Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
İzmir Karagöl: Doğa Sporcularının Tercihi

İzmir Karagöl: Doğa Sporcularının Tercihi

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 30 Mayıs 2012
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
İzmir Karagöl: Doğa Sporcularının Tercihi

İzmir Yamanlar Dağı’nda yer alan Karagöl, doğa sporcularının gözde mekanı olmaya devam ediyor.

İzmir kent merkezinin hemen kuzeyinde, Yamanlar Dağı’nda yer alan Karagöl, her mevsim muhteşem görünümüyle kendisine hayran bırakıyor. Daha çok doğa sporu yapanların tercih ettiği göl, İzmir’in meşhur sıcaklarından kaçmak için de güzel bir dinlenme noktası.

Yüksekliği 1076 metre olan Yamanlar Dağı’nda bulunan Karagöl’ün etrafında birçok yürüyüş rotası bulunuyor. Bunlardan biri, Karaçam köyünden geçerek Çamiçi köyündeki Homeros Mağarası’na kadar uzanıyor.

İzmir’den günübirlik ziyaret edilebilen Karagöl’ün kenarında ücret karşılığı kamp kurabiliyorsunuz. Ayrıca göl kenarındaki tesislerde birbirinden lezzetli yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Haberin tamamı için: Atlas / Mayıs

Yorumlar

Yahya Koç 
29.04.2018
Adamlar yeni avlanma türü bulmuşlar (tecrübe ile anlatım). Doğada enayi avı nasıl yapılır? Yazıma başlamadan önce bilmenizi istiyorum. İnternet üzerindeki resimler fi tarihinden kalma, yeni halinin uzaktan veya yakından alakası yok. Bu yüzden resimler üzerinden değil internetteki yorumlar üzerinden araştırma yaparsanız, bölge hakkında daha doğru sonuçlar çıkartırsınız. 2018 yılı itibari ile çöplüğe dönmüş, bakımsız bir göl ile çevresine atılmış 20-30 adet masa olmasına rağmen içeri en 10 katı araç aldıkları ticari zeka ile kirletilmiş bir doğanın utanç kaynağı! Yaklaşık 1 saate yakın ve meteor ya da uzay aracı düşmüş kadar büyük delikleri olan yolları çekiyorsunuz. Sonra bir bakıyorsunuz giriş ücreti olmasına rağmen hizmetten ve bakımdan uzak bir yer. 20 masaya 200 araç almışsınız, uygun yer yok, masa yok dediğinizde yetkililer size ormana doğru çıkarak oturmanızı söylüyor ancak masa veya çeşme gibi hizmetten faydalanamayacaksanız yolda daha uygun tonlarca müsait yer var. Ormanın herhangi bir yerine de oturup piknik yapabilirsiniz, oradan iyidir. Çıkmak isteyip dolu burası diye para iadesi istediğinizde, biz girişte herkese yer yok diyoruz, kendiniz ona rağmen giriyorsunuz gibi bir de küstahça yalan attıklarını var sayarsak, kavga etmeden paranızı alıp çıkamayacağınız bir yer! Çünkü biz 2 araç gittik ve iki aracımıza da yer yok demediler ve biz çıkarken hala bu uyarıyı yapmadan kapıda araç girişine izin veriyorlardı. Uzun lafın kısası, o bakımsız ve delik deşik yolları 1 saat boyunca çekmeye razı olacağınız, güzel bir piknik gününüzü berbat edeceğiniz en doğru yerdir. Yolda arabanızın yıpranma payına en az 100 TL yazın, yaktığınız mazot, orada bakımsız bir yere vereceğiniz giriş ücreti, bir de rezil olmuş vakitler, mahvolan tatil gününüzü üst üste koyunca inanın bu kadar maliyet ve zorluğa çok daha güzel yerler görebilirsiniz. Herhangi bir orman kenarına arabanızı çekip huzur içinde piknik yapıp, orman yürüyüşüne çıkmak için ne engeliniz var? Göl olmasın, oradaki gibi bakımsız, etrafında sadece 20 masanın faydalanabildiği göl hele hiç olmasın ama huzurlu bir tatil günü geçirin arkadaşlar. Bu tür, insanları keriz gibi yolup toplanan paraları sadece cebe indirerek "işletme" adı verdikleri ancak bir işletmenin bakımı ile idaresinden zerre haberi olmayan iğrenç tuzaklara kanmayın! Gitmeyin ki müşteri kaybettikçe doğadan çaldıkları o güzellikleri tekrar canlandırıp doğa adına da bir sorumluluk sahibi olsunlar. İnanın daha o kadar çok yakıştırma var ki, üzerimde iğrenç geçmiş bir günün stresi ile daha fazla yorum yapamayacağım. Son karar sizin!