İstanbul'un En Gidilesi Müzeleri

Yorum Yok

Rota Önerileri İncigül Semiz

İstanbul'un En Gidilesi Müzeleri
Sanatın insan ruhundaki olumlu etkileri yadsınamaz bir gerçek. Çeşitli kültürel, sanatsal faaliyetler insanların ruhuna ince dokunuşlar yaparak günü geleceği ve geçmişi harmanlamasını mümkün kılar, aynı zamanda ruh halinin ince bir yansımasını somut olarak yaşatır. Müzeler işte bu soyut olan her şeyi biz insanlara somutlaştırarak aktaran; kendimizi bulabileceğimiz en nadide mekanlardan birisi. Sanatın türlü aktarımlarını, bizlere hissettiren müzeler ruhani doyum açısından da en faydalı ziyaret alanlarından birisi. Bu yazımızda nüfusu en yüksek olan ve birçok kültürel faaliyete ev sahipliği yapan İstanbul'un en güzide müzelerini işleyeceğiz. İstanbul Gezilecek Müzeler arasından sizin için bir seçki hazırladık.

Pera Müzesi

İstanbul'un En Gidilesi Müzeleri8 Haziran 2005'te kurulan müze kuruluşundan günümüze kadar gerçekleştirdiği etkinliklerle Türkiye'nin en öncü sanat kurumlarından birisidir. Suna ve İnan Kıraç vakfının olumlu nitelikte kültür sanat hizmeti verme amacıyla kurduğu özel bir müzedir. 1893 yılında Rum mimar, Ahilleas Manussos tarafından yapılan Bristol Otelinin revize edilen binası ile dibindeki beş katlı binanın birleştirilmesi ile oluşturulan müze İstanbul'un Beyoğlu lokasyonunda faaliyet gösteriyor. Bu müzede Suna ve İnan Kıraç Vakfı'na ait oryantalist resim koleksiyonu, Anadolu ağırlık ve ölçüleri, Kütahya Çini ve Seramikleri koleksiyonlarından seçkiler sergileniyor. Avrupalı ve Osmanlı sanatçıları tarafından oluşturulan yapıtlar ve sanatın farklı alanlarında ki usta sanatçıların sanat yapıtlarını ziyaretçiler ile buluşturmuştur. Aynı zamanda Pera Çocuk genç ve yetişkin bireyleri sanatla buluşturmak ve müze bilincinin gelişmesini sağlamak amacıyla sanatı daha ulaşılabilir kılıp yaratıcılığı geliştirmek ve sergilenen eserlerle iletişim kurmasını sağlamak için aynı zamanda eğitim programları da düzenleniyor. Pazartesi haricinde sabah onda açılıp akşam yedide kapanan müze haftanın altı günü aktif bir şekilde ziyaretçilerini ağırlıyor. Not düşelim; Pera Müzesi Cuma günleri saat 18.00 – 22.00 saatleri arasında herkese, Çarşamba günleri ise tüm öğrencilere ücretsizdir.

İstanbul Modern

İstanbul'un En Gidilesi Müzeleriİstanbul'un Taksim lokasyonunda bulunan İstanbul Modern Müzesi ziyaretçilerine keyifli bir müze deneyimi yaşatıyor ve aynı zamanda ziyaretçilerini modern sanatın çizgileri ile buluşturuyor. İstanbul Modern, 2004 yılında ülkemizin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olarak kuruldu. İstanbul Modern, modern ve çağdaş sanat yapıtlarını, Fotoğraf, tasarım, mimari, yeni medya ve sinema alanlarındaki üretimlerin koleksiyonlarını toplayıp, koruyor, sergiliyor ve belgeliyor. Müze koleksiyonları sergileri ve eğitim programları her alandan ziyaretçiye sanatı sevdirmeyi ve ziyaretçileri faal bir şekilde sanata yönlendirmeyi amaçlıyor. Haftanın altı günü faaliyet gösteren İstanbul Modern Sanat Müzesi yalnızca pazartesi günleri ziyaretçilerine kapalı, haftanın geri kalan günlerinde müzeyi ziyaret edip keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.Yakın zamanda Karaköy'deki eski yerine taşınmış olacak, gelişmeleri web sitesinden takip edebilirsiniz.

