Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
İlginç Bilgiler
İznik Gölü'nde 1600 Yıllık Bazilika Bulundu

İznik Gölü'nde 1600 Yıllık Bazilika Bulundu

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 27 Ocak 2014
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
İznik Gölü'nde 1600 Yıllık Bazilika Bulundu

İznik'te yürütülen "Tarihi Kültürel Mirası Tespit ve Havadan Fotoğraflama Çalışmaları" sırasında M.S. 740 depremindeki çökmenin etkisiyle göl sularına gömüldüğü tahmin edilen 1600 yıllık bazilika bulundu.

Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin'in yaptığı açıklamada, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından İznik'te yürütülen "Tarihi Kültürel Mirası Tespit ve Havadan Fotoğraflama Çalışmaları" sırasında tesadüfen 1600 yıllık bazilika bulundu.

Yapılan açıklamaya göre M.S. 740 yılında meydana gelen depremde sular altında kaldığı tahmin edilen bazilika gölün yalnızca 20 metre açığında ve 2 metre aşağısında bulunuyor.

Prof. Dr. Şahin, "İznik çok ciddi depremler geçirmiş, Bu depremlerden en büyüğü 740'larda olan deprem. Öyle tahmin ediyoruz ki 740 depreminde bina yıkıldı ve yıkılmanın yanı sıra göl kıyılarında da 1999 depreminde Gölcük'te olduğu gibi bir çökme söz konusu oldu ve bu çökme neticesinde kilise tamamen yıkılarak gölün içerisine gömüldü. Bugüne kadar keşfedilmeyi bekliyordu" dedi.

Bazilikanın bulunduğu bölgenin 1. dereceden sit alanı olarak koruma altına alınması gerektiğini belirten Şahin, burasının bir su altı müzesi olabilecek kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Şahin, bazilikanın bulunduğu alan yapılacak su altı araştırmaları ve temizlik çalışmalarının yapıyı tamamen açığa çıkartacağını belirtti.