İstanbulkapı Turizme Kazandırılıyor, Haber - Duyuru

İstanbulkapı Turizme Kazandırılıyor

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Haber - Duyuru Editor

İstanbulkapı Turizme Kazandırılıyor

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Erzurum Kongresi'ni toplamak üzere 3 Temmuz 1919'da kente giriş yaptığı tarihi İstanbulkapı, turizme kazandırılacak.

Yakutiye Belediyesi tarafından hazırlanan ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından kabul edilen proje kapsamında, İstanbulkapı, yaklaşık 1 milyon liraya restore edilecek.

Başkan Ali Korkut, yaptığı açıklamada, İstasyon Mahallesi'ndeki tarihi mekanın eski günlerine kavuşması için çalışma başlattıklarını ifade ederek, bu tarihi dokuyu yeniden turizme kazandırmak istediklerini söyledi.

Korkut, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet'in temellerini attığı Erzurum'a, İstanbulkapı'dan giriş yaptı. Tarihi böylesine derin ve anlamlı olan fakat şimdilerde birtakım insanların mekanı haline gelen İstanbulkapı'yı artık kurtarma zamanı geldi. Her yıl sadece 3 Temmuz'da hatırlanan İstanbulkapı, yeniden tarih kokacak" dedi.

Hazırladıkları projeyle mekanın çevre düzenlemesinin ardından iç ve dış tarafında restorasyon çalışmaları yapılacağını kaydeden Korkut, oluşan tahribatların tamamen ortadan kaldırılacağını, bu müdahalenin ardından aslına uygun restorasyonla İstanbulkapı'nın hizmete açılacağını belirtti.

Şehrin kültürel turizmi için önemli potansiyele sahip mekanların, elden geçirilmesi halinde kente gelen yerli ve yabancı turist sayısında da önemli artış olacağına inandıklarına dikkat çeken Korkut, bu kapsamda çalışmalarına devam edeceklerini sözlerine ekledi.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)