Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
Jolly Tur, Çinli Turisti Türkiye'ye Çekecek

Jolly Tur, Çinli Turisti Türkiye'ye Çekecek

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 26 Nisan 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Jolly Tur, Çinli Turisti Türkiye'ye Çekecek

Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Vardar, Çinli turistleri Türkiye'ye çekmek için büyük bir tur operatörü kurulmasını içeren proje hazırladı. Projeye göre, uzun menzilli uçaklarla Türkiye'ye gelecek Çinli turistler, İstanbul, Kapadokya, Pamukkale ve Efes'i kapsayan 8 günlük kültür turuna katılabilecek.

Türkiye'de 35 yıldır turizm sektörünün pazarlama alanında hizmet veren Jolly Tur'un Yönetim Kurulu Başkanı Vardar, yaptığı açıklamada, nüfusu 2 milyar olan Çin'den, yılda ortalama 160 milyon kişinin yurt dışına seyahat ettiğini söyledi.

Çin'deki turist potansiyelini Türkiye'ye çekebilmek amacıyla proje hazırladığını anlatan Vardar, "Çinli turistleri Türkiye'ye getirebilmemiz için dev bir tur operatörü kurulması gerekiyor. Bu dev tur operatörünün içinde Türk Hava Yolları, bir devlet bankası ile bu sektördeki tur operatörleri yer almalı. Oluşturulacak tur operatörü aracılığıyla Çin'in 4-5 büyük şehrinde şirketler kurup, oradaki seyahat acentelerini bağlayıp, gelişmiş bir yazılımla ülkemize turist getirmemiz lazım. Bu potansiyel var. Türkiye'nin turizmde bundan sonraki kurtuluş umudu; Çin" şeklinde konuştu.

Deniz turizmine ilgi duymayan Çinli turistlerin daha çok İstanbul'u ziyaret ettiğini anlatan Vardar, şu bilgileri verdi:

"Çinlilerin Türkiye'de daha uzun süre kalması için kapsamlı bir proje hazırladım. Çinliler için 4 gün İstanbul, ardından Kapadokya, Pamukkale ve Efes'i de kapsayan 8 günlük kültür turu cazip olacak. Çinliler, 8 günlük kültür turu için yaklaşık 1200 dolar ödeyecek. Bunu gerçekleştirmek için THY'nin de ortak olacağı, uzun menzilli uçakların kiralanacağı bir tur operatörünün kurulması gerekir. Türkiye'nin 50 milyar lira gelir, 50 milyon turist hedefini yakalayabilmesi için Çin'i öne almamız lazım. Bu projenin hayata geçirilmesine özel sektörün tek başına gücü yetmez.

Çinliler, dünyanın bir çok ülkesine seyahat ediyor ve alışveriş potansiyelleri çok yüksek. Bu projenin benzerini Almanya ve Rusya'da hayata geçirdik. Ucuz maliyetle kurduğumuz şirketler, dev kuruluşlara dönüştü. Çin'de böyle bir tur operatörü kesinlikle gerekli. Proje somut olarak hazır. Uzun menzilli uçak seferleri başlasa, uçakların dolacağına inanıyorum."

"Ulaşım sektörü yetersiz"

Türkiye'deki otelcilik ve ulaşım sektörüne de değinen Vardar, THY'nin büyük gelişme gösterdiğini ancak Türkiye'nin hedeflediği turizm potansiyelini yakalamak için ulaşım sektörünün yetersiz olduğunu söyledi.

Vardar, "Bugün İstanbul'a bakıyoruz, her tarafa otel inşa ediliyor. O otelleri, 2-3 sene sonra kim dolduracak, hangi uçakla gelecekler, hangi alt yapı hizmetlerini vereceğiz, havaalanları yeterli olacak mı? En mühimi, uçak. Yaz aylarına baktığımızda Almanya'da bilet fiyatları 600-650 Euro olan uçaklar zaten dolu. Temmuz ve ağustos aylarında İstanbul'a işçi geliyor ama turist sayısı azalıyor. Çünkü uçak yok. Uçak olsa da fiyatları dünya standartlarının üzerine çıkıyor. Turist bunu tercih etmiyor" diye konuştu.

Paris'i bir yılda ziyaret eden 50 milyon turistin önemli kısmının özel arabasını, tren veya otobüs kullandığını anlatan Vardar, Türkiye'ye ise turistlerin büyük çoğunluğunun uçakla gelebildiğini kaydetti.

Vardar, "Ulaşım işini halletmezsek ve yine içimizden ciddi tur operatörleri çıkaramazsak, Türkiye'nin 50 milyon turist hedefi hayal" ifadelerini kullandı.