşmış, hangi yemişler ne zaman olgunlaşacak takip ederek en uygun zamanda hasat yapan kadınların bu özelliklerine Amazonların avcılık yetenekleri de eklenince güçlü bir iş birliği doğacağını düşünebiliriz.

hamsilosSinop Hamsilos Koyu, Fotoğrafçı: Umut Gültekin

Sinop'un iç kesimlerine doğru uzanan Gerze - Boyabat arası ormanlar dağları, yaylaları, zengin bitki örtüsü, yer üstü ve yer altı kaynak sularıyla kendinize böyle bir deneyim sunmanız için sayısız güzellik sunar. Zira Sinop merkezin batısında ülkenin en kuzeyinde bulunan Hamsilos Koyu da eşsiz bir deneyim sunuyor. Doğayla baş başa kalmak isterseniz iç ormanlara, tesislere yakın olmak isterseniz de rotanızı Hamsilos Koyu'na çevirmenizi öneririz.

Hamsilos Tatil Köyü

  Apart Otel
 • Akliman Mah /
 • Merkez /
 • Sinop

Tesis Fiyatı

22 Mart 2023 giriş oda fiyatı

2104 TL

En Uygun Fiyata Git

2- Samsun Amazon Köyü'ne Ziyaret

amazon kadını heykelKendi deneyiminizin ardından Samsun Terme'ye uzanalım. Burada Amazon topluluğuna ait buluntuların bir araya getirildiği bir Amazon Köyü var. Amazon Köyü'nde 25 Amazon Kadını heykelini, Amazonların kullandığı düşünülen toprak kapları, aletleri görebilir, Amazonların günlük yaşamına dair fikir edinebilirsiniz. Belki bin yıl öncesine ait bu topluluğun yaşamında kendi hayatınızdan izler bulabilirsiniz.

Savaşlar sırasında süvari olarak cephede yer alan Amazon Kadınlarının labris isimli iki yanlı keserler, kısa savaş baltaları, mızrak, kargı, ok ve yay kullandığı anlatılıyor. Amazon Kadınlarına dair ilk anlatılar, Tarihin Babası olarak anılan Halikarnaslı Tarihçi Heredot'a aittir. Heredot, Antik Yunan Kent Devletleri ile Pers İmparatorluğu arasındaki savaşı anlattığı eserinde Amazon Kadınlarından da bahseder. Amazon Kadınlarına ait olduğu düşünülen bir başka eser de Kütahya'da bulunan bu lahittir. Üzerinde Amazon Kadınlarının savaşını gösteren kabartmalar bulunuyor. Amazon Köyü hakkında daha detaylı bilgi almak için Keşif Rehberi'nden Samsun Amazon Köyü adlı yazımızı okuyabilirsiniz.
lahit

Tarihteki savaşçı kadınlarla ilgili hafızalara kazınan bir diğer önemli bilgi de bu kadınların daha iyi ok kullanabilmek için bir göğüslerini kestikleri. İran Edebiyatı'nın en önemli eserlerinden biri olan 1. yüzyılın sonlarında yazılmış büyük İran destanı Şehnâme'de, Büyük İskender'in Kadınlar Şehri Herom'u ziyaret edişi anlatılır. Burada anlatılan topluluk da benzer şekilde sadece kadınlardan oluşan bir topluluktur ve daha iyi savaşmak için bir göğüslerini kestikleri rivayet edilir.

Kuloğlu Hotel

  Otel
 • Unkapanı /
 • İlkadım /
 • Samsun

Tesis Fiyatı

22 Mart 2023 giriş oda fiyatı

550 TL

En Uygun Fiyata Git

3- Ordu'da Kent Ormanlarından Fındık Bahçelerine

ulugölDünya turizminde önemli bir bölge olmayı hedefleyen Ordu'da 10 ayrı kent ormanı bulunuyor. Bu ormanlar içlerindeki yürüme yolları ve tesislerle misafirlerine yeşillikler içinde konforlu bir gezi sunuyor. Bunlardan başlıcaları şehir merkezine 20 kilometre mesafedeki Yoroz Kent Ormanı. Bir diğeri ise Gölköy ilçe merkezine 15 kilometre uzakta yer alan ve bir krater gölünü de içeren Ulugöl Tabiat Parkı.
fındık ağaçlarıOrdu'nun iç kesimlerine uzanıp Gölköy civarına varırsanız, Gölköy - Aybastı ilçeleri arasında serbestçe bir keşif gezisine çıkabilirsiniz. Bu bölgede ormanlık arazinin çevresinde doğal fındık bahçelerini bulabilir ve mevsiminde giderseniz bu bahçelerde yetişen fındıklardan toplama şansına erişebilirsiniz.

Uzun Irmak Bungalow & Restaurant

  Otel
 • Güvenköy Mah /
 • Ulubey /
 • Ordu
0850 600 11 58

Tesis Fiyatı

22 Mart 2023 giriş oda fiyatı

1200 TL

En Uygun Fiyata Git
mozaik"Amazon Savaşı Mozaiği" 4. yüzyılın 2. yarısı, Antakya. Asi Nehri üzerindeki Antioch kentinde bulunan döşeme, mermer, kireçtaşı mozaik parçası. (Paris Louvre Müzesi, Yunan, Etrüsk ve Roma Eski Eserleri Bölümü)

Doğanın bize sunduğu tüm güzelliklerin tadını çıkarırken bu topraklardan geçmiş Amazon Kadınlarını, bugüne kadar doğayla bir olmuş, doğadan beslenmiş ve doğaya sunmuş tüm kadınları da saygıyla anıyoruz.

2 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
2
/

-

Teşekkürler... Harika bir yazı. Emeğinize sağlık. Amazon Kadınlarının nezdinde Dünya Kadınlar Günümüz kutlu olsun. Sevgiler... ?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
2
/

-

Amazon savaşçı kadınlardan ev hanımı kadınlara. Nasıl gerilemiş bu coğrafya böyle. Yazık!

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)