Pilevneli Galeri

İstanbul'un En Gidilesi MüzeleriMurat Pilevneli tarafından kurulan İstanbul'un tarihi arşivi Dolapdere'de yer alan Plevneli, 2017 yılında Johan Creten'in gerçek ile rüya arasında adlı kişisel sergisi ile açıldı. Teması çağdaş sanat olan Pilevneli, alanındaki özgün istikrarlı üretimlere sahip yerli ve yabancı sanatçıların sergilerine ev sahipliği yapıyor. 1500 metre karelik sergi alanına sahip olan Pilevneli, Emre Arolat tarafından tasarlanmıştır. Aynı zamanda Dolapdere'de kültür sanat odaklı kentsel dönüşümün ilk örneklerinden de birisi Dünya mimarlık festivali kültür kategorisinde kısa listeye girmeye hak eden yapıtlardan biridir. Pilevneli Galeri çeşitli başlıklar altında düzenlediği sergilerle ziyaretçilerine adeta sanatı yaşama imkanı sunuyor.

Haftanın beş günü açık olan galeri yalnızca pazar ve pazartesi günleri hizmet vermiyor. İstanbul'un Beyoğlu lokasyonunda olan Pilevneli Galeri ziyaret edebileceğiniz ve sanatı iliklerine kadar hissedebileceğiniz İstanbul'daki en güzide mekanlardan birisidir.

Masumiyet Müzesi

İstanbul'un En Gidilesi MüzeleriOrhan Pamuk'un Masumiyet Müzesi adlı eserinden yola çıkılarak oluşturulan bir müzedir. Masumiyet Müzesi İstanbul'da 19.yüzyıldan kalma olan bir ev tarafından müzeye dönüştürülüyor. 17 Mayıs 2014'te Avrupa Yılın Müzesi Ödülünü alan Masumiyet Müzesi romanın kahramanı olan Kemal Basmacı'nın aşık olduğu kadın olan Füsun'un evine yaptığı ziyaretler ve o ev ziyaretine topladığı eşyalardan oluşan bir müzeyi oluşturuyor. Müzede kitabın 83 bölümüne düşecek şekilde 83 ahşap vitrin düzenlenmiş durumda. Edebiyat sanatının en önemli örneklerinden biri olan Masumiyet Müzesi kurgunun gerçekliğe dönüştürülmüş hali gibi adeta. Kitabı okuyanlar için aynı zamanda kitabı yaşama fırsatı da veriyor.

Haftanın altı günü açık olan müze yalnızca pazartesi günleri hizmet vermiyor, geri kalan günlerde ziyaretçilerine açık olan müze edebiyatın ve müze algısının gelişiminde de oldukça önemli bir rol oynamakta. Aynı zamanda Orhan Pamuk'un Masumiyet Müzesi kitabında müze için yalnızca bir girişlik yalnızca bir girişlik ücretsiz bilet yer alıyor. Kitabı okuduktan sonra kitabınızı kapıp müzeye koşmamanız için hiçbir sebep göremiyoruz!

İstanbul İllüzyonlar Müzesi

İstanbul'un En Gidilesi MüzeleriBilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi hissettiren İllüzyonlar Müzesi ziyaretçilerine interaktif ve eğlenceli bir ortam sunuyor. Müze içerisinde birbirinden ilginç birçok oda bulunuyor. Bu odaların amacı ziyaretçilerin algılarını değiştirip gerçek dünyada olduğunu unutturacak bir deneyim yaşatmak. İllüzyon Müzesi'nin içinde dokuz adet oda var ve her dokuz odanın konsepti illüzyon açısından bambaşka. Aile ya da arkadaşlarla eğlenceli vakitler geçirmek isteyen ziyaretçiler için İstanbul İllüzyonlar Müzesi adeta biçilmiş kaftan olacaktır. Haftanın yedi günü de hizmet veren İllüzyon müzesi ziyaretçilerini aktif bir şekilde ağırlıyor ve eğlenceli vakit geçirme imkanı yaratıyor!

Tesis Fiyatı

02 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

1666 TL

En Uygun Fiyata Git

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)